$
שווקי חו"ל

רעידת אדמה בניו יורק: ליהמן ברדרס פשט רגל, בנק אוף אמריקה רכש את מריל לינץ'

ליהמן נותר ללא רוכש, לאחר שבנק ברקליס הבריטי נסוג מהעסקה, ובנק אוף אמריקה הודיע כי ירכוש את מריל לינץ' תמורת 50 מיליארד דולר במניות; הפד מקל את תנאי ההלוואות לגופים פיננסיים

סוכנויות הידיעות 11:2315.09.08

היסטוריה בניו יורק: שני בתי השקעות ענקיים עומדים להיעלם מהמפה הפיננסית. הראשון הוא בנק ההשקעות ליהמן ברדרס, שהגיש היום בקשה לפשיטת רגל. זאת לאחר שבנק אוף אמריקה ובנק ברקליס הבריטי משכו הלילה את ידם מהעסקה לרכישתו, וממשלת ארה"ב הודיעה כי לא תזרים כסף להצלתו. במקביל, בנק אוף אמריקה הודיע הלילה על רכישת בנק ההשקעות מריל לינץ', בעסקה בשווי של כ-50 מיליארד דולר.

 

הבורסות באסיה מגיבות על האירועים הדרמטיים בירידות: הבורסה בסינגפור איבדה כ-3%, הבורסה בטייוואן צנחה ב-4%, והבורסה בהודו מאבדת כ-4.2%. לעומת זאת, מדד ניקיי ביפן עלה ב-0.9%, והבורסה בסין עולה בשיעור מזערי.

 

באירופה, מדד הפוטסי הבריטי נופל ב-3.6%, מדד הקאק הצרפתי צונח ב-4%, מדד הדאקס הגרמני קורס ב-3.2% ומדד דאו ג'ונס יורו סטוקס מאבד 3.8%. את עיקר הירידות ריכזו מניות המוסדות הפיננסיים - UBS, סוסייטה ג'נרל, קרדיט אגריקול ואחרים, שרובן ירדו בשיעורים חדים שבין 5.5% ל-8.7%.

 

הפדרל ריזרב הודיע בתגובה לאירועים כי ירחיב את הגדרת הבטוחות שהוא מקבל בעת מתן הלוואות למוסדות פיננסיים, כך שיכללו גם את מניות החברות. בנוסף, הפד הרחיב אתמול את תוכנית הלוואת איגרות החוב לסוחרים ב-25 מיליארד דולר, והיקפה עומד כעת על 200 מיליארד דולר. כלכלנים מעריכים כי ייתכן שראשי הפד אף יחליטו בקרוב להוריד את שיעור הריבית, כדי להקל את מצב הנזילות בשווקים הפיננסיים

 

בד בבד, קבוצה של 10 בנקים גדולים, בהם ג'יי.פי מורגן צ'ייס, גולדמן זאקס וסיטי גרופ, הקימה קרן בסך 70 מיליארד דולר כדי להבטיח את הנזילות בשוק.

 

מטה ליהמן ברדרס בניו יורק מטה ליהמן ברדרס בניו יורק צילום: בלומברג

 

לפי תנאי העסקה לרכישת מריל לינץ', התשלום יהיה באמצעות מניות של בנק אוף אמריקה, לפי מחיר של 29 דולר למניה. מדובר במחיר הגבוה ב-70% ממחיר הסגירה של מניית מריל לינץ' בוול סטריט, ביום שישי. עם זאת המחיר נמוך בכ-70% ממחיר השיא שנרשם בינואר 2006.

 

בנק אוף אמריקה מסר כי כל מניה של מריל תוחלף ב-0.8595 מניות של בנק אוף אמריקה, בהתבסס על מחיר הסגירה של המניה ביום שישי - 33.74 דולר. אם מניית הבנק תיפול, התמורה של בעלי המניות של מריל תקטן בהתאם. העסקה תושלם ברבעון הראשון של 2009, ותחזק את מעמדו של בנק אוף אמריקה כבנק הגדול בארה"ב.

 

מריל לינץ' הוא הרכישה השנייה שמבצע מנכ"ל בנק אוף אמריקה, קנת' לואיס ב"מחיר מבצע", הקשורה להתמוטטות שוק המשכנתאות. ביולי השנה השלים הבנק את העסקה לרכישת ספקית המשכנתאות קאנטריווייד תמורת 2.5 מיליארד דולר, ובכך נהפך למלווה הגדול ביותר בארה"ב.

 

מניית מריל לינץ' צנחה ב-36% בשבוע שעבר, לאחר ההערכות ולפיהן הבנק ירשום הפסד של 6.87 מיליארד דולר ברבעון השלישי. נציגי מריל לינץ' הסכימו לעסקה בעקבות שיחות שנערכו בסוף השבוע עם נציגי הבנק המרכזי.

 

"צפוי סדר עולמי פיננסי חדש" "צפוי סדר עולמי פיננסי חדש"

"הלוחות הטקטוניים זזים"

מריל לינץ' נוסד לפני 94 שנה, ומעסיק כ-16.6 אלף ברוקרים שמנהלים עבור לקוחותיהם חשבונות בסך 1.6 טריליון דולר.  ליהמן ברדרס נוסד לפני 158 שנה.

 

המאזן של ליהמן ברדרס, שהעסיק כ-25.9 אלף עובדים בסוף אוגוסט ב-61 משרדים ברחבי העולם, הסתכם ב-786 מיליארד דולר בפברואר.

 

"הלוחות הטקטוניים שמתחת למערכת הפיננסית העולמית זזים. התוצאה תהיה סדר עולמי פיננסי חדש", אמר פיטר קני, מנהל בנייט קפיטל גרופ, חברת מסחר בניירות ערך מניו ג'רזי. "זה תהליך מכוער וכואב".

 

ידיעה מפתיעה נוספת באה מצדה של AIG, ולפיה ענקית הביטוח הנמצאת בקשיים ביקשה מהפד הלוואת גישור בסך 40 מיליארד דולר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x