$
שווקי חו"ל

בדקה ה-90: מורגן סטנלי מכר אחזקות של ארכגוס בשווי של 5 מיליארד דולר

הבנק מכר לקבוצה של קרנות גידור כמה מהפוזיציות המסוכנות שקשורות לארכגוס של ביל הואנג, בלילה שלפני המכירה ההמונית שהובילה לקריסתה; לפי מקורבים לבנק, במורגן סטנלי היו מודעים להיקף המכירות הצפויות למחרת, אך לא שיתפו את הקונים במידע; ואכן, הצעדים של מורגן סטנלי היטיבו עם הבנק, לעומת קרדיט סוויס שהפסידה 4.7 מיליארד דולר בשל החשיפה לארכגוס

חדשות חוץ 16:2607.04.21
הבנק האמריקאי מורגן סטנלי, הנחשב לאחד מסוחרי המניות המרכזיים של קרן ארכגוס קפיטל (Archegos Capital), מכר לקרנות גידור כמה מהפוזיציות המסוכנות יותר שלו הקשורות לקרן, בלילה לפני מכירת המניות ההמונית שחשפה את הקשיים של הקרן, כך מדווח אתר CNBC.

 

לפי אנשים המעורים בנושא שביקשו להישאר בעילום שם, מורגן סטנלי מכר בליל ה-25 במרץ מניות בשווי של 5 מיליארד דולר מההשקעות הכושלות של ארכגוס על חברות מדיה אמריקאיות וחברות טכנולוגיה סיניות, לקבוצה קטנה של קרנות גידור.

 

הבנק מימש אחזקותיו הקשורות לקרן בלילה שלפני הקריסה הבנק מימש אחזקותיו הקשורות לקרן בלילה שלפני הקריסה צילום: בלומברג

 

 

הצעדים הללו למעשה הטיבו עם הבנק ובעלי המניות שלו. לעומת מורגן סטנלי שנחלץ מהפרשה בלי הפסד חומרי, לחברות אחרות היה הרבה פחות מזל. כך למשל קרדיט סוויס דיווחו אתמול על הפסד של 4.7 מיליארד דולר בשל החשיפה לארכגוס.

 

לטענת המקורבים, מורגן סטנלי קיבלו את הסכמתו של מנהל הקרן ביל הואנג למכור את המניות. הבנק הציע את המניות במחיר מוזל והסביר לקרנות הגידור שזה חלק ממהלך למנוע קריסה של לקוח שבשמו לא נקבו.

 

עם זאת, במורגן סטנלי לא שיתפו במידע את הקונים, משום שסל המניות שמכרו (שכלל שמונה חברות ביניהן באיידו וטנסנט מיוזי), היה רק יריית הפתיחה בגל חסר תקדים של מכירת מניות בשווי של עשרות מיליארדי דולרים מצד מורגן סטנלי ובנקי השקעות אחרים כבר למחרת היום. בהתאם, חלק מהלקוחות הרגישו שהבנק רימה אותם מכיוון שלא סיפק את ההקשר המלא.

 

לפי המקורבים, במורגן סטנלי היו מודעים להיקף המכירות שהיו צפויות לצאת לדרך וכי לא ניתן יהיה להציל את ארכגוס. הידיעה הזו סייעה למורגן סטלני וכן למתחרה גולדמן זאקס להימנע מהפסדים, שכן הם מיהרו להיפטר מהמניות הקשורות לקרן.

 

הבנקים סירבו להגיב לדיווח. לפי ההערכות, מורגן סטנלי היה בעל האחזקה הגדולה ביותר בעשר המניות הנסחרות ביותר של ארכגוס, וקרדיט סוויס היו בעלי החשיפה השנייה בגובה של סביבות 10 מיליארד דולר.

 

המכירה המוקדמת של המניות מנעה בעצם ממורגן סטנלי הפסד של קרוב ל-10 מיליארד דולר. "אני חושב שזה היה מין רגע של הכרה שהמצב רע ובמורגן היו קרובים להפסד פוטנציאלי של 10 מיליארד דולר אם לא היו נפטרים במהירות מהסיכונים", אמר אחד המקורבים.

 

על אף האכזבה מצד חלק מקרנות הגידור, מורגן סטנלי לא צפוי לאבד אותם כלקוחות, כך להערכת המקורבים. הסיבה לכך היא שהקרנות מעוניינות בגישה למניות בהנפקות ציבוריות ראשונות (IPO) מבוקשות שיש למורגן סטנלי בתוקף היותו הבנק המוביל של תעשיית הטכנולוגיה האמריקאית.

x