שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

ווקסיל סיימה ניסוי קליני בשלב 2 בקרב חולי מיאלומה בהצלחה

סיימה את הניסוי ב- VAXIL-001 ב-15 חולי סרטן מוח העצם, שטופלו בחיסון הטיפולי אימיוצין בהצלחה

ניר צליק 13:2409.04.13
ווקסיל, המפתחת חיסונים טיפוליים לסרטן ומחלות זיהומיות, סיימה את הניסוי ב- VAXIL-001 ב-15 חולי מיאלומה נפוצה (סרטן במוח העצם), שטופלו בחיסון הטיפולי אימיוצין (ImMucin) בהצלחה.

 

החולים שהוכללו בניסוי זה היו בתהליך הדרגתי של הישנות (חזרת) המחלה לאחר שלב של הפוגה שהושגה באמצעות השתלה עצמית. התוצאות הצביעו על פרופיל בטיחות גבוה לחיסון. כמו כן, ב-100% מהחולים נצפתה תגובה אימונולוגית חזקה לחיסון. בנוסף, 9 חולים מתוך ה-15 הגיבו גם באופן קליני לחיסון, חמישה חולים סיימו את הטיפול במצב של הפוגה מלאה (Complete Response) וארבעה חולים נוספים במצב של מחלה יציבה (Stable Disease) שלא דורשת טיפול נוסף במחלתם.

 

הניסוי התבצע בשני מרכזים רפואיים בישראל: ביה"ח האוניברסיטאי הדסה עין כרם בירושלים וביה"ח רמב"ם, בחיפה והחולים קיבלו 6 או 12 זריקות תוך עוריות של אימיוצין במינון של 100 או 250 מיקרוגרמים ביחד עם GM-CSF (לאוקין) במינון של 250 מיקרוגרמים.

 

מעבדה (ארכיון) מעבדה (ארכיון) צילום: אלעד גרשגורן

 

חיסון האימיוצין הינו רצף (פפטיד) יחודי בן 21 חומצות אמינו מתוך האנטיגן (סמן סרטני) MUC1 המתבטא על פני תאי סרטן המיאלומה, והוא מחנך את תאי מערכת החיסון לזהות להשמיד תאים סרטניים המבטאים את הסמן הסרטני MUC1.

 

תוצאות הטיפול בחיסון ה-ImMucin, בשילוב עם הטיפול בתרופת הלאוקין, הצביעו על פרופיל בטיחות גבוה בו לא נצפו תופעות לוואי למעט סימפטומים מקומיים קלים שחלפו ללא כל טיפול תרופתי עד 24 שעות לאחר מתן החיסון.

 

כתוצאה מהטיפול נצפו ב-9 חולים ממצאים קליניים חיוביים שכללו ירידה או ייצוב ברמות הסמנים FLC ו- PROTEIN M שהינם המדדים המקובלים לקביעת מצב וקצב ההתקדמות של מחלת המיאלומה ומכאן מרמזים על יעילות החיסון. בחולה נוסף (עשירי), נצפתה האטה מובהקת בקצה העלייה בזמן קבלת ה-ImMucin לעומת קצב העלייה בתקופה שלפני קבלת החיסון.

 

בנוסף, בעקבות הטיפול בImMucin נצפתה ירידה מובהקת ברמת הסמן MUC1 בנסיוב של כל החולים שביטאו רמות גבוהות בשלב הכניסה לניסוי. מדד זה מלמד על הרג ספציפי של תאי סרטן. בנוסף נצפתה ירידה או ייצוב של כמות תאי פלסמה (הגידול) במוח העצם של החולים המטופלים חודש לאחר סיום הניסוי.

 

בתום הניסוי, רופאי המחקר (PI) הגדירו כי כי חמישה חולים סיימו את הטיפול עם הפוגה מלאה (Complete Response), ארבעה חולים עם מחלה יציבה (Stable Disease), וששה חולים עם מחלה שממשיכה להתקדם (Progressive Disease). כפי שצויין בתוך הקבוצה האחרונה, בחולה אחד נוסף אובחנה האטה בקצב התקדמות המחלה תחת החיסון.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x