$
שווקי חו"ל

כצפוי: הפד האמריקאי מותיר את הריבית ברמה אפסית

הבנק המרכזי מציין בהודעתו כי הכלכלה ממשיכה לצמוח אך רחוקה מאד מהקצב שבו צמחה לפני משבר הקורונה - ומשמיט מההודעה את האמירה לפיה היא ממשיכה "להתקשות"; במסיבת העיתונאים ציין היו"ר פאוול כי העלייה במספר הנדבקים בארה"ב ובעולם מחייבת מעקב וכי עטיית מסיכה תסייע להתאוששות הכלכלית

מיקי גרינפלד 21:0905.11.20

הפד הותיר היום (ה') כצפוי את הריבית ללא שינוי, ברמה אפסית - בין 0% ל-0.25% - בשעה שבארה"ב עדיין ממתינים לתוצאות הסופיות של הבחירות לנשיאות. הבנק המרכזי מציין בהודעתו כי הכלכלה ממשיכה לצמוח אך רחוקה מאוד מהקצב שבו צמחה לפני משבר הקורונה. 

 

 

השינוי המשמעותי העיקרי בהודעת הפד נוגע לכך שבניגוד להודעתו מהישיבה הקודמת, הוועדה המוניטארית לא מציינת כי הכלכלה ממשיכה "להתקשות" (to struggle). "הפעילות הכלכלית ממשיכה להתאושש אך הרחק מהרמות בתחית השנה", נאמר בהודעה.

 

הקורונה ממשיכה כמובן להיות האתגר המרכזי שעל הפרק: "המשבר המתמשך של הבריאות הציבורית ימשיך להכביד בטווח הקצר על הפעילות הכלכלית, על התעסוקה, על האינפלציה, והוא מהווה סיכון מהותי לתחזית הכלכלית בטווח הבינוני", מציין הפד 

 

פאוול מדגיש את חשיבות עטיית המסיכות

במסיבת העיתונאים ציין יו"ר הפד ג'רום פאוול שהעלייה המחודשת במספרי הנדבקים בקורונה בארה"ב ובעולם הוא מדאיג - בהקשר זה ציין היו"ר כי עטיית מסיכות היא יכולה לסייע להתאוששות הכלכלה האמריקאית. פאוול חזר על עמדתו שנדרשת חבילת סיוע פיסקאלית נוספת, וכך גם סיוע נוסף מהצד המוניטארי.

 

"זהו התפקיד של הקונגרס להחליט על התזמון, ההיקף והמרכיבים של תמיכה פיסקאלית נוספת עבור הכלכלה, ואני כן אומר שהתמיכה שסיפקה החקיקה הקודמת היתה לחלוטין חיונית עבור ההתאוששות שראינו עד כה, שעלתה על הציפיות. אני כן חושב שכנראה נידרש לתמיכה נוספת, מהצד של המדיניות המוניטארית והצד של המדיניות הפיסקאלית", אמר היו"ר.

 

הבנק המרכזי של ארה"ב בהודעתו חזר על המדיניות שהציב בכל הנוגע לרכישות ני"ע: "בחודשים הבאים הפדרל ריזרב יגביר את האחזקות שלו באגרות חוב ממשלתיות ובאגרות חוב מגובות משכנתאות, לכל הפחות בקצב הנוכחי, על מנת לשמר את ההמשך החלק של הפעילות בשווקים. הבנק יסייע לעידוד ההתאמות של התנאים הפיננסיים, על מנת לתמוך בהמשך הזרימה של האשראי לבתי האב ולעסקים", נאמר בהודעה.

 

פאוול התייחס במסיבת העיתונאים לשיפור בצריכה ולמצב הטוב של שוק הנדל"ן, שנהנה מהעלויות הנמוכות של המשכנתאות - אך מנגד התייחס לקושי של ענף השירותים, בין היתר בתחומי התיירות והתעופה.

 

יו"ר הפד ג'רום פאוול יו"ר הפד ג'רום פאוול צילום: איי אף פי

 

x