$
בורסת ת"א

חברת המדדים S&P צפויה לטלטל את מניות האנרגיה הירוקה הישראליות

הרחבת מדד האנרגיה המתחדשת העולמי תגרור באפריל ביקושים למניות של סולאראדג', אנלייט ואנרג'יקס, ואורמת תספוג היצעים של 305 מיליון דולר. עדכוני מדדי פוטסי ו־MAC ישפיעו על מניות ישראליות כבר היום

אורי טל טנא 07:1218.03.21

למדדי מניות עולמיים יש השפעה רבה על מניות ישראליות, בעיקר בסקטורים חמים שזורם אליהם כסף רב. באפריל צפוי עדכון סוער למדד האנרגיה הירוקה (Clean Energy Index) של S&P, שתהיה לו השפעה רבה על מניות החברות הישראליות בתחום.  

עדכונים בהרכב מדד Mac Solar Index והרכבי מדדי פוטסי צפויים להשפיע על מניות ישראליות כבר היום. מדד האנרגיה הירוקה של S&P, שהוא המדד העולמי המוביל על מניות החברות בתחום, מכיל 30 מניות והוא סובל מבעיית ריכוזיות גבוהה ומהשפעתן של קרנות סל (ETF), המבוססות עליו, על מחירי המניות, ולכן נשקלת הרחבתו.  

 

שתי קרנות הסל המובילות

 

שתי קרנות מובילות שמתבססות על המדד הן iShares Global Clean Energy (טיקר ICLN), שנסחרת בארה"ב ומנהלת 5.7 מיליארד דולר, ו־iShares Global Clean Energy UCITS (טיקר INRG), שנסחרת בכמה בורסות באירופה, ומנהלת 5.6 מיליארד דולר. 3 מניות ישראליות נכללות כעת במדד של S&P - סולאראדג', אורמת ואנלייט אנרגיה. בעדכון הקודם, באוקטובר 2020, מניית אנלייט אנרגיה נכנסה אליו ומניית אנרג'יקס יצאה ממנו, זאת מכיוון שהרכב המדד מתבסס על שווי אחזקות ציבור ולא על שווי השוק, ובקריטריון זה מניית אנלייט עקפה את זו של אנרג'יקס.

 

חברת המדדים S&P מבצעת כעת בחינה לשינוי תנאי מדד האנרגיה הירוקה, כאשר היא מתכוונת להרחיב אותו, כאמור, כך שיכיל 100 מניות. S&P העבירה את ההצעות לשינוי להערות הציבור, וב־2 באפריל היא צפויה להודיע אם ההצעות התקבלו — כאשר סביר מאוד שהשינוי המוצע אכן יאושר.

 

בעקבות השינוי הצפוי עדכון הרכב המדד למניות שנסחרות בארה"ב ובמרבית העולם יתבצע בשלב נעילת המסחר ב־16 באפריל. עבור המניות שנסחרות רק בתל אביב העדכון יתבצע כבר ב־13 באפריל, זאת בגלל יום הזיכרון לחללי צה"ל ויום העצמאות שבהם לא מתקיים מסחר בבורסה המקומית.

 

שינויים במשקל הישראליות

 

אם השינוי ייכנס לתוקף, אזי מניית אנרג'יקס תיכנס למדד, המשקל היחסי של מניות אנלייט וסולאראדג' במדד יעלה, ומנגד המשקל היחסי של מניית אורמת יצטמצם. כתוצאה מכך, ב־13 באפריל קרנות הסל ירכשו את מניות אנרג'יקס ואנלייט ב־55 מיליון דולר וב־32 מיליון דולר בהתאמה; ב־16 באפריל הן ירכשו ב־190 מיליון דולר ממניית סולאראדג'; וימכרו מניות של אורמת ב־305 מיליון דולר. מדובר בביקושים והיצעים משמעותיים עבור מניות אלו.

 

לאחר השינוי המוצע S&P תעניק 4 רמות דירוג למניות שעונות לתנאי המדד לפי מידת הרלבנטיות שלהן לתחום האנרגיה הירוקה. דרגות הדירוג יהיו 1, 0.75, 0.5 או 0, כאשר תנאי הכניסה למדד הוא סחירות ממוצעת של לפחות 2 מיליון דולר ביום בחצי השנה שלפני העדכון. בשלב הראשון S&P תכליל במדד רק מניות בדירוג 1; אם הוא לא יכלול 100 מניות בדירוג זה בעדכון, יתווספו אליו מניות מדירוג 0.75; ולאחר מכן כאלו מדירוג 0.5, וכך תבטיח שהמדד יהיה רחב מספיק.

 

הרחבת המדד תאפשר בעתיד כניסתן של מניות אנרגיה ירוקה ישראליות נוספות למדד — אם יעמדו בקריטריון הסחירות - והיא תמנע את יציאתה של מניית אנלייט מהמדד, שהיתה מתרחשת אם לא היתה כוונה להרחיב אותו.

 

מדד האנרגיה הסולארית

 

הרכבו של מדד אנרגיה מתחדשת משמעותי נוסף, Mac Solar Index, יתעדכן כאמור כבר בסוף השבוע הנוכחי. מדד זה מורכב בעיקר ממניות של חברות שמתמקדות באנרגיה סולארית, ולכן מניית סולאראדג' הישראלית, למשל, מהווה 8.6% מהמדד, ומנגד מניית אורמת, שמתמקדת באנרגיה גיאו־תרמית, לא נכללת בו. תנאי הסף לכניסה למדד כוללים, בין היתר, שווי שוק של לפחות 150 מיליון דולר ומחזור סחירות יומי ממוצע של לפחות 750 אלף דולר.

בעדכון הנוכחי יצטרפו למדד 19 מניות חדשות, בהן 3 ישראליות - אנרג'יקס, אנלייט ודוראל - אף מניה לא תצא ממנו, ולכן הרכבו יתרחב. על מדד זה מתבססת קרן הסל Invesco Solar (טיקר TAN בארה"ב), שמנהלת 3.7 מיליארד דולר. מנהלי הקרן יצטרכו להזרים היום ביקושים לשלוש המניות הישראליות בשלב מכרז הנעילה, וירכשו ב־30 מיליון דולר ממניות אנרג'יקס ואנלייט אנרגיה וב־12 מיליון דולר ממניית דוראל.

 

עדכון מדדי פוטסי

 

קבוצת מדדים משמעותיים נוספת שהרכבם יתעדכן בסוף השבוע הם מדדי פוטסי (FTSE), שלהם השפעה גדולה על מניות ישראליות כבר יותר מעשור. ימי העדכון החצי שנתיים של מדדים אלה, שמתרחשים בחודשים מרץ וספטמבר, גוררים מסחר ער בבורסה בתל אביב. בעדכון הנוכחי קרנות סל מבוססות פוטסי צפויות להזרים היום בשלב הנעילה ביקושים למניות ישראליות שנכנסות למדדים אלה - של קבוצת אשטרום, OPC אנרגיה, קומפיוג'ן, פוקס וסאמיט.

x