$
בורסת ת"א

הום ביוגז יוצאת לפיילוט להפחתת פליטת גזי חממה בצה"ל - המניה מזנקת בת"א

החברה תתקין בחדר אוכל של אחד מבסיסי צה"ל מערכת שתחסוך בעלויות פינוי פסולת ותייצר אנרגיה שתנוצל לחימום מים; אושיק אפרתי, מייסד ומנכ"ל הום ביוגז: "חדרי האוכל בצה"ל ידועים ככאלה המייצרים היקפים עצומים של פסולת אורגנית"

חזי שטרנליכט 14:4327.04.21

מניית הום ביוגז מזנקת בת"א ב-12%, לאחר שהחברה הודיעה מוקדם יותר היום על פיילוט שתבצע בצה"ל לבדיקת הפחתת פליטת גזי חממה.

 

החברה, המייצרת מערכות להפקת גז מזבל ביתי, קיבלה את אישור רשות החדשנות לתקצוב פיילוט עם משרד הביטחון. החברה תתקין מערכת בחדר אוכל של אחד מבסיסי צה"ל במטרה לבחון כיצד היא מסייעת להפחית את פליטת גזי החממה וטביעת הרגל הפחמנית.

 

 

מערכת הפקת גז מזבל ביתי של הום ביוגז מערכת הפקת גז מזבל ביתי של הום ביוגז צילום: HomeBiogas

 

המשקיעים במניה עדיין מופסדים, שכן היא ירדה ב-14.8% מאז יום ההנפקה בפברואר השנה. שווי השוק של החברה נאמד ב-295 מיליון שקל. את 2020 חתמה החברה עם הכנסות בהיקף של מיליון דולר, ירידה של 32% ביחס ל-2019.

 

בשורה התחתונה הפסידה החברה 4.22 מיליון דולר. אך בצד החיובי, לחברה יש הסכמי הפצה למערכות שלה ברחבי העולם ל-15 שנים, בהיקף אופטימי של 100 מיליון דולר.

 

הפיילוט הנוכחי בא להדגים את יכולת המערכת המוסדית לטפל בפסולת האורגנית, במקום לשנע ולהטמין את הפסולת - תהליך שגורם לפליטת גזי חממה.

 

מטרת הפיילוט: לחסוך בעלויות פינוי פסולת ולייצר אנרגיה מתחדשת (ביוגז) שתנוצל לחימום מים ותחסוך בעלויות האנרגיה של צה"ל.

 

אושיק אפרתי, מייסד ומנכ"ל הום ביוגז, ציין כי בחברה "נרגשים מהשגת אבן דרך משמעותית זו. בתקופה האחרונה אנו עדים לרצון הולך וגובר של גופים ממשלתיים ופרטיים לפעול להפחתת הזיהום הסביבתי אשר הגיע לשיא רק בימים האחרונים בוועידת האקלים של נשיא ארה"ב ביידן. חדרי האוכל של בסיסים צבאיים בכלל, ושל צה"ל בפרט, ידועים ומוכרים ככאלה המייצרים היקפים עצומים של פסולת אורגנית אשר לצערנו נזרקת לפח ללא טיפול ייעודי".

x