$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

סופר־פארם רוכשת את מלוא פעילות הרוקחות של טבע

רשת בתי המרקחת מממשת אופציה שניתנה לה לרכוש את מלוא הבעלות על רמדיקס, אחרי שרכשה את 50% הראשונים מידי טבע ב־2019. על פי הערכות סופר־פארם תשלם 50 מיליון שקל עבור יתרת האחזקה של טבע

גולן חזני 06:5504.04.21

שנתיים וחצי אחרי שקיבלה אופציה לרכישת מלוא החברה המשותפת לה ולטבע, סופר־פארם רוכשת מיצרנית התרופות את מניותיה (50%) ברמדיקס קאר (REMEDIX CARE) שפועלת מאשדוד, ותעבור להחזיק בבעלות מלאה עליה. ל"כלכליסט" נודע כי ההסכם נמצא בשלבי חתימה. ב־2019 רכשה סופר־פארם 50% מפעילות שירות טבע ביתי ומהמרכז להכנות רוקחיות של טבע באשדוד תמורת סכום מוערך של 40 מיליון שקל. באותה עסקה הקימו שתי החברות את רמדיקס קאר. על פי הערכות, סופר־פארם תשלם כ־50 מיליון שקל עבור המחצית השנייה של החברה.

 

 

מאז הרכישה ביססה רמדיקס, שמנוהלת על ידי שי שבת (רוקח שגדל בסופר־פארם ומונה מנהל תפעול בתי מרקחת וחבר הנהלה), את מעמדה מול הלקוחות המוסדיים - בתי החולים וקופות החולים. מלוא הבעלות תאפשר לסופר־פארם סינרגיה טובה יותר עם מעבדת פרופשונל שהיא מפעילה וכן כניסה לתחומי פעילות חדשים והמשך התמקצעות בתחום ההכנות הרוקחיות, במיוחד אלו המנופקות ישירות למטופלים בביתם.

ליאון קופלר בעל השליטה בסופרפארם ליאון קופלר בעל השליטה בסופרפארם צילום: שוקה כהן

 

הנגשת טיפולים בבית המטופל הינה אופציה טיפולית ההופכת בשנים האחרונות לנפוצה יותר ויותר, ובמקרים מסוימים יש לה אף יתרונות על פני אשפוז בבית החולים, וערך בריאותי, נפשי וחברתי משמעותי. חשיבות השירות בבית המטופל עולה על רקע העומסים בבתי החולים, והעלייה בסיכון ובמקרי התמותה מזיהומים שגברו בתקופת הקורונה. מי שמתחרה בפעילות של רמדיקס היא חברת לפידות שבבעלות עמי וגילה לפידות שהקימה בשנתיים האחרונות גם היא פעילות דומה.

 

טבע הפעילה את מרכז ההכנות הרוקחיות שלה במשך 30 השנים האחרונות. המרכז עוסק בהכנת תרופות סטריליות, שמיוצרות באופן ייחודי - זאת משום שאין כדאיות כלכלית לייצרן כמוצר מדף. הכנסות רמדיקס מוערכות ב־90-80 מיליון שקל בשנה, היא רווחית ומעסיקה 50 עובדים באשדוד. המרכז מתמחה גם בתחום ההזנה התוך־ורידית (TPN), כולל הזנה לפגים, אנטיביוטיקה, תרופות כימותרפיות שניתנות בעירוי ואפידורל. מכירת הפעילות לסופר־פארם נעשתה אחרי שטבע הגיעה למסקנה, עם מינויו של קור שולץ למנכ"ל, כי עליה למכור פעילויות שאינן בליבת העסקים שלה. כך מכרה את מפעל טבע מיגדה בקריית שמונה לקרן פימי (כיום חברת סימפליוויה) וכך גם מפעלים בירושלים ואת טבע מדיקל באשדוד.

 

מה דעתך על מניית טבע:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

סופר־פארם היא רשת בתי המרקחת הגדולה בארץ, ובבעלות ליאון קופלר וג'ורג' חורש, שרכש בפברואר 2019 נתח של 33% ממניות הרשת לפי שווי של 1.7 מיליארד שקל. חורש הוא בעל השליטה בקבוצת יוניון, הפועלת בתחומי המסחר והרכב בארץ ובחו"ל, לרבות ייצוג טויוטה ו־H&M בישראל. כמו כן הקבוצה פועלת בייזום, פיתוח ואחזקת נדל"ן בישראל ובחו"ל, ובהשקעות בתחומי התעשייה והאנרגיה. את מניות סופר־פארם רכש חורש מלאומי פרטנרס ודיסקונט קפיטל, וכן מקופלר עצמו.

 

לפי הערכות בשוק ההון, מחזור המכירות של סופר־פארם ב־2018 עמד על 5 מיליארד שקל בישראל, ועל עוד 760 מיליון שקל בפולין. הרווח התפעולי התזרימי (EBITDA) של סופר־פארם מוערך ב־250 מיליון שקל, והרווח הנקי ב־110 מיליון שקל. חרף התחרות הגוברת מצד רשת הפארם BE, שהקימה שופרסל על בסיס רשת ניו־פארם שרכשה, ומרשתות קטנות נוספות כמו גוד־פארם, סופר־פארם שומרת על מעמדה כמובילה בשוק בתי המרקחת ובמקביל נכנסת לפעילויות משיקות. 

 

 

 

x