$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

פועלים שוקי הון רוכש 20% מאיידיגיטל של קרן סקיי ב־70 מיליון שקל

זרוע ההשקעות הריאליות של בנק הפועלים תחתום על העסקה בימים הקרובים. העסקה הייתה על סף חתימה בפברואר־מרץ, אך היא הוקפאה בעקבות משבר הקורונה. יבואנית מוצרי אפל הרוויחה 32 מיליון שקל ב־2019 במחזור הכנסות של 810 מיליון שקל

גולן חזני 07:2614.10.20

עסקת איידיגיטל תיחתם בימים הקרובים. ל"כלכליסט" נודע כי פועלים שוקי הון ישקיע 70 מיליון שקל ברכישת 20% ממניות החברה מבעלי המניות הקיימים. איידיגיטל, שהוקמה ע"י ערן תור, היא יבואנית מוצרי אפל בישראל.

 

בעלת המניות הגדולה בחברה היא קרן סקיי, שמנוהלת בידי צבי יוכמן וניר דגן. הקרן רכשה את השליטה באיידיגיטל ב־2017 מידי אנשי קרן ההון סיכון פיטנגו, לפי שווי חברה של 110 מיליון שקל.  

במסגרת העסקה של 2017  רכשה סקיי כ־65% ממניות איידיגיטל מידי השותפים בפיטנגו ‑ צחי הלל, אהרון מנקובסקי, חמי פרס, זאב בינמן, רמי קליש ורמי ברכה, שהחזיקו בה באופן פרטי ולא באמצעות הקרן. לאחר המכירה נותר בידי השותפים נתח ממניות איידיגיטל. במחזיקים הנוספים נמנית גם קרן ויולה פרטנרס. מחזיק נוסף הוא תור.

 

הפיצול העלה רווחיות

איידיגיטל מוכרת אייפונים, אייפדים ומחשבי מק, ומפעילה 18 סניפים. ל"כלכליסט" נודע כי את 2019 סיימה החברה עם הכנסות של 810 מיליון שקל ורווח נקי של 32 מיליון שקל. שולי הרווח הנקי אינם גבוהים יחסית ונובעים מהמרווחים הנמוכים יחסית במכירת מוצרי אפל. הרווח הגולמי של החברה עומד על כ־100 מיליון שקל, שיעורי רווחיות גולמית של 13% לעומת 25% בתחום מוצרי החשמל ו־50% ברשתות האופנה.

 

כמנכ"לית החברה משמשת משמשת איילת צרפתי רוזן. היא החליפה ב־2013 את המייסד תור, שהיה בעל החזון בהקמת החברה, והמנכ"ל שלה מיום הקמתה.

פעילות איידיגיטל מתחלקת לשניים: מכירה קמעונאית של מוצרי אפל באמצעות חנויות הרשת, והפצת מוצריה לרשתות אחרות דוגמת באג, KSP ועוד, באמצעות החברה־הבת אייקון, שמנוהלת בידי רון ישראלי.

 

קובי שלום מנכ"ל פועלים שוקי הון קובי שלום מנכ"ל פועלים שוקי הון צילום: אוראל כהן

 

 

המותג התחזק בכל העולם

לשיפור בתוצאות החברה בשנים האחרונות היו מספר גורמים: העובדה שאפל כמותג התחזקה, לא רק בישראל, אלא בכל העולם; סיבה נוספת היא שמוצרי אפל בשנים האחרונות מותאמים לעברית בצורה הרבה יותר טובה וידידותית למשתמש ומותקנת בהם תוכנת אופיס בעברית.

 

גם המחירים הפכו להיות ברי הישג, 3,000־4,000 שקל למקבוק נייד; גורם שלישי נעוץ בעובדה שהחברה פוצלה לשתי חברות, שלכל אחת מנכ"ל משלה ויושבת פיזית במקום אחר. הפיצול הקפיץ משמעותית את ההכנסות מתחום ההפצה.

 

פועלים שוקי הון עמדה על סף סגירה של העסקה בפברואר־מרץ השנה, אבל משבר הקורונה גררם לכך שהעסקה הוקפאה. הקורונה פגע בחברה בעיקר בסגר השני, בימים אלה, כשחנויות הרשת סגורות. עם זאת, לאור פריחה במכירות בתחילת השנה ועד הסגר השני איידיגיטל תצליח לסיים את 2020 במכירות ורווחים דומים ל־2019.

 

פועלים שוקי הון מנוהלת ע"י קובי שלום, שמוביל שורת עסקאות בגיבוי מאסיבי של מנכ"ל בנק הפועלים דב קוטלר. לאחרונה רכשה החברה־הבת של בנק הפועלים שמשמשת זרוע ההשקעות שלה, 20% ממניות בית בכפר תמורת כ־130 מיליון שקל. קוטלר הגיע אישית פעמיים לביתו של בעלי בית בכפר, משפחת בלושטיין, ושוחח עם המשפחה כדי לקדם את המגעים.

 

עסקה נוספת של החברה היא רכישת 20% בחברת ללין ו־4.5% מעסקת רכישת חברת אנרגיה אמריקאית בידי OPC הישראלית תמורת 815 מיליון דולר. 

 

קרן הפרייבט אקוויטי סקיי הוקמה ב־2005, ומנהלת יותר מ־450 מיליון דולר בשלוש קרנות. הקרן מתמחה בהשקעות בחברות ישראליות בוגרות בתחומי פעילות מגוונים ומאופיינת במעורבות גבוהה בתהליך יצירת הערך בחברות הפורטפוליו שלה ובמערכת שותפויות מוצלחת עם יזמים ומנהלים.

 

סקיי מנוהלת ע"י השותפים: צביקה יוכמן, ניר דגן, אמיר ארבן, ציון אגיב, ליאת פייקין־בנימיני, רון הוכמן ומיטל הלר. בין מימושיה הבולטים: נטלי, שנמכרה לתאגיד הסיני הבינלאומי סנפאואר; ספקטרוניקס, שנמכרה לאמרסון האמריקאית; מרמנת, שנמכרה לחברת טלרד הציבורית; וגסטטנרטק, שנמכרה למטריקס. בין השקעותיה: GROO, מרינה פרטיות הגליל, אזטק וא.ל. מסננים.

  

ניר דגן, שותף בקרן סקיי ניר דגן, שותף בקרן סקיי צילום: אלי אטיאס

 

x