$
בורסת ת"א

"עד לפני חצי שנה היינו נגד השקעות בבלוקצ'יין, אבל זה הפך מטרנד למגמה"

בית ההשקעות אלטשולר שחם רכש באמצעות הנוסטרו 8.5% מווייטסמוק, תמורת 10 מיליון שקל. התחום צפוי להוות 0.5%-0.3% מהתיק ההשקעות הכללי של בית ההשקעות, בעיקר במטבע הביטקוין

צלי גרינברג 07:2925.01.21

בית ההשקעות אלטשולר שחם הפך לבעל עניין בחברת ווייטסמוק, הנכנסת לתחום הבלוקצ'יין, לאחר שזרוע הנוסטרו שלו רכשה 8.5% מהון המניות של ווייטסמוק תמורת 10 מיליון שקל. ווייטסמוק, שניסתה למזג פעילות קנאביס החל מינואר 2019 אך כשלה, מנהלת מסוף 2020 מו"מ עם משקיעים לגיוס כספים לטובת כניסה לתחום המטבעות הווירטואליים.

 

גילעד אלטשולר, מנכ"ל משותף בבית ההשקעות, צופה כי התחום יהווה 0.5%-0.3% מתיק ההשקעות של הבית, בעיקר במטבע הביטקוין. אלטשולר שחם מנהל כיום כ־200 מיליארד שקל, מה שמעמיד את צפי ההשקעה שלו בביטקוין על 600 מיליון שקל עד 1 מיליארד שקל.

 

"הרבה זמן היינו נגד השקעות בתחום, אבל בחצי השנה האחרונה שינינו דעתנו", אמר אתמול אלטשולר ל"כלכליסט". "אמנם לא מדובר בהשקעות עתק, אבל זה תחום שמתפתח, ויותר גופים משמעותיים נותנים לו לגיטמציה, כדוגמת פייפאל. ההיגיון שעומד מאחורי העניין הוא שלאט לאט ציבור המשקיעים יקבל אמון בנושא ויותר כספים יזרמו לשם.

 

הכסף הישן מאבד אמינות מעצם זה שמדפיסים אותו בכמויות כאלה גדולות, וכל פעם שיש איזה חור לאיזו מדינה היא מדפיסה עוד. ואיך הגירעונות ממומנים היום? ברכישת אג"ח על ידי הבנק המרכזי, וכך מייצרים יש מאין ודוחים את הבעיה לדורות הבאים. אני לא מאמין שמישהו יחזיר אי פעם את החוב הזה. כך שכל המערכת הזאת היא קצת Fake. מרגישים את כמויות הכסף האדירות שגורמות לעלייה של מחירי הנכסים למרות המצב הכלכלי הקשה, והרי אין בכך היגיון. דור שלם יאבד אמון במערכת הפיננסית הקיימת ויחפש להחזיק גם סחורות דוגמת חיטה, תירס וביטקוין.

 

"כשהיבטקוין שייט סביב 10 אלף דולר הערכנו שהדרך ל־20 אלף דולר קלה יחסית. אבל כיום, כשמדברים על זה כל הזמן, זה טיפה מטריד אותי. זה מזכיר לי את ההייפ שהיה עם הקנאביס, שברגע שכולם דיברו עליו כבר היה צפי למפולת. לכן אנחנו ערניים, ואם נחשוב שזה עדיין רק טרנד אז זה ייעלם מהתיק באותה מהירות שבה נכנס אליו. שום דבר זה לא חתונה קתולית. כשמשהו מתומחר לא נכון, חותכים".

 

גילעד אלטשולר גילעד אלטשולר צילום: אוראל כהן

x