$
מט"ח וסחורות

הדולר ממשיך לרדת - הגיע לשפל של 8 חודשים

המטבע האמריקאי איבד 0.5% ושערו היציג נקבע על 3.75 שקלים; היורו עלה ב-0.2% ל-4.98 שקלים; ברקע: אופטימיות בעולם לגבי פתרון ל"צוק הפיסקאלי"

מעין מנלה 15:5319.12.12

הדולר ירד היום ב-0.5% ושערו היציג נקבע על 3.75 שקלים, השער הנמוך ביותר מאז אפריל השנה. היורו עלה ב-0.2% ל-4.98 שקלים.

 

בעקבות ההפתעה במדד נובמבר שפרסמה הלמ"ס בסוף השבוע (מינוס 0.5%), ירדה בשבוע האחרון האינפלציה הצפויה במשק ל- 12 החודשים הבאים ב- 0.1%, לנקודת שפל חדשה של 1.8% בלבד. רמה כל כך נמוכה של הציפיות האינפלציוניות נרשמה לאחרונה במשק רק בשנת 2009, בעיצומו של המשבר הכלכלי הגדול. את האינפלציה הצפויה, שהיא אחד המשתנים החשובים ביותר בשיקולי מדיניות הריבית של בנק ישראל, מחשב הבנק כממוצע של ההערכות שמפרסמים האנליסטים השונים במשק.

 

מהנתונים החודשיים שפירסם אתמול בנק ישראל מתברר עוד כי על פי שיטת החישוב הנוספת של הבנק, זו של הפרשי התשואות בשוק אגרות החוב הממשלתיות, התייצבה בחודש האחרון האינפלציה הצפויה ברמה של 2.2%. יחד עם זאת, נתון זה נחשב למעט בעייתי ולהרבה פחות אמין, והוועדה המוניטרית של בנק ישראל נוטה לייחס לו חשיבות מועטה יחסית במהלך דיוני הריבית החודשיים.

 

המסחר במט"ח המסחר במט"ח צילום: בלומברג

 

נשיא ארה"ב ברק אובמה דחה אמש את תוכנית הגיבוי שהציע יו"ר בית הנבחרים ג'ון ביינר במקרה וייכשלו הדיונים לפיתרון הצוק הפיסקאלי. מוקדם יותר ביינר הציע להרחיב את תוכנית קיצוצי המסים מתקופת ממשל בוש גם על אלו המרוויחים מעל מיליון דולר בשנה. הצעתו של ביינר - PLANE B - נדחתה על ידי אובמה בטענה כי היא לא מספקת ומשקפת מעין ויתור לעשירים בנטל המס.

 

"חשוב שנגן על כמה שיותר משלמי מסים אמריקאים", אמר ביינר לעיתונאים בוושינגטון. "PLANE B תאפשר הגנה גם על משלמי המסים שמשתכרים במיליון דולר לשנה או פחות מזה".

 

הפוליטיקאים בארה"ב מנסים להגיע להסכמות על מנת למנוע את ה"צוק הפיסקאלי" - סדרה של העלאות מס וקיצוצים תקציביים בהיקף 607 מיליארד דולר שצפויים להיכנס לתוקף בינואר אלמלא תושג הסכמה על התקציב ועל צמצום הגירעון. חילוקי הדעות בין הרפובליקנים בקונגרס לבין אובמה סובבים סביב סוגיית העלאות המסים לעשירים מול היקף הפגיעה בתוכניות סוציאליות באמצעות קיצוצים תקציביים. בעוד שאובמה תומך בהעלאת מס לעשירים הרפובליקנים דורשים לקצץ בהוצאות הפדרליות, צעד שיפגע בקיצבאות ותוכניות סוציאליות.

 

על רקע הדיונים על התקציב, הנפט עלה אתמול ב-0.8% ל-88 דולר לחבית והזהב איבד 1.6% ל-1,670.7 דולר לאונקייה - שפל מאז ה-30 באוגוסט השנה.

 

ביפן תסתיים מחר פגישת קביעת מדיניות של הבנק המרכזי בסופה הוא צפוי, לפי תחזיות האנליסטים להכריז על הקלות כמותיות. המפלגה הליברלית-דמוקרטית והשותף הקואליציוני הסכימו להעביר תקציב משלים שעשוי להיות בהיקף של יותר מ-10 טריליון ין (119 מיליארד דולר), כך דיווח העיתון ניקיי ביפן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x