$
שווקי חו"ל

כאן כדי להישאר: הפד הודיע כי הריבית תעמוד על רמה אפסית עד 2023

הבנק הפדרלי האמריקאי בראשות ג'רום פאוול הותיר את הריבית על שיעור של 0.25%, בתום יומיים של דיונים בין נציגיו; ההחלטה התקבלה ברוב של 8 מול 2; לפי התחזית המעודכנת, הפד לא צופה ששיעור האינפלציה יגיע לרמה של 2% לפני 2023; במקביל צופה הבנק המרכזי ששיעור האבטלה יעמוד על 7.6% ב-2020

שירות כלכליסט 21:0616.09.20

הבנק הפדרלי האמריקאי, בראשות ג'רום פאוול, הותיר כצפוי את הריבית על רמה כמעט אפסית (0.25%), בתום יומיים של דיונים בין נציגיו. הבנק הודיע כי לא יעלה את הריבית עד שנת 2023, במטרה לסייע להתאוששות הכלכלה בשל משבר הקורונה.

 

ההחלטה התקבלה ברוב של 8 מול 2. המתנגדים – נשיא שלוחת הפד בדאלאס רוברט קפלן ונשיא שלוחת הפד במיניאפוליס ניל קשקרי. לפי התחזית המעודכנת, הפד לא צופה ששיעור האינפלציה יגיע לרמה של 2% לפני 2023. במקביל צופה הבנק המרכזי ששיעור האבטלה יעמוד על 7.6% ב-2020 (בדוח התעסוקה של אוגוסט עמד שיעור האבטלה על 8%).

  

 

יו"ר הפד ג'רום פאוול יו"ר הפד ג'רום פאוול צילום: רויטרס

 

 

נציגי הבנק הפדרלי (הפד) בארה"ב קיימו היום ואתמול פגישות, שכצפוי, לא הובילו לשינויים במדיניות האינפלציה החדשה. לפי המדיניות החדשה שנקבעה רק לאחרונה, לאחר שלושה עשורים - הפד יפסיק להשתמש בריבית כדי לרסן את האינפלציה. קרי, הבנק המרכזי בארה"ב יאפשר לשיעור האינפלציה לטפס מעל היעד המסורתי של 2%, לפני שיעלה את הריבית.

 

הפד מדגיש בהודעה שני עניינים חשובים: האחד – הכול תלוי בהתפתחות של המגיפה (ובמילים אחרות – בכמה מהר יגיעו החיסונים); השני – הסיוע הפיסקאלי והמוניטרי שהזרים מיליארדים לשוק ולמשקי הבית סייע לכלכלה להתרומם, והסיום של התוכניות גרר האטה בקצב ההתאוששות.

 

"הדרך שבה תצעד הכלכלה תלויה באופן מהותי בנתיב של הנגיף. הנתונים הכלכליים האחרונים – באופן ספציפי המכירות הקמעונאיות ותפוקת הייצור – מעידים שקצב ההתאוששות הכלכלית האט בחודש אוגוסט, ככל הנראה בשל סיום תוכנית הסיוע הפיסקאלי למשקי הבית ולעסקים", נאמר בהודעה.

 

"בה בעת, שוק הנדל"ן ממשיך להיות חזק למדי, עם המשך העלייה במכירות הבתים ובמחירי הבתים, וכך גם בקצב הבנייה שעולה. הריבית הנמוכה מסייעת בוודאות לעלייה בביקושים בשוק הנדל"ן ולהיקף של עסקאות מחזור המימון", נאמר עוד בהודעה.

 

במסיבת העיתונאים הוסיף היו"ר פאוול: ". ההנחה שלי היא שתידרש עוד תמיכה פיסקאלית. כמובן שהפרטים שלה יוחלטו על ידי הקונגרס, לא על ידי הפד. אבל אני כן אומר שיש כרגע בערך 11 מיליון איש שעדיין ללא עבודה בשל המגיפה וחלק ניכר מהאנשים הללו עבד בתעשיות שנאבקות מול המצב. האנשים הללו כנראה יצטרכו תמיכה נוספת בשעה שהם מנסים להתמודד עם התקופה הקשה הצפויה להם".

 

יו"ר הפד המשיך באותו עניין : "אני אוסיף ואומר שהתמיכה הפיסקאלית היתה חיונית להתקדמות הטובה שאנו רואים עכשיו ולבסוף אעיר שהרוב הגדול של הגורמים שהוציאו תחזיות להמשך ההתאוששות מניח שתהיה עוד תמיכה פיסקאלית משמעותית".

x