$
בורסת ת"א

אנלייט רכשה פרויקט רוח בשבדיה: צופה שיכניס לה 7 מיליארד שקל

חברת האנרגיה המתחדשת תשקיע עד 140 מיליון יורו בפרויקט ביורן השבדי, שנחשב לאחד מפרויקטי הרוח הגדולים באירופה, ומעריכה שיכניס לה 60 מיליון יורו בשנה לאורך 30 שנה; מנכ"ל אנלייט גלעד יעבץ: "שוק האנרגיה הנורדי אסטרטגי עבורנו, ויצמח בצורה משמעותית בשנים הקרובות"

צלי גרינברג 15:1911.10.20
חברת אנלייט אנרגיה דיווחה היום (א') שהשלימה את רכישת השליטה (61%) בפרויקט אנרגית הרוח השבדי ביורן (Bjornberget), תמורת 130 עד 140 מיליון יורו, שחלקם יושקעו גם בהקמתו.

 

ההשקעה מהווה כ-10% מסך השקעות החברה בפרויקטים הקיימים, העומד על כ-5.7 מיליארד שקל. אנלייט מעריכה שפרויקט ביורן ייצר הכנסות שנתיות של כ-60 מיליון יורו, וכי בסך הכל הוא צפוי להוסיף לה 7 מיליארד שקל לצבר ההכנסות הצפוי ל-30 השנים הבאות מהפרויקטים הקיימים, ויעלה אותו ל-37 מיליארד שקל.

 

 

 

גלעד יעבץ, מנכ"ל אנלייט אנרגיה גלעד יעבץ, מנכ"ל אנלייט אנרגיה צילום: יונתן בלום

 

 

 

פרויקט ביורן יכלול 60 טורבינות רוח שיוקמו על שטח של כ-30 קמ"ר צפונית לעיר הבירה השבדית שטוקהולם, ויספק כ-372 מגה וואט, שיתווספו לכ-113 מגה וואט המופקים על ידי תחנת כוח אחרת של אנלייט בשבדיה.

 

הפרויקט נחשב לאחד מפרויקטי הרוח הגדולים באירופה, והקמתו תכלול פריסה של כבלי חשמל תת קרקעיים לאורך 120 ק"מ, שדרוג של כבישים ודרכים לאורך 72 ק"מ ויציקה של 40 אלף קוב בטון.

 

הפרויקט יהפוך את שבדיה למוקד הייצור השני בגודלו של אנלייט, עם הספק של 485 מגה וואט. לפניה ממוקמת ישראל עם ייצור של 621 מגה וואט, מהם 314 מגה וואט מתחנות רוח והשאר מתחרות סולאריות ואגירה.

 

מנכ"ל אנלייט גלעד יעבץ אמר לכלכליסט כי "אנו נמצאים בתנופת הקמה של פרויקטים, שמביאה אותנו לצמיחה משמעותית גם בצפי הכנסות מחשמל וגם בפעילות ההקמה. שוק האנרגיה המתחדשת כולו חווה צמיחה מאסיבית, המואצת גם בעקבות הקורונה, ושוק האנרגיה הנורדי מושפע כמו שאר העולם. עבורנו השוק הנורדי הוא אסטרטגי, ואנו צופים שיצמח בצורה משמעותית בשנים הקרובות".

 

שבדיה מתכננת להגיע לצריכת חשמל מלאה (100%) ממקורות אנרגיה מתחדשת עד שנת 2040 ואנרגיה המופקת מרוח צפויה להיות מקור הצמיחה העיקרי להשגת היעד האנרגטי שהציבה המדינה.

 

אנלייט ציינה כי 54% מצריכת החשמל בשבדיה מבוססים כבר כיום על מקורות מתחדשים, וכי אנרגיית רוח תופסת חלק הולך וגדל מכלל ייצור החשמל במדינה, בעיקר כתחליף לכורים גרעיניים המהווים כיום 41% מהייצור ופעילותם תופסק בהדרגה בשנים הבאות.

 

אנלייט אנרגיה, שרוב מניותיה מוחזקות על ידי חברות הביטוח והגמל מגדל (10.04%), הראל (9.37%), הפניקס-אקסלנס (8.91%), מנורה (7.2%) וכלל (6.47%), ועל ידי בית ההשקעות מיטב דש (5.82%), פועלת בארבעה שווקים עיקריים - ישראל, המדינות הנורדיות, ספרד ואיטליה. אנלייט מחזיקה בממוצע ב-65% מהפרויקטים שבהם היא שותפה.

x