$
בורסת ת"א

אלוני חץ בדרך להשלים את עסקת הנדל"ן הבודדת הרווחית בתולדותיה

בניין משרדים שהקימה חברת קאר שבה מחזיקה אלוני חץ ב-44% בוושינגטון עומד להימכר לפי שווי של 980 מיליון דולר; ההשקעה בעבר בהקמתו הסתכמה ב-630 מיליון דולר, כך שהרווח המצטבר שנוצר לאלוני חץ עד היום עומד על 350 מיליון דולר

חזי שטרנליכט 18:3013.01.21

אלוני חץ בדרך להשלים עסקה של מכירת בניין בארה"ב, שיצרה לה עד כה רווח יזמי יותר ממיליארד שקל - הרווח הגדול ביותר שרשמה אי פעם ממכירת נכס יחיד.

חברת קאר (Carr), שאלוני חץ מחזיקה ב־44.2% ממניותיה, חתמה על מזכר הבנות למכירת 49% מבניין משרדים שהקימה לפני שלוש שנים בבירת ארה"ב, וושינגטון.  

נתן חץ, מנכ"ל ובעל המניות הגדול באלוני חץ נתן חץ, מנכ"ל ובעל המניות הגדול באלוני חץ צילום: עמית שעל

 

העסקה מגלמת למבנה שווי של 980 מיליון דולר, ואם משווים זאת לעלויות רכישת המגרש - שעליו עמד בניין עתון וושינגטון פוסט הישן - הריסת המבנה שעמד עליו והקמת החדש, שהסתכמו ב־630 מיליון דולר, הרי שמדובר ברווח יזמי של 350 מיליון דולר (כ־1.1 מיליארד שקל).

 

מה דעתך על מניית אלוני חץ:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

שיעור הרווח היזמי בפרויקט עומד על 56%, גבוה במיוחד בהשוואה למקובל, שכן רווח יזמי של יותר מ־30% בפרויקט בתחום המשרדים נחשב חריג.

 

בניין המשרדים, מידטאון סנטר, מרוחק רק כמה רחובות מהבית הלבן, שטח ההשכרה הכולל בו הוא כ־80 אלף מ"ר והוא מושכר במלואו. כ־66 אלף מ"ר משטח מושכרים, לטווח ארוך, לסוכנות המשכנתאות הפדרלית פאני מיי (Fannie Mae), וכ־9,200 מ"ר נוספים מושכרים גם הם, בהשכרה ארוכת טווח, לחברת שיתוף המשרדים WeWork. משך השכירות הממוצעת במתחם הוא 13.1 שנים, והנכס צפוי להניב השנה (2021) הכנסות מתואמות מדמי שכירות (NOI) בהיקף כולל של 46 מיליון דולר.

 

 

בניין מידטאון של חברת קאר בוושינגטון בניין מידטאון של חברת קאר בוושינגטון

 

 

שוויו של הנכס בספרי החברה, נכון לתום הרבעון השלישי, עמד על 965 מיליון דולר. בעסקה המתגבשת תנוכה משווי הבניין, כפי שנסגר בעסקה (980 מיליון דולר), הלוואה של 525 מיליון דולר, שעומדת לפירעון באוקטובר 2029, המובטחת בשעבוד על הבניין, כך שהיקף העסקה (100%) עומד על 455 מיליון דולר. אם וכאשר תושלם המכירה, צפויה קאר לקבל בעבור 49% מהזכויות במתחם, בניכוי ההלוואה כאמור, 223 מיליון דולר.

 

קאר רכשה את הבניין הישן ב־2015 , והחלה בהקמת החדש ב־2017, לאחר השגת האישורים הנדרשים. בסוף 2018 סיימה קאר למסור את הבניין לשוכרים.

 

נתן חץ, מנכ"ל ובעל המניות הגדול באלוני חץ (14.5%), ציין בשיחה עם כלכליסט כי ההפגנות הסערות שהתרחשו בגבעת הקפיטול בשבוע שעבר לא השפיעו על העסקה. "המצב בוושינגטון לא השפיע כהוא זה על המשא ומתן. זה שיש הפגנות מול הבית הלבן, לא מטריד אף אחד. כמו שאם יש הפגנות בבלפור, זה לא אומר שלא עושים עסקאות נדל"ן בירושלים. אף אחד לא מתייחס לעניין, ומבינים שזה גל שיחלוף".

 

חץ מעריך כי הביקוש לשטחי משרדים בוושינגטון הבירה יצמח בשנים הקרובות, בעקבות עליית ממשל ביידן. לדבריו, "הממשל החדש מתכנן להשקיע טריליוני דולרים בתשתיות, גם כאלה של אנרגיה ירוקה. וושינגטון כעיר ממשל צפויה לצמוח מבחינה ריאלית, ויגדל הביקוש למשרדים לעורכי דין, לוביסטים ועוד. העבר הוכיח כי כשיש ממשל מלא: נשיא, קונגרס וסנאט לא מפוצלים, אז הסיפור הכלכלי, ולא משנה אם זה ממשל רפובליקני או דמוקרטי, הוא חיובי לכלכלה הוושינגטונית עצמה".

 

אלוני חץ מחזיקה בעיקר בפעילות נדל"ן מניב בארה"ב ובבריטניה, וכן יש לה אחזקות בחברת אנרג'יקס, הפועלת בתחום האנרגיה הירוקה. שווי השוק של אלוני חץ אתמול עמד על 7.86 מיליארד שקל, ובשבועיים הראשונים לשנת 2021 עלתה מנייתה בכ־1.2%, לאחר שב-2020 ירדה ב־15.3%.

x