$
המלצות ואזהרות

ג'ים רוג'רס: "העתיד נמצא בסחורות, לא בפיננסים"

בראיון מיוחד ל"כלכליסט" מנתח גורו ההשקעות האמריקאי את המשבר הכלכלי, ממליץ לקנות מטבעות ולא להתייאש מהכלכלות בדרום־מזרח אסיה. והוא גם מסמן את המרוויחים מהמצב הנוכחי: "מי שחושב שהרוויח כשעשה תואר שני במינהל עסקים טועה, כי העתיד שייך לחקלאים ולכורים"

ענת ציפקין 07:3717.09.08

"המשבר הנוכחי עומד להיות הגרוע ביותר שהעולם חווה מאז מלחמת העולם השנייה", כך אמר אתמול גורו ההשקעות האמריקאי ג'ים רוג'רס בשיחה מיוחדת עם "כלכליסט". לדבריו, גם אם בעבר כבר ראינו משברים קשים, מה שקורה בשנתיים האחרונות בארצות הברית הוא "התפוצצות בועת האשראי הנוראה ביותר מאז ומעולם".

 

את אופן היווצרות הבועה הנוכחית מנתח רוג'רס בבהירות ובביקורתיות רבה. לדבריו, הבנקים אפשרו, "בתהליכים שהם חסרי תקדים בהיסטוריה האנושית", לכל מי שרצה לקנות בתים ללא תשלום מקדמה מראש וללא הון עצמי. "שוק ההלוואות על כל סוגיו התפתח בלי שתהיה למישהו שליטה על ההלוואות שניתנו". לדבריו, התוצאה היא ש"ייקח הרבה מאוד זמן לנקות את שאריות הבועה הזו, וההשפעות הקשות של משבר האשראי ימשיכו להכות בנו לפחות בשנים הקרובות".

 

השווקים במצב קשה מאוד כרגע. האם יש בכלל סקטורים אטרקטיביים להשקעה?

 

רוג'רס: "יש אנשים מעטים בלבד שיודעים איך למכור בחסר (שורט). רק מי שיודע למכור בשורט, שיילך על זה. אני גם חושב שישנם כמה מטבעות ששווה להשקיע בהם, דוגמת הין היפני והפרנק השוויצרי".

 

 

רוג'רס. "ההמלצה הכי טובה שלי היא השוק הסיני. כלכלת סין תישאר מאוד יציבה " רוג'רס. "ההמלצה הכי טובה שלי היא השוק הסיני. כלכלת סין תישאר מאוד יציבה " צילום: בלומברג

 

בכל הנוגע לרכישת מניות, רוג'רס מציע להמתין בשלב זה. "כשהמצב יירגע מעט, הייתי ממליץ לקנות רק נכסים ריאליים. מבחינתי הנכסים הכי מומלצים הם סחורות דוגמת זהב, כסף, כותנה וחיטה. אין לי ספק שבתנאים האינפלציוניים שיתפתחו בעולם הסחורות הן נכס שימריא, וכך גם כל המשאבים הטבעיים".

 

איזה עתיד אתה צופה לכלכלות של מדינות דרום־מזרח אסיה?

 

"היום הכל נמצא בכיוון של צניחה, לרבות השווקים בדרום־מזרח אסיה, אבל אני ממשיך לטעון שהשווקים הללו יותר אטרקטיביים מאשר באזורים אחרים בעולם. ההמלצה הכי טובה שלי היא השוק הסיני. כלכלת סין תישאר מאוד יציבה וכך גם כלכלת קוריאה. זאת אף שכלכלת סין עלולה להיות מושפעת מהמיתון בארצות הברית, מכיוון שחלק גדול מהיצוא הסיני מופנה לשווקים האמריקאיים. מנגד, ישנם סקטורים רבים בסין שלא יהיו מושפעים מהאטה בארה"ב, דוגמת מים וענף החקלאות. בכל מקרה, את הסקטור האמריקאי אני לא קונה".

 

האם וול סטריט כפי שאנו מכירים אותה תפסיק להתקיים?

 

"אין ספק שוול סטריט כבר לא תהיה מה שהכרנו - היא תשתנה. בנק ההשקעות ליהמן ברדרס ייעלם. מריל לינץ' גם הוא ייבלע. אני משוכנע שישנם עוד מוסדות פיננסיים שיקרה להם אחד מהשניים: או שהם ייבלעו בגופים אחרים, או שהם יגיעו לפשיטת רגל. עוד בנקים יקרסו, מכיוון שמדובר בבועת האשראי הגדולה בעולם שהתפוצצה, והמקור של הבעיות הוא טעויות רבות שעשו בנקי ההשקעות. גם חברת הביטוח AIG עשתה טעויות רבות, ועכשיו עליה לשלם את המחיר".

 

מי ירוויח מהמצב הנוכחי?

 

"עדיין קשה לראות בבהירות. אבל כבר עכשיו ברור שהאנשים או החברות שיעשו הכי הרבה כסף בעתיד לא יהיו נערים בני 29 שעובדים במוסדות פיננסיים בוול סטריט, אלא חקלאים וכורים וכל מי שמעורב בתעשיית החקלאות והסחורות. כל מי שחושב שהרוויח בגדול כאשר עשה תואר שני במינהל עסקים, כדאי שיחשוב שוב, כי העתיד לא נמצא בפיננסים אלא בחקלאות ובסחורות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x