$
בורסת ת"א

דיווח שוטף

נעילה חיובית בת"א: נמשך הראלי בתשואות האג"ח

ת"א 35 טיפס ב-0.3%, ת"א 125 הוסיף 0.5%; מוקדם יותר טיפסו המדדים בעד 1.1%, אך מחקו חלק ניכר מהעליות עקב הזינוק בתשואות האגרות; תשואת אג"ח של ישראל ל-10 שנים קפצה לרמה של 1.14%; לאומי: "עליית התשואות מבשרת אולי העלאת ריבית קרובה מהצפוי, דבר ממנו חוששים בשוקי המניות יותר מכל"

מיקי גרינפלד ונועם לנדמן 17:3224.02.21

דיווח שוטף מהבורסה בת"א: העדכונים החשובים, המניות הבולטות, אגרות החוב ועדכוני האנליסטים 

 

ת"א 35 ת"א 125 בנקים-5 טכנולוגיה ביומד נפט וגז נדל"ן

 

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

17:25 - נעילה חיובית בבורסה: מדד ת"א 35 טיפס ב-0.3% ות"א 125 הוסיף 0.5%. מוקדם יותר עלו המדדים בעד 1.1%, אך זינוק בתשואות האג"ח הממשלתיות הוביל למחיקת חלק ניכר מהעליות בשוק המניות המקומי. תשואת אג"ח של ישראל ל-10 שנים עלתה לשיעור של 1.14%.

 

בלטו במסחר: לייבפרסון נחתכה ב-8.8% בתחתית מדד ת"א 35. עליות נרשמו במניות התקשורת - גילת וסלקום זינקו ב-7.4%, פרטנר טיפסה ב-4.4%, בזק עלתה ב-1.3%.

 

מדד הביומד עלה ב-2.9% וקיזז חלק מהנפילות של אתמול. מתחילת השנה מנתר המדד ב-30%. מדד הקנאביס עלה היום ב-1.9%, ת"א נפט וגז הוסיף 1.8%.

 

15:50 - תשואות האג"ח הממשלתיות ממשיכות לזנק - תשואת אג"ח ישראל ל-10 שנים קופצת לשיעור של 1.134%, אג"ח ל-30 שנים מזנקת לרמה של 2.214%, אג"ח ל-25 שנים מנתרת ל-1.187%, ל-20 שנים קופצת ל-1.802%.

 

14:45 - מדד הביומד, שצלל אתמול ב-9.7% כחלק מהנסיגה הכללית בבורסה המקומית ובשוקי העולם, רושם היום תיקון חלקי - מתחזק ב-4.5%.

 

למרות הנפילה אתמול, הסקטור עדיין מוביל מתחילת השנה לעומת המדדים הענפיים האחרים. ת"א ביומד קופץ מתחילת 2021 ביותר מ-32%, הרחק מהמקום השני שרשום על ת"א נפט וגז שעולה ב-21% (עקב העלייה במחירי הנפט בעולם).

 

13:40 - סטפן מונייה, מנהל ההשקעות הראשי של הבנק השוויצרי לומברד אודייר (Lombard Odier) על המגמה בשוק האג"ח האמריקאי שהשפעתו על השוק המקומי ניכרת: "חציית רף 2% במדד האינפלציה עלולה להתרחש ברבעון השני של 2021 – נשארים במשקל חסר באג"ח, אשראי וחובות מדינה".

 

מונייה מרחיב: "עבור משקיעים באג"ח, עלייה ברמות האינפלציה היא אתגר ואנחנו נשארים בהן משקל חסר, וגם באשראי ובחובות מדינתיים. בהתאמה, עקומת התשואה בארה"ב עשויה להיות תלולה, כיוון שההנחיות של הפד ישמרו על תשואות קצרות טווח על חובות מדינתיים קרובות לאפס. יחד עם זאת, יעד אינפלציה ממוצע עשוי "לתדלק" פרמיית אינפלציה לאג"ח ארוך טווח, ובמידת הצורך יוכל הפד להימנע מעלויות מימון גבוהות וממכירה חדה של אג"ח על ידי הגדלת פוטנציאל רכישת הנכסים שלו. יש לזכור כי שווקי המניות עדיין נתמכים בסביבה הנוכחית, כיוון שהמניות מציעות גידור אינפלציה טבעי (גם אם חלקי). זה אמור להמשיך כל עוד עליות המחירים לא יערערו את ה"שוליים התאגידיים", מה שיקרה כל עוד האינפלציה תישאר מתחת ל-3%".

 

13:05 - מגדל נכנסת לשוק המדפסות בתלת מימד: השקיעה בהנפקת חברת 'מאסיבית'. ל"כלכליסט" נודע כי חברת הביטוח השקיעה 35 מיליון שקל בהנפקה בבורסה המקומית שהושלמה אתמול - במסגרתה גייסה 'מאסיבית' 169 מיליון שקל לפי שווי חברה של 490 מיליון שקל לפני הכסף; שווי השוק יעמוד לאחר ההנפקה על 659 מיליון שקל; מגדל ביטוח היא המשקיעה הגדולה בחברת המדפסות ותחזיק בכ-5% ממניותיה

 

 

מנכ"ל מאסיבית ארז צימרמן בתוך מדפסת של החברה מנכ"ל מאסיבית ארז צימרמן בתוך מדפסת של החברה צילום: חברת מאסיבית

 

13:00 - דיסקונט השקעות מטפסת ב-8.8%, כשברקע האחים זלקינד במו"מ עם נחמיאס על כניסה לחברה. אחרי שמשרד התקשורת פסל את כניסתו של רמי לוי לכניסה כשותף בכיר בדסק"ש, החל צחי נחמיאס באיתור משקיע חלופי - המו"מ המרכזי מתנהל מול חברת אלקו של האחים זלקינד, שמציעה לרכוש נתח של 29.8% מדסק"ש.

 

10:30 - דודי רזניק, אסטרטג הריביות של לאומי שוקי הון, מתייחס להתפתחויות בשוקי האג"ח: "בימים האחרונים אנו עדים למסחר סוער יחסית בשוקי האג"ח הממשלתיים. המגמה החלה בארה"ב, שם רושמות התשואות הממשלתיות לטווח ארוך עלייה חדה לאחרונה, על רקע חשש מעלייה בסביבת האינפלציה וחשש לתגובה מהירה מהצפוי של הפד.

 

לדברי רזניק "מדובר בתגובה לירידה בתחלואה מקורונה בארה"ב בתקופה האחרונה וצפי להתחלה של חזרה לשגרה, גם אם לא מלאה. כתוצאה מכך, טיפסו תשואות איגרות החוב ל 10 שנים בארה"ב לרמה של כ 1.35% מרמה של 1% במהלך החודש האחרון. במקביל, בישראל טיפסה התשואה השקלית ל-10 שנים, מרמה של 0.8% לרמה של כ 1.1% במהלך תקופה זו".

 

רזניק מוסיף כי בישראל "העלייה בתשואות הביאה במקביל לירידה בשוקי המניות, בדגש על סקטור הטכנולוגיה, על רקע חשש כי עליית התשואות מבשרת אולי העלאת ריבית קרובה מהצפוי, דבר ממנו חוששים בשוקי המניות יותר מכל".

 

רזניק התייחס לנאום יו"ר הפד אמש: "אתמול בנאום בסנאט חזר פאוול על המחויבות לשמור על ריבית נמוכה עוד תקופה וביטל כרגע את החשש מסיכוני אינפלציה. כרגע לפחות לא ברור האם דבריו של פאוול ירגיעו את שוקי המניות אולם לטווח בינוני-ארוך ברור שסיכוני העלאות ריבית הן בארה"ב והן בארץ נמוכים מאוד כרגע. לפיכך נראה כי מדובר כרגע בטריגר למימוש רווחים בשוקי המניות (שעלו כמעט ברציפות מאז חודש נובמבר 2020) הנשענים על חשש מהעלאות ריבית חשש שכנראה מוגזם ובסופו של דבר לכשיתפוגג צפוי להחזיר את שוקי המניות חזרה לתוואי עלייה גם אם תוואי מתון מקצב העלייה של החודשים האחרונים".

 

 

יו"ר הפד ג'רום פאוול ונגיד בנק ישראל אמיר ירון יו"ר הפד ג'רום פאוול ונגיד בנק ישראל אמיר ירון צילום: בנק ישראל

 

10:00 - עליות בפתיחת המסחר בבורסה אחרי הירידות החדות אתמול: מדד ת"א 35 מטפס ב-0.7%, ת"א 125 מוסיף 0.6%, אחרי שאתמול נפלו המדדים בעד 2.4%. מדד הבנקים מטפס ב-1% כמו גם ת"א נפט וגז.

 

אחרי העליות בימים האחרונים בהתאם למגמה העולמית, תשואות איגרות החוב הממשלתיות מאבדות גובה בפתיחה הבוקר - תשואת אג"ח של ישראל ל-10 שנים נסוגה לרמה של 1.069%.

 

9:10 - בית ההשקעות IBI וחברת אלקטרה נדל"ן חתמו על הסכם לרכישת 74 בתי מגורים פרטיים מסוג סינגל פמילי (single-family) ב- 6 מדינות בדרום מזרח ארה"ב, בשווי כולל של כ- 55 מיליון שקל.

 

9:05 - בעקבות רכישת מותג טופשטופ על ידי אסוס, וההודעה שקיבלה גולף על עצירת משלוחי המוצרים של המותג לארץ לשיווק בחנויותיה, גולף מודיעה על סגירת 7 סניפי טופשופ שהפעילה בישראל, ב-6 באפריל. החברה הגיעה להסכם עם הקניונים על עזיבת החנויות.  

 

חנות טופשופ בדיזינגוף סנטר חנות טופשופ בדיזינגוף סנטר צילום: דנה קופל

 

 

9:00 - התקיימו התנאים המתלים להשלמת עסקת המכירה של הלמן אלדובי להפניקס. מועד ההשלמה הצפוי הוא ביום ראשון הקרוב לפי מחיר של 8.03 שקלים למניה.

 

8:40 - רונן מנחם הכלכלן הראשי במזרחי טפחות: "התנודות החדות שראינו בימים האחרונים בשוקי המניות של ארצות הברית אינן מקריות, והן גם משפיעות בתורן על שוקי אסיה ואירופה, העוקבים אחריהן בדאגה. הרגישות של השווקים, הנמצאים קרוב לשיאם, להתבטאויות ואירועים שונים – גבוהה מאוד. אתמול, כשיו"ר הפד שג'רום פאואל אמר שהדרך להתאוששות של שוק העבודה ועלייה של האינפלציה לרמות הרצויות "עוד ארוכה" – זה עמד לכאורה בניגוד לכל הדיווחים האחרונים על התקדמות מהירה של החיסונים, ירידה בתחלואה ופתיחה קרובה של הכלכלה.

 

מה דעתך על מניית הפניקס:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

אבל, בה בעת אומר פאוול כי הריבית תישאר נמוכה עוד זמן ארוך וגם אם האינפלציה תעלה, נגיד, ל-3 אחוזים (אחוז מעל רמת היעד) הוא לא ילחץ על הבלמים ויתחיל להעלות ריבית. בכל מקרה, החששות בשוק מובנים, כי הפד ובנקים מרכזיים אחרים יצטרכו להלך על קרח דק: להמשיך עם ההזרמות ולהכיל את עליית האינפלציה שתתלווה לפתיחת המשק. אני מעריך שבתנאים של ריבית אפסית מתמשכת ופד שחדור מטרה לשמור על ריביות נמוכות – הכיוון הכללי של שוק המניות ימשיך להיות כלפי מעלה".

 

7:40 - תשואת האג"ח הממשלתית השקלית ל-10 שנים (0330) עומדת הבוקר על 1.093%

 

7:30 - בורסת ת"א תיפתח הבוקר לאחר הנעילה המעורבת אמש בניו יורק - מדד נאסד"ק נחלש בנעילה ב-0.5%, דאו ג'ונס ו-S&P 500 עלו ב-0.1% - ומול נסיגה חזקה בשוקי אסיה הבוקר - מדדי ניקיי וקוספי יורד יםב-0.9%, האנג סנג יורד ב-1.9%, שנגאי נחלש ב-1.6; 

הנפט מסוג ברנט יורד ב-0.4% ל-65.1 דולר לחבית.

 

אתמול ננעלה הבורסה המקומית בירידות חדות - ת"א 35 נחתך ב-2.1%, ת"א 125 נסוג ב-2.4%, ת"א ביומד נפל ב-9.7%; בין היורדות הבולטות - גילת נפלה ב-13.5% עקב מימוש רווחים אצל המחזיקות מבטח שמיר וקרן פימי. עוד בנעילה - לייבפרסון נחלשה ב-8.9%, אורמת ירדה ב-7.8%, נייס נחתכה ב-5.4%, טבע ירדה ב-3.1%. קומפיוג'ן נפלה ב-18.6% בתחתית מדד ת"א 90.

 

 צילום: בלומברג

 

x