$
מנועי הכסף
גג עמוד מנועי הכסף

מנועי הכסף

מדוע יו"ר הפד שיגע את המשקיעים בוול סטריט

פודקאסט מנועי הכסף של כלכליסט פרק 183 - מדוע המשקיעים לא "אהבו" את מסיבת העיתונאים של הפד, מה הרמז שזרק היו"ר פאוול שמסמן כי הוא לא מתרגש מהירידות בניו יורק וכמה העלאות ריבית צפויות לנו השנה בארה"ב

שי סלינס 16:3427.01.22
ימי מסחר שמתנהלים בירידות של 5% ומסתיימים בעליות. מניות שמאבדות יותר מ-10% ולמחרת עולות ב-15%. מדד טכנולוגיות שמוחק עליות של 3% תוך עשר דקות רק בגלל כמה מילים שאמר יושב ראש הבנק המרכזי של ארה"ב. שוק נפט שלא מפסיק לעלות ותשואות אג"ח שרושמות תנועות יומיות חדות - שמזכירות שוקי מטבעות בימים אחרים.

 

 

 

 

כך נראית השגרה בתקופה הנוכחית בשוקי ההון בעולם ובארץ. מתחילים את יום המסחר כשחושבים שהמפולת הגיעה ומסיימים אותו באופטימיות עם מסכים ירוקים. וההיפך.

 

אלא שמאוחרי התנודתיות החריפה בשווקים עומד עניין אחד מרכזי: העלאות הריבית הקרובות בארה"ב שנועדו בעיקר לרסן את האינפלציה. ובדיוק סביב נושא זה התנהלה אתמול בערב מסיבת העיתונאים של הבנק המרכזי של ארה"ב בראשות ג'רום פאוול. לפני המסיבה, הבנק דיווח כי בחר להתיר את הריבית בשיעור של 0%-0.25% ובמקביל הודיע על העלאת ריבית קרובה, כבר במפגש הבא - בחודש מרץ.

 

את מסיבת העיתונאים פתח פאוול כשהוא קרא הודעה מוכנה ושקולה אשר לא גרמה לתנועות חריגות בוול סטריט. אלא שבשלב השני של השאלות מהעיתונאים, פאוול הרשה לעצמו לדבר בצורה חופשית כאשר בשלב האחרון של מסיבת העיתונאים שהתקיימה בזום ושנמשכה כשעה - התייחס פאוול למחירי הנכסים ואמר כי לדעתו יש סיכוי שהם "מתומחרים ברמה גבוהה מדי" (ASSET PRICES ELEVATED). סביר להניח שפאוול התכוון בעיקר לשוקי המניות ובעיקר למניות הטכנולוגיה ואכן התגובה (השלילית) של המשקיעים לא איחרה לבוא.

 

ועל הדברים האלו דיברנו בפרק מספר 183 של פודקאסט מנועי הכסף של כלכליסט עם הכלכלן והאסטרטג הראשי של פסגות אורי גרינפלד.

 

 

פודקאסט שבועי על הנושאים החמים בעולם הכלכלה
 
להאזנה לפודקאסט לחצו כאן >>

 

 

 צילום: איי פי

 

x