$
בורסת ת"א

פרשנות

מינוי אליהו ליו"ר מגדל ביטוח: הכדור חוזר לדירקטורים

לאחר אזהרת ברקת, ספק אם הדירקטורים ייתנו גב לאליהו ויבחרו בו לדירקטוריון מגדל ביטוח כפי שהוא מבקש

גולן חזני 07:3913.04.21
אפשר להבין ללבו של שלמה אליהו. שמונה שנים עברו מאז השקיע את מיטב כספו ברכישת השליטה במגדל. רק לאחרונה עבר לרווח קטן על השקעה של כ־300 מיליון שקל, כולל דיבידנדים ולא כולל ריביות על המינוף שלקח לעסקה. דומה שאליהו, אולי איש הביטוח הוותיק בארץ, לא הצליח לרוות רגע אחד של נחת מאז הרכישה. מהרגע הראשון האחזקה הזו היא עבורו מלחמה אחת גדולה. הוא שואל, אם בחברות הביטוח המתחרות היו"ר בחברת האחזקות והביטוח הוא אותו אדם, למה לא אצלי? אליהו לא בנוי לרגולציה של חברה ציבורית. הוא מסרב להפנים שאין דין מגדל, שמנהלת כספי חיסכון של 300 מיליארד שקל, כדין אליהו, שהיתה חברת ביטוח הארד קור, ואחת הטובות לגודלה.

 

 

 

המלחמה הנוכחית, שאליה הוא יוצא בגיל 85, היא שוב נגד הרגולטור משה ברקת. הטעות של אליהו היתה שכאשר שהדיח את בנו עופר מתפקיד המנכ"ל, לא חזר מיד לתפקיד היו"ר. מבחינתו, הוא בסך הכל רוצה לחזור לאותה עמדה. אלא שברקת רואה בו סכנה ליציבות החברה, ומנופף בשורת המנהלים שהתחלפו. מנגד, אליהו טוען שהוא נכס למגדל. לא נטל. מלבד זאת, מאז הדחת עופר אליהו מתפקיד המנכ"ל קרו עוד דברים במגדל. יו"רים ומנהלים התחלפו, וחלקם העבירו עדויות לא פשוטות על הניהול בחברה ומעורבותו של שלמה אליהו. רק דצמבר האחרון נסוג הממונה על ברקת מדו"ח חריף שהכין נגד החברה, לאחר שחמישה דירקטורים איימו במלחמה משפטית ולאחר שאליהו עצמו החליט לסגת ממגדל ביטוח.

 

 

שלמה אליהו, משה ברקת שלמה אליהו, משה ברקת צילומים: עמית שעל, אוראל כהן

 

אבל עכשיו אליהו רוצה לחזור, והוא סבור כי לברקת אין סמכויות להתערב. ברקת הראה אתמול בפשטות את יכולת האכיפה שלו. הדירקטורים של מגדל אחזקות שאותם הזהיר, המכהנים גם בחברה־הבת מגדל ביטוח, הכפופה לרגולציה שלו, יחששו מתביעות נגזרות נגד החברה, ומההגדרה של חשש להפרת אמונים כלפיה. ספק אם ייתנו גב לאליהו ויבחרו בו לדירקטוריון מגדל ביטוח כפי שהוא מבקש.

 

ברקת חש שה"פשרה" בדצמבר לא כובדה על ידי אליהו ואנשיו, וערוך לקרב. הקרב הזה עלול להגיע גם לבית המשפט, אם יתברר שאליהו אכן נחוש כפי שהוא מציג זאת. במקרה כזה, אליהו יתקשה למצוא פרקליט בכיר שייצג אותו נגד הרגולטור. האחרון שעשה זאת, עו"ד פיני רובין, שייצג את אדוארדו אלשטיין מול דורית סלינגר, יצא בשן ועין. ברקת העביר את הכדור לדירקטורים והעמיד אותם במילכוד, שישפיע על אליהו. מרכז הכובד הוא עליהן והם שיחליטו עד לאן למתוח את החבל.

x