$
בורסת ת"א

מנכ"ל אולייר לתקופת הסדר החוב: "לא רואה דרך אחרת מלבד צ'פטר 11"

הצעת הסדר החוב החדשה שהגישה חברת הנדל"ן צ'רציל בעצם מגלמת תשלום מיידי של מיליארד שקל עבור חוב של 2.3 מיליארד שקל. באספת המחזיקים אתמול אחה"צ אמר המנכ"ל: "אני מניח שיש עוד הלוואות שאנחנו טרם יודעים עליהן"

יניב רחימי 07:2715.02.21

חברת הנדל"ן אולייר פרסמה אתמול הצעת הסדר חוב חדשה, שהגישה צ'רצ'יל נדל"ן (Churchill Real Estate), שכמו קודמתה, אינה נושאת בשורות למחזיקי איגרות החוב. לפי הצעת צ'רצ'יל, המחזיקים באג"ח הלא מובטחות (סדרות ב', ד') יקבלו 15 אגורות לכל אג"ח - תספורת של 85%.

 

המחזיקים באג"ח סדרה ג', שמובטחות בשעבוד על מלון The William Vale בברוקלין, יקבלו 55 אגורות על כל אג"ח ותשלום נוסף של 17% מהרווח הנקי של המלון. בחלוף שנתיים מהשלמת ההסדר תהיה לצ'רצ'יל אופציה להפסיק את התשלומים הנוספים באמצעות תשלום חד־פעמי למחזיקים, בתמורה שתיקבע בידי מעריך שווי שיוסכם בין הצדדים. בתרחיש שהמלון יימכר קודם לכן, מחזיקי האג"ח מסדרה ג' יקבלו 17% מהתזרים נטו שינבע מהמכירה בנטרול התמורה שכבר התקבלה במזומן.

 

המחזיקים בסדרה ה', שמובטחות בשעבוד על שלב א' בפרויקט דניזן־בושוויק, יקבלו 70 אגורות על כל אג"ח, ותשלום נוסף של 15% מהרווח הנקי של שלב א' ו־ב' בפרויקט. לצ'רצ'יל תהיה אופציה להפסיק את התשלומים באמצעות תשלום חד־פעמי למחזיקים, בתמורה שתקבע בידי מעריך שווי שיוסכם בין הצדדים. בתרחיש שהפרויקט יימכר קודם לכן, מחזיקי סדרה ה' יקבלו 15% מהתזרים נטו שינבע מהמכירה, בניכוי התמורה שכבר התקבלה במזומן.

 

למעשה, צ'רצ'יל מציעה למחזיקים לרכוש חוב של 2.3 מיליארד שקל בתמורה לתשלום מיידי של מיליארד שקל. להצעת צ'רצ'יל צורף מסמך שלSignature Bank, ולפיו יתרות הקבוצה הרוכשת גבוהות מ־260 מיליון דולר. כדי להתקדם, נדרש אישור אינדיקטיבי של 50% לפחות מהמחזיקים בכל אחת מסדרות האג"ח.

 

 

יואל גולדמן יואל גולדמן

 

אתמול אחר הצהריים התקיימה אספת מחזיקי אג"ח אולייר, שהשתתפו בה יותר מ־100 איש. הנאמן רמי קצב מחברת משמרת עדכן על כספים של החברה שהוקפאו, בעקבות תביעות שהוגשו נגדה בניו יורק.

 

יואל בירן, שמכהן כמנכ"ל החברה בתקופת הסדר החוב, שיתף את המחזיקים במאמצים שנעשים להתמודד עם ספקי האשראי. "אנחנו בהתקפה של גורמים שבאים נון־סטופ ושולפים הלוואות כאלה ואחרות, שניתנו בתקופה לפני שנכנסנו. חלק מההלוואות, כפי שראיתם בעיתונים, ניתנו בריביות נשך. ביום שלישי יתקיים דיון בפני שופט, כדי לנסות לבטל את הפעולה שהמלווים נקטו. המלווים הקפיאו חלק גדול מהמזומן שבחשבון הבנק שלנו".

 

בירן התייחס לדרכי הפעולה שעומדות לרשות הנהלת החברה ואמר "אנחנו צריכים להגן על הנכסים בארה"ב בשיטה האמריקאית, וזה אומר דרך מערכת המשפט. אני לא מכיר דרך אחרת מלבד צ'פטר 11. כשחייב נכנס להליך של הגנה, הוא שולט בתהליך, הדירקטוריון וההנהלה נשארים והחברה מתנהלת כשהיא מוגנת מנושים".

 

אחד הנוכחים שאל אם הנהלת החברה זוכה לשיתוף פעולה מיואל גולדמן, בעל השליטה, ואם יש איומים פיזיים מצד הנושים. בתגובה אמר בירן כי "גולדמן לפעמים נמצא, ולפעמים לא. כרגע התקשורת איתו היא דרך עורך הדין. הוא לא שיתף אותנו בכל הדברים. כפי שקראתם, אחד מהמחווים ישב בכלא על הברחת מריחואנה. אני לא יודע אם גולדמן אוים פיזית. נכון לעכשיו, אנחנו יודעים על הלוואות של 11.5 מיליון דולר בריבית 20%-15% לחודש. אני מניח שיש עוד הלוואות שלא יודעים עליהן".

 

במצגת שפרסמה קלירסטרקצ'רס, היועצת הכלכלית לנציגות מחזיקי האג"ח, מופיעים נתונים מטרידים על נכס בושוויק א'. שיעור התפוסה בדירות המגורים בשוק החופשי, שהן כ־80% מהדירות בנכס וכ־%93 מההכנסות מהשכרת דירות עומד על 65% ומצוי בירידה. כמו כן, יש קשיי גבייה בחלק מהדירות, וכן ניתנו "חודשי חינם" לחלק מהשוכרים. על פי תקציב אולייר, שמבוסס על נתוני הנכסים הנוכחיים, לנכס תזרים תפעולי חיובי של כ־500 אלף דולר בחודש. אולם בפועל התזרים נמוך בכ־100 אלף דולר בחודש לאור קשיי גבייה.

 

ביחס לשלב השני בבושוויק נכתב ששיעור התפוסה בדירות המגורים בשוק החופשי הוא כ־40% ובירידה. לפי תקציב החברה, לבושוויק ב' יש תזרים תפעולי חיובי, אך הוא לא מספיק לשירות החוב ל־JP Morgan ובוודאי שלא את ריביות הפיגורים או הריבית ל־Mac שעלתה ל־24% בשנה בעקבות הפרת תנאי ההלוואה. 

x