$
שווקי חו"ל

קרדיט סוויס מזהיר: הפסדים כבדים בדרך

פעילות הבנק בארה"ב נאלצה לממש מניות בהיקף עצום ובמחירי הפסד, בעקבות הידרדרות פיננסית של אחד הלקוחות בברוקראז': "מוקדם מדי להעריך את ההיקף של ההפסד, אך הוא יהיה מהותי לתוצאות הרבעון שלנו"

חדשות חוץ 13:4029.03.21
קרדיט סוויס יוצא באזהרת רווח, עם צפי ל"פגיעה משמעותית ביותר" בתוצאות הרבעון הראשון – בעקבות יציאה מהאחזקה של הבנק בקרן גידור גדולה מארה"ב.  

בפועל, ההפסד נרשם מפעילות הברוקרארז' של קרדיט סוויס, בעקבות קשיים של קרן השקעות שהיתה לקוחה בברוקראז', ושלקחה ממנה אשראי לצורך פעולות מסחר.

 

הלקוחה, ארכגוס קפיטל (Archegos Capital Management) של המשקיע ביל וואנג (Bill Hwang), קיבלה לקראת סוף השבוע מהברוקראז' של קרדיט סוויס להשלים את הסכום בחשבונות, שערכם ירד מתחת לסכום הסך הנדרש.

 

מדובר בחשבונות שמשמשים את הקרן לפעולות בשוק, ושחלק גדול מהסכום בהם הוא למעשה אשראי שקיבלה הלקוחה מהברוקראז'. ירידות מתמשכות במניות שבהן השקיעה הקרן הובילו להפחת שווי ההשקעה ולפגיעה בשווי הסכום שבחשבונות.

 

במצב כזה (margin call), הלקוחה יכולה היתה יכולה לסגור את הפער באמצעות הזרמת כספים לחשבון. ואולם לקרן אין מספיק משאבים למימון הפער ובמצב כזה, מימוש המניות שבחשבון הוא הדרך לצמצם עד כמה שניתן את ההפסדים של הבנקים. בהתאם, הבנקים מכרו בשישי בלוקים של המניות בחשבונות הברקראז'ים שלהם בסכום כולל של 30 מיליארד דולר ובהפסדים כבדים.

 

בין הבנקים המובילים שנתנו את האשראי לארכגוס בנק ההשקעות היפני נומורה, קרדיט סוויס ודויטשה בנק באירופה, מורגן סטנלי וגולדמן זאקס בארה"ב. כולם סופגים היום ירידות חדות – מניית נומורה צנחה ב-16.3% בטוקיו וקרדיט סוויס מאבד מעל 10% בציריך.

 

בהודעת קרדיט סוויס מהיום נאמר שבנקים נוספים הושפעו מהאירועים בקרן וגם הם החלו לצאת מהפוזיציה. "אף שבשלב זה מוקדם מדי להעריך את ההיקף של ההפסד הנובע מיציאה זו, הוא צפוי להיות גבוה במיוחד (highly significant), ומהותי לתוצאות הרבעון שלנו", מסר הבנק, וציין כי פרטים נוספים יימסרו בבוא העת

  

 צילום: בלומברג

x