$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

מלחמה במגדל: חילופי האשמות חריפים בין המנכ"ל ליו"ר הנכנס

קטטה מילולית בצמרת מגדל ביטוח בין היו"ר מוטי רוזן למנכ"ל רן עוז; ברקע, כישלון ניסיון הגישור בין השניים אצל בעל השליטה שלמה אליהו בעניין היחסים העכורים ומאבק הסמכויות ביניהם; עוז לרוזן: "אתה משליט טרור ואימה על העובדים"; רוזן לעוז: "בחרת בדרך כוחנית להילחם בי, תוך ניסיון בלתי פוסק להכשיל אותי בעבודתי ולחתור תחתיי"

גולן חזני 15:5702.03.21

מלחמת עולם בין בין יו"ר חברת הביטוח מגדל הנכנס מוטי רוזן לבין רן עוז מנכ"ל החברה. לכלכליסט נודע כי החל מהבוקר (ג') מתנהלים חילופי האשמות קשים בין השניים, ששיתפו בטענותיהם גם את רשות שוק ההון. בשבועיים האחרונים מתנהלות שיחות בין עוז ורוזן לגבי הסדרת מערכת יחסי העבודה והסמכויות ביניהם כשרוזן מבקש לקבל חלק מהסמכויות של עוז, לכאורה. בעל השליטה בחברה, שלמה אליהו, ניסה לגשר בין השניים, אך ללא הצלחה.

 

רוזן האשים את עוז בסילוף עובדות, כוחניות שכוונה נגדו ובחתרנות תחתיו: "בחרת בדרך כוחנית, הן טרם תחילת כהונתי והן מאז כניסתי לתפקידי ב-3 בינואר, 2021. עשית כמיטב יכולתך למנוע את הגעתי לקבוצת מגדל, ולאחר שאושר המינוי שלי, בחרת בדרך כוחנית להילחם בי, תוך ניסיון בלתי פוסק להכשיל אותי בעבודתי. ניסית להתיש אותי, לחתור תחתיי ולמדר אותי, תוך הפצה של חצאי אמיתות וסילופי דברים לגורמים שונים בחברה, בדירקטוריון ומחוץ לחברה".

 

שלמה אליהו, בעל השליטה במגדל שלמה אליהו, בעל השליטה במגדל צילום: עמית שעל

 

 

עוז הגיב במכתב קשה בו האשים את רוזן בהכפשות נגדו, בהשפלת עובדים, בהשלטת אימה על עובדים בכירים וזוטרים בחברה, כמו גם במתן הוראות לנושאי משרה בניגוד לנהלים של חברת הביטוח, חריגות בוטות מסמכויותיו כיו"ר ופגיעה בממשל התאגידי של החברה. לדבריו, "נכנסת לחברה כמו פיל בחנות חרסינה, ירית את החץ ועכשיו אתה מנסה להציב את המטרה. השלטת טרור והטלת אימה על עובדי הלשכה ונושאי המשרה ועכשיו אתה עסוק בדה לגיטימציה של כל מה שנעשה לפניך".

 

בעקבות הפגישות שיגר עוז מכתב לרוזן עם פירוט הסיכומים בין השניים. רוזן הדהים במכתב עם העתק לרשות שוק ההון ולעומד בראשה משה ברקת בו הודיע לעוז כי "צר לי, אך הסיכום שלהלן אינו תואם את הוראות הדין ומהווה סילוף של הנושאים שנדונו והסיכומים שהושגו".

 

רוזן הוסיף כי לפני שנה קיבל על עצמו את תפקיד יו"ר מגדל "כדי לתרום לקבוצה מניסיוני ומהידע שצברתי מארבעים שנות עבודה, רובן המכריע בתפקידים בכירים מאוד בגופים עסקיים גדולים. הסכמתי לקבל עליי את התפקידים לעיל, כדי לתרום ולסייע לקבוצת מגדל לצאת לדרך חדשה ולהחזירה למקום שבו היתה. כוונתי הכנה הייתה לשיתוף פעולה פורה עם בעל השליטה, עם חברי הדירקטוריונים של מגדל אחזקות ומגדל ביטוח, אתך ועם הנהלת החברה והקבוצה".

 

רוזן הוסיף: "לצערי, בחרת בדרך כוחנית, הן טרם תחילת כהונתי והן מאז כניסתי לתפקידי ב-3 בינואר, 2021. עשית כמיטב יכולתך למנוע את הגעתי לקבוצת מגדל, ולאחר שאושר המינוי שלי, בחרת בדרך כוחנית להילחם בי, תוך ניסיון בלתי פוסק להכשיל אותי בעבודתי".

 

 

בית מגדל ביטוח בפ"ת בית מגדל ביטוח בפ"ת

 

תחת הנהגתו של רן עוז מגדל ובתמיכת היו״ר הקודם, ניר גלעד, שמינה אותו, החלה מגדל לעלות על דרך המלך. עוז החליף שורה של מנהלים בכירים, גם בתחומי הביטוח וגם בתחומי ההשקעות. החברה שדיממה שנים הפסדים מחלק מפעילות הביטוח הצליחה לעצור את הדימום ולחולל מפנה. למפנה אחראי מנהל תחום הביטוח, שלומי נחום, לשעבר מנכ"ל שירביט. הבאתו של נחום היתה אחת הסיבות לפיצוץ בין שלמה אליהו לניר גלעד.

 

בנוסף, עוז החליף את מנהל חטיבת ההשקעות אסף שהם, המקורב לאליהו ומינה לתפקיד את גיא פישר. תוך מספר חודשים בודדים טיפסה מגדל, שהשתרכה בתחתית טבלאות התשואה של חברות הביטוח, למקומות הראשונים בתשואות לעמיתים. גם החלפת מנהל ההשקעות היתה גורם לפיצוץ בין גלעד לאליהו.

 

"ניסית להתיש אותי, לחתור תחתי"

 

עוד אמר רוזן, במסגרת חילופי הדברים: "מאז ה-3 בינואר 2021, במקום שאקדיש את כל זמני ללימוד החברה ולמילוי תפקידיי כיו"ר דירקטוריון מגדל ביטוח וכמנכ"ל מגדל אחזקות, ניסית להתיש אותי, לחתור תחתיי ולמדר אותי, תוך הפצה של חצאי אמיתות וסילופי דברים לגורמים שונים בחברה, בדירקטוריון ומחוץ לחברה. למרות התנהלותך טרם תחילת כהונתי ולאחריה, אני עדיין מושיט לך יד לשלום בית, וכולי תקווה שאכן נוכל לצאת לדרך חדשה, לשיתוף פעולה פורה וחזרה מהירה לעשייה מוצלחת".

 

מימין: מוטי רוזן ורן עוז מימין: מוטי רוזן ורן עוז צילום: אוראל כהן, רמי זרניגר

 

עוז הגיב במכתב קשה. המנכ"ל שמכהן בתפקידו מזה שנה וחצי הצליח לייצב את הספינה תוך מעורבות מינימלית במאבק שהתחולל מעל ראשו בין שלמה אליהו ליו"ר הקודם ניר גלעד, שהודח בינתיים. "האמנתי ואני עדיין סבור שטובת החברה והחוסכים מחייבת הגדרה ברורה של גבולות הגיזרה בין הנהלת החברה לבין הדירקטוריון - סוגיה שהעסיקה מאוד בשנים האחרונות את מגדל, והסבה נזק לה, לעובדים, לבעלי המניות ולציבור החוסכים".

 

עוז המשיך, "‎לצערי, במקום דיון ענייני שכזה בחרת בדרך של הכפשות וחצאי אמיתות המטילות ספק ביושרתי. מאחר וגם בחרת להוציא את הוויכוח מתוך החדר ולשתף בהכפשות נטולות הבסיס כלפיי את המפקח על הביטוח - אני סבור שאינני יכול להחריש עוד. טובת החברה מחייבת אותי להציף כבר עכשיו את העובדות, שכן ההתנהלות הזו עלולה להעמיק את הנזק לחברה".

 

"לאורך כל תקופת כהונתי בחברה, ראיתי רק את טובת החברה לנגד עיני ופעלתי על מנת להחזיר את מגדל למקום שהיא ראויה לו כגוף מוביל בתעשייה הפיננסית. מעולם לא פעלתי או הבעתי דעה לגבי הגעתך לקבוצה ומינוייך כיו"ר. למרות שאתה חוזר על כך באוזני כל מאזין, הדבר לא הופך את זה לאמת". עוז מבהיר כי אכן התנגד למינויו של רוזן כמנכ"ל מגדל אחזקות כדי לא ליצור מצב שבו יש לחברה מנכ"ל על המנחיך הוראות לעובדי מגדל ביטוח.

 

"המציאות הוכיחה את חששותי תוך חודשיים" כתב עוז, "עם כניסתך לתפקיד, ביקשתי להגדיר איתך את תחומי האחריות ודרך העבודה כפי שהיה גם עם היו"ר הקודם ואף נחתם על ידו כחלק מההסכמה שלי להגיע לתפקיד. בתגובה, אמרת ש'מעולם לא נדרשתי להסכמות שכאלה'. בפגישה השנייה שניסיתי להעלות את נושא הגדרת תחומי האחריות התלוננת על כך שהמסמך הינו באנגלית על מנת לדחות את הדיון (כאמור הוכן ע"י היו"ר הקודם). רק בישיבה השלישית, ולאחר שהתעקשתי על כך, עברנו על הסעיפים, שאלת שאלות, הערת הערות וקיבלת הסברים ומענה על הכל. להבנתי הסכמנו להתחיל לעבוד במתכונת הזאת ובהתאם נשלח מייל עם המצגת המוסכמת כדי שנוכל לצאת לדרך ולחזור להיות מרוכזים במטרה האמיתית של טובת החברה. לצערי, בדיעבד הבנתי שהסכמת אבל לא הבטחת לקיים את ההסכמה".

 

והמכתב של עוז נמשך: "בפועל התחלת סבב היכרות שהפך להיות 'חקירות עומק' של נושאי משרה במשך שעות ארוכות, מתן הנחיות לנושאי משרה בניגוד לנהלים, כולל הודעה למנהל חטיבה שלא ינהל בפועל את החטיבה ואילו למנהל אחר על איזה פלחי לקוחות מותר לו לעבוד ועוד ועוד".

 

עוז המשיך בהאשמות חמורות נגד רוזן: "היריעה תקצר מלהכיל את חריגותיך הבוטות מתחומי סמכויות היו"ר. הטלת ספק בחומרים, במתודולוגיות או בכל דבר שנעשה שלא על פי דרכך. כל נושא מקצועי שעבר בהנהלה הפך לדיון מקדים אצלך, כשאתה מטיל ספק ודורש לשנות על פי תפיסת עולמך. כשהערתי לך כי זה בניגוד מוחלט למה שסיכמנו, אמרת שמעולם לא הסכמת לכך באמת, טענת שהמסמך היה 'משפיל' בעיניך (למרות שהוכן ע"י היו"ר הקודם) ואמרת כי 'בחרתי לא לריב איתך בחודש הראשון ולכן הסכמתי'. בנוסף ביקשת לשנות החלטות שלי בנוגע לתקשור הדוחות הכספיים לשוק ההון והתעקשת שאתה כמנכל מגדל אחזקות תחליט בכל הנושאים הללו".

 

עוז התייחס להאשמה של רוזן בסילוף הסיכום בישיבה: "מוטי, עבדתי בחברות רבות בתעשיות מגוונות, כולן חברות ציבוריות נסחרות בארץ ו/או בחו"ל, מתוכן ארבע חברות מהגדולות במשק עם מנכ"לים ויו"רים שונים, אף אחד מהם לא קל, והייתי אף יו"ר בעצמי. דבר אחד אף פעם לא קרה, מעולם לא הטילו דופי ביושרה המקצועית שלי או בדרך ההתנהלות".

 

עוז הוסיף: "בניגוד לטענתך, מעולם לא חתרתי תחתיך (אם כי אני שומע שאתה מסביר את זה לכל מאזין) או מידרתי אותך, ההפך הוא הנכון. אתה מקבל חשיפה מעל ומעבר לנדרש לחומרים עוד טרם דיון בהנהלה וגישה ישירה לנושאי משרה. אני לא זה שמפיץ כאן חצאי אמיתות או סילופים. נכנסת לחברה כמו פיל בחנות חרסינה, ירית את החץ ועכשיו אתה מנסה להציב את המטרה. השלטת טרור והטלת אימה על עובדי הלשכה ונושאי המשרה ועכשיו אתה עסוק בדה לגיטימציה של כל מה שנעשה לפניך".

 

לסיום כתב עוז: "אנחנו עובדים קשה בשנה וחצי האחרונות כדי להחזיר את מגדל לדרך המלך, גיבשנו צוות הנהלה מנצח, זיהינו את התחומים שבהם עלינו להתמקד והנושאים שנידרש לטפל בהם. אישרנו תכנית עבודה רב שנתית ואנחנו עובדים ללא ליאות, גם בתקופות שבהם הרעש מלמעלה לא הקל עלינו. אבל לגלות שהיור עצמו, שרק כעת הגיע לתפקידו, מכניס אותנו שוב למערבולת כזאת - לא היה באף תרחיש שלנו. אני מציע, כמו שאמרת בסיום הפגישה האחרונה, לאחר ששלמה יצא מהחדר (אם כי בנימה מאיימת), שבאמת תשקול את צעדיך ותחליט האם אתה רוצה להיות חלק מהצוות שמוביל את מגדל למעלה ולשתף פעולה. במידה וכן, אשמח לחזור לעבודה בשיתוף פעולה לטובת החברה, תוך הגדרת תחומי אחריות וסמכות ברורים כפי שסוכם".

 

לעימות הזה צפויות להיות עוד השלכות בחברת הביטוח שמזה שנים לא נהנתה מתקופה של שקט. יהיה מעניין לראות כיצד יתנהל שלמה אליהו בעל השליטה באירוע בין שני הגורמים הדומיננטים בחברה ואם משה ברקת יו"ר רשות שוק ההון יתערב שוב בנעשה במגדל.

x