$
בורסת ת"א

עסקת הענק עם מגדל הקפיצה את שווי החברה־הבת של דוראל פי 50

דוראל תרוויח 725 מיליון שקל על הנייר; חברת הביטוח מגדל רוכשת מדוראל אנרגיה 20% מהחברה הבת דוראל גלובל, שפועלת בארה"ב; מזניקה את שווייה ל-1.86 מיליארד שקל

חזי שטרנליכט 07:5004.05.21

העסקה שבמסגרתה רוכשת חברת הביטוח מגדל 20% מדוראל גלובל, החברה־הבת של דוראל שפועלת בארה"ב, מזניקה את שווייה ומעמידה אותו על 1.86 מיליארד שקל — פי 50 מהשווי הנוכחי שלה — כך שעל הנייר דוראל תרוויח 725 מיליון שקל.

אתמול דיווחה דוראל על חתימה על מזכר הבנות עם מגדל להשקעה של 1.2 מיליארד שקל (355 מיליון דולר) בפעילות שלה בארה"ב שמרוכזת בחברה־הבת דוראל גלובל (דוראל LLC). העסקה, שכפופה לחתימת הסכם מחייב ובדיקות נאותות, מורכבת מכמה נדבכים.

גיא פישר, מנהל השקעות ראשי, מגדל גיא פישר, מנהל השקעות ראשי, מגדל צילום: באדיבות מגדל

 

הנדבך הראשון הוא השקעה בהיקף של 110 מיליון דולר מצד מגדל, שתמורתה תקבל 20% ממניות דוראל גלובל. עד 20 מיליון דולר מסכום זה ישמשו לרכישת מניות מבעלי המניות הקיימים וכן להחזר חלקי של הלוואת בעלים שהועמדה לחברה. השווי של דוראל גלובל בעסקה עומד על 1.86 מיליארד שקל (550 מיליון דולר).

 

כיום דוראל מחזיקה ב־50.01% ממניות דוראל גלובל וביתרת המניות מחזיק שותף מקומי בשם ניק (ניקולס) כהן. לאחר השלמת העסקה דוראל וכהן יחזיקו בכ־40% כל אחד. שווי האחזקות של דוראל בדוראל גלובל יעמוד לאחר השלמת העסקה על 744 מיליון שקל. מהדו"חות הכספיים האחרונים שפרסמה דוראל עולה כי אחזקתה בדוראל גלובל רשומה בספרים בשווי של 18.5 מיליון שקל בלבד — מה שאומר ששווייה של דוראל גלובל עומד על 37 מיליון שקל בלבד. כלומר, מדובר ברווח תיאורטי של 725 מיליון שקל על הנייר.

 

הנדבך השני הוא השקעה ישירה של מגדל בפרויקט הדגל של דוראל גלובל, שמוקם באינדיאנה, בהיקף של 100 מיליון דולר. במסגרת הפרויקט מקימה החברה שדות פוטו־וולטאים בהספק של 1.65 ג'יגה־ואט. השדות ישתרעו על שטח של 50 אלף דונם, בדומה לשטחה של העיר תל אביב־יפו.

 

הנדבך השלישי הוא העמדת אשראי לדוראל גלובל על ידי מגדל בהיקף של 130 מיליון דולר, כך שהיקף ההשקעה הכולל הוא 355 מיליון דולר (1.2 מיליארד שקל). סכום זה עשוי לגדול בהמשך בהתאם להתפתחות הפרויקט, כך שהיקף ההשקעה של מגדל עשוי להגיע ל־2 מיליארד שקל.

 

פרט לפרויקט באינדיאנה, דוראל גלובל מקדמת פרויקטים נוספים בארה"ב בהספק של 1.45 ג'יגה־ואט, ויחד עם הפרויקט באינדיאנה מדובר על הספק כולל של כ־3 ג'יגה־ואט. לפני חודשיים דוראל גלובל התקשרה בהסכם שמקנה לה זכות לשימוש בקרקע בשטח של 10,000 דונם, שעליה החברה מעריכה כי תוכל לבנות פרויקט בהספק מצרפי של 690 מגה־ואט. כמו כן, דוראל גלובל התקשרה בהסכם לשימוש בקרקע בשטח של 3,660 דונם שעליה החברה מעריכה שתוכל לבנות ארבעה פרויקטים בהספק של 104 מגה־ואט. בנוסף, החברה שכרה קרקע במרילנד במטרה להקים פרויקט בהספק של 40 מגה־ואט.

 

מניית דוראל הגיבה לדיווח בזינוק של יותר מ־9%, כך שהחברה נסחרת בשווי שוק של כמעט 2.2 מיליארד שקל — יותר מפי שניים בהשוואה לשווי שלפיו הונפקה לפני פחות משנה, ביוני 2020.

 

גיא פישר, מנהל ההשקעות הראשי של מגדל, מסר כי "מדובר בעסקה הדו־צדדית הגדולה בישראל בתחום האנרגיה המתחדשת. ההשקעה המשמעותית שלנו בפעילות של דוראל בארה"ב משקפת את האמון הרב שלנו בתחום בכלל ובפעילות של דוראל בפרט. ההשקעה הזו עולה בקנה אחד עם האסטרטגיה של מגדל להשקיע בתשתיות ליבה בשילוב ESG, שבמסגרתה התחייבה מגדל להשקיע יותר מ־3 מיליארד שקל בשנה בהשקעות net positive".  

x