$
שווקי חו"ל

דיווח שוטף

וול סטריט ננעלה בעליות; הנפט נחלש ב-4.3%

המדדים המובילים טיפסו עד 0.6%; יו"ר הפד פאוול החל לדבר על עצירת הזרמת הכספים למשק האמריקאי: "נמשוך בהדרגה ובזהירות את הסיוע שנועד למצב החירום"; הנפט מסוג WTI נקבע על מחיר של 58.6 דולר לחבית

נועם לנדמן ושיר רייטר 22:0125.03.21

דיווח שוטף מהשווקים המובילים בעולם: העדכונים החשובים, המניות הבולטות, אגרות החוב, ועדכוני האנליסטים

 

ניקיי שנגחאי האנג סנג דאקס קאק פוטסי דאו ג'ונס נאסד"ק S&P 500

 

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

23:00 - בהמשך לשני ימי ירידות רצופים ולאחר יום מסחר תנודתי ננעלו בורסות וול סטריט בעליות שערים: דאו ג'ונס עלה ב-0.6%, S&P 500 הוסיף 0.5% ונאסד"ק עלה ב-0.1%. את המגמה הובילו מניות שעשויות להרוויח מפתיחה מחודשת של כלכלה, וכך אמריקן איירליינס עלתה ב-4%, בואינג ב-3%, נורוויג'יאן קרוז - ב-2.8% וקרניבל קרוז - ב-3.7%.

 

 המגמה החיובית מחקה עליות בראשית המסחר בעקבות דברי יו"ר הפד, ג'רום פאוול, לפיהם הסיוע לכלכלה יפחת ככל שיירשם שיפור בה. עוד ברקע לעליות: המשך הירידה בתשואות האג"ח האמריקאי - זו של האג"ח ל-10 שנים נחלשה ב-1 נ"ב ל-1.62%. בנוסף: מספר התביעות הראשונות לדמי אבטלה בשבוע שעבר היה נמוך מהצפי: 684 אלף לעומת 735 אלף.

אמריקן איירליינס אמריקן איירליינס צילום: American Airlines

 

20:55 - הנפט מסוג WTI איבד היום 4.3% מערכו וננעל ברמה של 58.6 דולר לחבית, ברקע חששות מפגיעה בביקוש בעקבות עלייה בקצב התפשטות הקורונה בחלק ממדינות אירופה. אלו קיזזו את העליות שנרשמו אמש עקב חסימת התנועה בתעלת סואץ. הברנט איבד 3.8 לרמה של 61.95 דולר לחבית.

 

המדדים דאו ג'ונס ו-S&P 500 מטפסים ב-0.4%, נאסד"ק ברמת הפתיחה

 

20:30 - מחיר הזהב נחלש היום ב-0.5% שהם 8.1 דולר ומחיר המתכת היקרה נקבע על 1,725.1 דולר לאונקיה.

 

מדד נאסד"ק חזר לירידות ונחלש ב-0.8%, דאו ג'ונס ברמת הפתיחה ו-S&P 500 נסוג ב-0.2%.

 

19:15 - בנעילה באירופה - המדדים דאקס וקאק טיפסו ב-0.1%, פוטסי נחלש ב-0.6%.

 

המדדים דאו ג'ונס ו-S&P 500 עברו למגמה חיובית קלה ומטפסים כעת ב-0.2%. מדד נאסד"ק מוחק גם הוא את רוב הירידות, ונחלש כעת ב-0.1% בלבד.

 

17:10 - הירידות במחירי הנפט מעמיקות ברקע עליית מספרי חולי הקורונה במדינות אירופיות שנחשבות לצרכניות גדולות של נפט. התחזקות המגפה מגבירה את החששות מפני פגיעה בביקוש לאנרגיה בכלל ולנפט בפרט.

 

הנפט מסוג WTI נופל ב-5.4% לרמה של 57.9 דולר לחבית, הנפט מסוג ברנט מוחק 4.7% מערכו ונסחר תמורת 61.4 דולר לחבית.

 

15:30 - המסחר בניו יורק נפתח במגמה שלילית והמדדים המובילים רושמים יום שלישי של ירידות, לאחר שיו"ר הפד פאוול רמז על עצירת הזרמת הכספים למשק.

 

מדד נאסד"ק נחלש ב-0.7%, דאו ג'ונס מאבד 0.5% ו-S&P 500 נסוג ב-0.4%.

 

טסלה מאבדת 2.4%, נייקי נחלשת ב-3.6% ברקע סערה ברשתות החברתיות בסין, בעקבות ביקורת שהביעה יצרנית בגדי ונעלי הספורט לפני מספר חודשים כלפי יחס השלטון הסיני לעובדים במחוז שינג'יאנג.

 

 

 

חנות של נייקי בניו יורק חנות של נייקי בניו יורק צילום: שאטרסטוק

 

 

14:00 - החוזים על המדדים המובילים בניו יורק יורדים בעד 0.5% אחרי שיו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב ג'רום פאוול אמר כי ככל שהכלכלה תתאושש, יגיע היום שבו הפד יעצור את הזרמת הכספים שנועדה לסייע למשק, ועד כה שמרה על וול סטריט בשיא. "נמשוך בהדרגה ובזהירות את הסיוע שנועד למצב החירום", אמר פאוול. תשואת אג"ח ארה"ב ל-10 שנים יורדת ב-1 נק' בסיס ל-1.6%.

 

מניית נייקי נחתכת בטרום ב-5%, החברה נכנסה לרדאר של הממשל הסיני אחרי שהביעה לפני מספר חודשים ביקורת על יחס השלטון כלפי עובדים במחוז שינג'יאנג. נייקי ציינה כי אינה מעסיקה עובדים מהמחוז.

 

12:40 - מדינת ניו יורק מתקרבת לאישור שימוש בקנאביס לצורכי פנאי אצל בגירים. זאת, אחרי שוועדת הכספים בסנאט דנה בנושא עם מושל ניו יורק אנדרו קואומו ויחד הגיעו להסכמות שעשויות להוביל להצבעה בעד השימוש "כבר בשבוע הבא", כך אמרה חברת הוועדה ליז קרוגר לבלומברג.

 

מושל ניו יורק כבר הבטיח שבשנת 2021 יהיה השימוש חוקי במדינה ואף ציין את ההכנסות הפוטנציאליות לתקציב של ניו יורק ממסים על מכירת הקנאביס. ניו יורק נמצאת בגירעון של 15 מיליארד דולר בשל נזקי הקורונה, ועל כן ישנן תקוות גם אצל המושל כי מיסי קנאביס יסייעו לכסות את הבור התקציבי.

 

יחד עם זאת, קיים חשש שהמיסים שייגבו מחברות הקנאביס יהיו גבוהים מדי (דיבורים על מיסים בגובה של 13%)בנוסף למיסים הקיימים על חברות במדינה. ניו יורק עשויה במצב כזה להיות בין המדינות היותר יקרות עבור חברות הקנאביס ואלו עשויות לחפש עסקים במדינות זולות יותר – והשוק השחור הוא זה שיפרח בניו יורק.

 

מניות הקנאביס הבולטות Aphria, Tilray ו-Canopy מטפסות בטרום בוול סטריט בעד 2%.

 

 

במדינת ניו יורק בונים על הכנסות ממיסי חברות הקנאביס כדי לכסות את הבור התקציבי במדינת ניו יורק בונים על הכנסות ממיסי חברות הקנאביס כדי לכסות את הבור התקציבי צילום: שאטרסטוק

 

10:50 - פתיחה שקטה באירופה כשברקע סנטימנט שלילי בשל העלייה בתחלואה והחשש לחידוש הסגרים - מנהיגי הגוש האירופאי ידונו היום בנושא, ובאפשרות לשלול ייצוא של חיסונים על מנת לשמרם בגבולות היבשת.

 

מדד דאקס הגרמני נחלש ב-0.1% בפתיחה, פוטסי הבריטי עולה ב-0.1%, קאק הצרפתי יורד ב-0.2%. מניית רשת בתי הקולנוע סינוורלד Cineworld נופלת ב-9% בלונדון אחרי הדוחות. החברה רשמה הפסד של 3 מיליארד דולר ב-2020.

 

נעילה באסיה: בורסת טוקיו עלתה ב-1.1%, שנגחאי והונג קונג נחלשו ב-0.1%. עליבאבא נסוגה ב-3.9%, שיומי Xiaomi נחתכה ב-4.4%, טנסנט ירדה ב-2.8%, Baidu נפלה ב-9.7%, כולן נסחרות בהונג קונג.

 

8:40 - מחירי הנפט יורדים הבוקר, למרות פקק התנועה שנוצר בתעלת סואץ - הכוחות בשטח עדיין פועלים לחילוץ הספינה שחוסמת נכון לעתה לא פחות מעשר ספינות שנושאות 13 מיליון חביות נפט.

 

אתמול אמנם טיפסו מחירי הנפט בעקבות הסיטואציה המביכה בתעלה, אך היום שבו המחירים לירידות ככל שגובר החשש לסגרים נוספים באירופה, בברזיל ובהודו, ועל כן לירידה בביקוש. הנפא האמריקאי יורד מתחת ל-60 דולר לחבית. הברנט נסוג מתחת ל-63.5 דולר לחבית.

 

 

ספינת המשא התקועה בתעלה ספינת המשא התקועה בתעלה צילום: רויטרס

 

6:45 - מניות הטכנולוגיה באסיה ממשיכות את המגמה השלילית מאמש בוול סטריט (נאסד"ק נחתך ב-2%): שיומי Xiaomi נחלשת ב-4.4%, למרות דוחות טובים עם עלייה של 36.7% ברווח הנקי ברבעון הרביעי, עליבאבא נסוגה ב-4.2%, Tencent מוחקת 2.3%, שלושתן בהונג קונג. מניית מנוע החיפוש Baidu נופלת ב-8.9% אף היא בהונג קונג (אתמול נפלה בניו יורק ב-8.6%). עליבאבא נחלשה אתמול בוול סטריט ב-3.4%.

 

ברקע לירידות בטכנולוגיות האסיתיות שחלקן רשומות גם במסחר בניו יורק - חשש כי הרשות לני"ע בארה"ב (SEC) תסיר את החברות הסיניות מהמסחר בוול סטריט, לאחר שהודיעה אתמול כי תנקוט בצעדים שעלולים להוביל לכך, אם אותן חברות (שסרות למרותו של הממשל הסיני) לא יעמדו בביקורת הנדרשת ע"פ הסטנדרטים בארה"ב.

 

למרות הירידות במניות הטכנולוגיה, בורסת הונג קונג רושמת יציבות הבוקר, כמו גם שנגחאי. טוקיו מטפסת ב-0.9%, סיאול יציבה. סופטבנק מוחקת 2.9% בטוקיו.

 

המסחר בבורסות ניו יורק ננעל אתמול בירידות. מדד דאו ג'ונס ננעל סביב רמות הפתיחה, מדד S&P 500 נחלש ב-0.6% ומדד נאסד"ק כאמור ירד ב-2%. מניית גיימסטופ צללה ב-33.8%.

 

אחרי הזינוק אתמול - הנפט האמריקאי (WTI) נחתך הבוקר ב-1.7% ל-60 דולר לחבית, הברנט במגמה דומה, יורד עד למחיר של 63.5 דולר לחבית. תשואת אג"ח ארה"ב ל-10 יציבה על 1.62%. הביטקוין ממשיך להתרחק מהשיא וצונח עד למחיר של 52 אלף דולר. השיא עומד על כמעט 62 אלף דולר.

 

 

בורסת טוקיו בורסת טוקיו צילום: בלומברג

 

x