$
בורסת ת"א

הקורונה וההפסד בעתירה חתכו את הרווח של ישראמקו ב-30%

חברת חיפושי הגז שבשליטת קובי מימון וחיים צוף רשמה ב-2020 רווח נקי של 238 מיליון דולר; ההכנסות אף הן נפלו ב-30%; ברקע, נסיגה של 21% בכמות הגז הטבעי שמכרה החברה ממאגר תמר, וכן ירידה של 8% במחיר הגז הטבעי; זאת ועוד, באפריל 2019 זכתה שותפות הגז הטבעי לווייתן במכרז הגז של חברת החשמל - עתירת תמר נדחתה

ענת רואה 20:3918.03.21

שותפות ישראמקו, שמחזיקה ב-28.75% ממאגר תמר ונמצאת בשליטת קובי מימון וחיים צוף, מסכמת את 2020 עם ירידה בפרמטרים הפיננסיים המשמעותיים.

 

הכנסות השותפות, בניכוי תמלוגים, הסתכמו ב-343 מיליון דולר. מדובר בירידה של 29.5% בהשוואה להכנסות בשנת 2019 שהסתכמו ב-487 מיליון דולר. כתוצאה מכך, הרווח התפעולי נחתך במעט יותר מ-31% והסתכם ב-259 מיליון דולר. הדבר הוביל לכך שבשורה התחתונה הרווח הנקי עמד על 238 מיליון דולר – צניחה של כ-30% בהשוואה ל-2019, אז הרווח עמד על 339 מיליון דולר.

 

 

קובי מימון, מבעלי השליטה בישראמקו קובי מימון, מבעלי השליטה בישראמקו צילום: אוראל כהן

 

ההסבר לירידה טמון בנסיגה של 21% בכמות הגז הטבעי שמכרה החברה, וכן מירידה של 8% במחיר הגז הטבעי בעקבות משבר הקורונה. הנסיגה בכמות הגז הטבעי שנמכרה מקורה בירידה של הגז הטבעי שרכשה חברת החשמל ממאגר תמר, וכן מירידה בביקושים של לקוחות אחרים בעקבות משבר הקורונה.

 

מה דעתך על מניית ישראמקו יהש:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

כמו כן, באפריל 2019 זכתה שותפות הגז הטבעי לווייתן במכרז הגז של חברת החשמל, לאספקת 4-5 מיליארד מ"ק (BCM) של גז טבעי. תמר ניסתה לעתור לבית המשפט נגד ההפסד שלה במכרז, אך נדחתה.

 

ערן לנדנר, מ"מ מנכ"ל ישראמקו מסר: "בשנת 2020 המשכנו לפעול במרץ לקידום הפעילות של השותפות והובלנו מהלכים משמעותיים על אף האתגרים במשק הגז והשפעות המשבר. בחודשים ינואר ופברואר 2021 חתמנו עם כלל שותפי תמר על הסכם איזון אשר מאפשר שיווק גז בנפרד, ועל הסכם פשרה בקשר עם התוספת להסכם חברת חשמל. אנו רואים בהסכם האיזון פריצת דרך משמעותית וכלי חשוב שיעניק למאגר תמר יכולת להתחרות באופן מלא בשוק הגז הטבעי. ההסכם מוביל לשיפור משמעותי במבנה התחרות בשוק הגז הטבעי בישראל ובכך מגשים הלכה למעשה את מטרות מתווה הגז לפתיחת השוק לתחרות אמיתית".

 

עוד אמר לנדנר כי "לאורך כל התקופה פעלנו, ואנו ממשיכים לפעול, לקידום הפעילות בשוק המקומי לרבות חתימה על הסכמי גז נוספים וכן לקידום פעילותנו ליצוא גז ממאגר תמר לשווקים אזוריים. בחודש יולי החלה הזרמת גז מפרויקט תמר תחת הסכם הייצוא למצרים, והכמות אשר סופקה היתה בהתאם לתחזיות. המהלכים שהובלנו בשנת 2020 והמהלכים שאנו פועלים לקדם בשנים הקרובות יסייעו לנו להערכתנו לשמר את היקף המכירות ממאגר תמר לטווח הארוך. במקביל, אנו ממשיכים לפעול בהתאם לתוכנית העבודה בפרוספקט דקר בחזקת שמשון".

x