$
מט"ח וסחורות

הדולר מטפס ל-3.27 שקלים לשיא של 3 שבועות

המטבע האמריקאי מתחזק ב-0.6% מול מקבילו הישראלי; המשקיעים ברחו אמש ממניות הטכנולוגיה הגדולות בוול סטריט ועברו למקלט הבטוח של הדולר, אחרי דבריה של שרת האוצר האמריקאית ג'נט ילן כי "ייתכן שיהיה צורך להעלות קצת את הריבית"; מאז חזרה בה מהאמירה, לפחות באופן חלקי, והחוזים בניו יורק מטפסים

נועם לנדמן 10:4105.05.21

הדולר במגמת עלייה מול השקל ומול המטבעות העיקריים בעולם: המטבע האמריקאי מתחזק ב-0.6% ונסחר ברמה של 3.27 שקלים לשיא של שלושה שבועות. כמו כן, המטבע עולה ב-0.5% לשיעור של 91.4 נק' מול סל 6 המטבעות העיקריים - הרמה הגבוהה שלו זה שבועיים.

 

היורו מטפס ב-0.4% ונסחר ברמה של 3.92 שקלים, הפאונד מתחזק ב-0.8% ונסחר תמורת 4.54 שקלים.

 

 

שרת האוצר האמריקאית ג'נט ילן שרת האוצר האמריקאית ג'נט ילן צילום: איי פי

 

ברקע להתחזקות הדולר, דבריה אמש של שרת האוצר האמריקאית ג'נט ילן כי "ייתכן שיהיה צורך להעלות קצת את הריבית", בעקבות הוצאות הענק של ממשל ביידן בשל המשבר.

 

לטענתה, "למרות שההוצאות הנוספות נמוכות יחסית לגודל הכלכלה, הן עלולות להביא איתן עליות מסוימות בשיעורי הריבית. אך אלו הן השקעות שהכלכלה שלנו צריכה כדי להישאר תחרותית ויצרנית. אני חושבת שהכלכלה שלנו תצמח מהר יותר בזכותן".

 

דבריה של ילן שמאותתים לפד להעלות את הריבית גררו את וול סטריט אמש לירידות (נאסד"ק מחק 1.9%), כשהמשקיעים 'מריחים' סיכון גדול מדי בשוקי המניות ובורחים למקלט הבטוח של הדולר.

 

מאז דבריה של ילן אמש שהסעירו את וול סטריט, חזרה בה מדבריה, לפחות באופן חלקי, כך ע"פ פרסום בוול סטריט ג'ורנל: "אני לא מאמינה שתהיה בעייה באינפלציה (בשל הוצאות של טריליוני דולרים מצד הממשל בשל המשבר), אך אם כן תהיה, אפשר לסמוך על הפד שיעשה משהו בנידון" (קרי, יעלה את הריבית).

 

ילן ממשיכה בהנמכת הטון מאמש: "ייתכן וכן יהיה צורך להעלות מעט את שיעור הריבית על מנת לדאוג כי הכלכלה לא תצא משליטה (ובכך חוזרת על דבריה מאמש, שוב, בטונים נמוכים יותר), אם כי ההוצאות הממשלתיות קטנות יחסית לגודלה ועוצמתה של הכלכלה האמריקאית". היום מטפסים החוזים על המדדים המובילים בוול סטריט, כשמניות הטכנו' הגדולות רושמות עליות בטרום.

 

אפל, טסלה ומניות טכנולוגיה גדולות אחרות מצטיירות בעיני חלק מהמשקיעים כמנופחות במחירים שלהן. כמו כן, ריבית יותר גבוהה - יותר כסף בפקדון עו"ש בבנק, ופחות הרפתקאות בוול סטריט. ועל כן המעבר לחוף המבטחים אצל הדולר (ואולי גם אצל הזהב שמתקרב בשבוע האחרון לשווי של 1,800 דולר).

 

מאז פרוץ מגפת הקורונה בתחילת 2020, הקצה הקונגרס כ-5.3 טריליון דולר לתמריצים, שהביאו לגירעון של יותר משלושה טריליון דולר בתקציב השנה הפיסקלית 2020, ושל 1.7 טריליון במחצית הראשונה של 2021.

 

הבנק הפדרלי בארה"ב (שבראשו עמדה ילן בשנים 2018-2014) שמר על על שיעורי הריבית לטווח קצר קרובים לאפס במשך יותר משנה, למרות שהכלכלה צמחה בקצב הגבוה ביותר מזה ארבעים שנה.

x