$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

חברות המדדים S&P ואינדקס הגישו לרשות ני"ע הצעות למדד בנקים חדש

נראה כי בקרוב תהיה אלטרנטיבה למדד הבנקים של בורסת תל אביב, לאחר שחברות מדדים זרות ומקומיות הגישו הצעות לחלופה. על פי הערכות, המעבר למדד החדש יושלם ביולי ויתבצע בכמה פעימות כדי למתן עיוותים במחירי המניות

עירית אבישר וגולן חזני 07:0631.03.21

התהליך למציאת מדד בנקים אלטרנטיבי לזה של הבורסה צובר תאוצה. יום שני היה המועד האחרון שבו ניתן היה להגיש הצעות לרשות ני"ע בנוגע להרכב מדד חדש לשימוש מנהלי קרנות הנאמנות, המנהלים נכסים בהיקף של 7 מיליארד שקל בקרנות העוקבות אחר מדד הבנקים. 

ל"כלכליסט" נודע כי הוגשו לרשות הצעות מכמה עורכי מדדים, בעיקר מחו"ל. עוד נודע כי עם הגופים המרכזיים שהגישו הצעות נמנות חברת המדדים הגדולה S&P וחברת המדדים הישראלית אינדקס. ככל הידוע, ההצעות שהוגשו היו מגוונות יחסית, וכללו כניסה של חברות חדשות שאינן נכללות כיום במדד הבנקים של הבורסה, כמו ישראכרט, בנק ירושלים ושב"א. היו שהרחיבו את ההרכב וכללו אפילו חלק מחברות האשראי החוץ־בנקאי, שאינן מפוקחות על ידי בנק ישראל.

 

רשות ני"ע לא בוחרת איזה מדד בנקים ישמש את הקרנות, אלא מעבירה את רשימת המדדים למנהלי הקרנות (בתנאי שהמדדים שהוצעו עומדים בדרישות הסף שהיא הציבה), וכל מנהל קרן יבחר עם איזה עורך מדד להתקשר. לפי הערכות, הגורם המרכזי שיכריע עם איזו חברת מדדים להתקשר יהיה התשלום שהחברות ידרשו ממנהלי הקרנות.

 

הפועלים ולאומי עוברים את המשקל המותר

כיום הקרנות העוקבות אחר מדד הבנקים, עוקבות אחר המדד של הבורסה. המדד הנוכחי משקף את מפת נתחי השוק במערכת הבנקאית, ולכן משקל המניות של בנק הפועלים ולאומי הוא יותר מ־30% לכל אחת מהמניות. לפי החוק, קרן נאמנות יכולה להחזיק בני"ע בודד שמשקלו הוא עד 25% מנכסיה.

 

רשות ני"ע איפשרה הקלה זמנית בהיקף האחזקה בזמן הרפורמה בקרנות הסל, שבמסגרתה הפכו תעודות הסל לקרנות הנאמנות. באחרונה הודיעה כי לא תבצע הארכה נוספת, וכי היא דורשת שמשקל מניות הפועלים ולאומי בקרנות העוקבות אחר מדד הבנקים יירד ל־25%.

 

בבורסה שבניהול איתי בן זאב סירבו בכל תוקף לעשות שינוי בהרכב המדד, בנימוק שהוא משקף את תמונת המצב של מערכת הבנקאות בישראל, והטיחו ברשות כי המהלך שהיא מובילה רק יפגע במשקיעים. הרשות, בראשות ענת גואטה, סירבה לסגת מדרישתה, ופתחה במהלך למציאת עורכי מדדים חדשים, שיציגו מדד מבוזר יותר בהתאם לדרישותיה.

 

בענף הקרנות חוששים מעיוותי מחירים

נראה כי המהלך קורם עור וגידים ומתקדם לקראת יישומו בתחילת חודש יולי הקרוב. בענף קרנות הנאמנות ימלאו כמובן אחר ההנחיות של הרשות, אך לא ממש בהתלהבות יתרה. חלק מהמנהלים בענף סבורים כי לא משנה איזה מדד נוסף ייבחר, הוא יהיה פחות טוב מהמדד הנוכחי, שמשקף נכונה ובאופן מהימן את תמונת המצב הקיימת במערכת הבנקאית.

 

כמו כן, במסגרת השינוי הצפוי מנהלי הקרנות אמורים למכור מניות של הבנקים הפועלים ולאומי בהיקף של 800 מיליון שקל, ולרכוש תחתיהן מניות אחרות. בענף הקרנות חוששים כי רכישה בהיקף גבוה של מניות בעלות סחירות נמוכה יחסית, כמו ישראכרט ושב"א, עלולה להביא לעיוותים במחיריהן. לכן, לפי הערכות, המהלך הזה יתבצע באופן מדורג וביותר משתי פעימות עד להשלמתו בתחילת יולי, וזאת כדי למתן את התנודות במניות, בעיקר באלה שנרכשות על ידי מנהלי הקרנות. כעת נותר לראות מה יהיו המדדים החדשים שייבחרו והאם מנהלי הקרנות יתכנסו בסופו של דבר לאותו מדד, או שנראה סדרה של מדדי מניות בנקים בענף הקרנות.

 

 

מנכ"ל הבורסה איתי בן זאב ויו"ר רשות ני"ע ענת גואטה. הוא נגד, היא מקדמת מנכ"ל הבורסה איתי בן זאב ויו"ר רשות ני"ע ענת גואטה. הוא נגד, היא מקדמת צילומים: אוראל כהן

 

x