$
שווקי חו"ל

פאוול: "זה לא הזמן להוריד את הרגל מהגז"

בנאום וירטואלי בכנס כלכלי אמר יו"ר הפד כי "יש צורך בחבילת סיוע אגרסיבית, פיסקאלית ומוניטרית כדי לדחוף מחדש את הכלכלה". לדבריו, "גם אם הצעדים שיינקטו יתבררו כנרחבים מכפי שצריך זה לא יהיה בזבוז. הסיכון ביותר מדי סיוע כעת נמוך"

שירות כלכליסט 18:3706.10.20

יו"ר הפד ג'רום פאוול אמר היום (ג') כי יש צורך בחבילת סיוע אגרסיבית, פיסקאלית ומוניטארית, על מנת לדחוף מחדש את הכלכלה. לדבריו זה הזמן הלא נכון, מצד קובעי המדיניות, להוריד את הרגל מהגז. "הסיכון ביותר מדי סיוע, לעת עתה, נמוך יותר", אמר היו"ר בנאום וירטואלי בכנס האגודה הלאומית לכלכלה עסקית (National Association for Business Economics).

 

  

"גם אם הצעדים יוכחו כנרחבים מכפי שהיה צריך, זה לא יהיה בזבוז. ההתאוששות תהיה חזקה יותר ומהירה יותר אם המדיניות המוניטארית והפיסקאלית ימשיכו לעבוד זו לצד זו ולספק תמיכה לכלכלה עד שהיא באופן ברור 'תצא מהיער", אמר פאוול. 

יו"ר הפד פאוול יו"ר הפד פאוול צילום: איי אף פי

 

פאוול הזכיר בנאומו את ההתקדמות בנושאי יצירת מקומות עבודה, עידוד הצריכה ומצב העסקים. לדבריו, אם קובעי המדיניות יקטינו את היקף התמריצים עלול הדבר להוביל להאטת ההתאוששות, ליצור קשיים לא הכרחיים עבור משקי בית ועסקים, ולפגוע בהתאוששות שעד כה מתקדמת מהר מהמצופה.

 

דבריו של פאוול מגיעים על רקע איתותים סותרים באשר להתאוששות הכלכלה האמריקנית, המנסה להשתקם ממשבר הקורונה. למרות שעד כה חזרו לעבוד כ-11.4 מיליון עובדים, קרוב למחצית העובדים שפוטרו במהלך המשבר עדיין לא מועסקים. התמ"ג האמריקני צפוי להציג התאוששות חדה ברבעון השלישי לאחר ירידה של 31% ברבעון השני.

 

פאוול מזהיר כי הפסקת הסיוע הכלכלי כעת מהווה סכנה לפגיעה במגמת ההתאוששות ותביא לירידה נוספת שתהיה שונה מזו של פברואר, בכך שיהיה קשה יותר להתאושש ממנה, והיא צפויה להחמיר את הפערים הכלכליים הקיימים במדינה.

 

בעוד הפד שומר על הריבית שלו ברמה אפסית ויצא בשלל תכניות למתן הלוואות ושמירה על נזילות, הקונגרס מתמהמה באישור תכנית סיוע נוספת.

x