$
בורסת ת"א

שיכון ובינוי ואפריקה ישראל נדרשו לשינויים - ומעבר החיילים לנגב יתעכב

ב־2018 הודיעו משרד הביטחון על הסכם להקמת קריית התקשוב החדשה בנגב במכרז ענק של כשבעה מיליארד שקל, עם כוונה לאכלס אותה בתוך שנתיים וחצי. אלא שצפוי עיכוב של שנה לפחות

ליאור גוטמן 07:1810.09.20

מכרז הענק של שיכון ובינוי ואפריקה ישראל עבור משרד הביטחון מתעכב ורחוק מאוד מעמידה בזמנים. בסוף 2018 הודיעו משרד הביטחון על חתימת ההסכם הרשמי להקמת קריית התקשוב החדשה בנגב.

 

מדובר במכרז ענק של כשבעה מיליארד שקל, ולפי נתוני משרד הביטחון מדובר בפרויקט זכייני ל־25 שנה, שיכלול מרכז דאטה על פני שטח של כ־180 דונם וקרוב ל־200 אלף מ"ר בנויים. המקום אמור לקלוט קרוב ל־5,000 איש, לרבות חלק מיחידות הסייבר של הצבא.

 

 

תמיר כהן, יו"ר שיכון ובינוי תמיר כהן, יו"ר שיכון ובינוי צילום: עמית שעל

 

הזוכות יחד בפרויקט, שיכון ובינוי ואפריקה ישראל, גברו במכרז על מתחרה בודד, קבוצה שכללה את אלקטרה ומינרב. במכרז הוגדר שהכוונה היא לאכלס את המקום בעוד כשנתיים וחצי, אבל בכירים בענף התשתיות טוענים שהעבודות במקום רחוקות מלהתקדם ביחס לקצב שמשרד הביטחון היה רוצה לראות: המבנים הגדולים טרם הוקמו, וההערכות הן שהאכלוס יתארך בשנה לפחות, אם לא מעבר.

 

כבר לפני כשנה התפרסמו בתקשורת ידיעות שהחברות שזכו במכרז דורשות תוספת של כמה מאות מיליוני שקלים.זאת בעקבות מה שתואר אז כשינויים ותוספות למכרז המקורי ששיכון ובינוי ואפריקה ישראל התבקשו לבצע.

 

בין הצדדים קיים מנגנון שקובע שאם מזמין העבודות מבקש תוספות, הוא מחויב עד טווח של כמה עשרות מיליוני שקלים להשלים את העבודות ואחר כך להתחשבן או לבקש תוספת פיצוי תשלום. בפועל עולה שחלק מהטענות הן שמשרד הביטחון ביקש שינויים משמעותיים, אולי משמעותיים מדי, והצדדים ממשיכים להתדיין. לכן בפועל העבודות לא זזות, עד שהצדדים יסיימו את המו"מ, ומעבר החיילים לנגב מתעכב משמעותית.

 

משיכון ובינוי נמסר בתגובה: "בעקבות בקשה של משרד הביטחון לבצע שינויים בפרויקט להקמת קרית התקשוב, חברת קריית התקשוב הטכנולוגית שזכתה במכרז מצויה בעיצומו של מו״מ לביצוע השינויים. לאור מורכבותם, המו״מ מתמשך זה מספר חודשים אולם הצדדים עושים כל מאמץ לסיימו בטווח הקרוב".עוד טוענים כי "אין ולא היו טענות מצד המממנים על הפרויקט לגבי הליך ביצוע השינויים, והם שותפים מלאים לכל החלטה שתתקבל".

 

עוד נודע ל"כלכליסט" שחבילת המימון שמלווה את הפרויקט מטעם בנק לאומי כוללת תאריך תפוגה למסגרת המימונית לעוד מספר שבועות, כלומר לסוף 2020. במידה ומועד הזמן שהוקצה לה יסתיים, הזוכים יאלצו, אם המדינה תאפשר להם, לארגן חבילת מימון מחדש עם ריביות אחרות של תקופת קורונה.

 

גורמים בסביבת לאומי טוענים שהם ממשיכים לחכות למוצא פיו של משרד הביטחון, אולם בפועל "השעון מתקתק", והזכיינים לא דוחפים לעבודה במלוא הקצב לפני סגירה סופית מול משרד הביטחון. ברקע הדברים עומדת הזכייה הטריה של שיכון ובינוי בפרויקט קריית המודיעין. גם פה המזמין הוא משרד הביטחון, המבצע דומה (שיכון ובינוי) ויש עלויות ענק של כ־11 מיליארד שקל בדרך לאכלוס 12 אלף משרתים.

 

ממשרד הביטחון נמסר: "הסכם הזיכיון כולל תכנון, הקמה ותפעול. הפרויקט בעיצומם של תהליכי התכנון וההקמה ועתיד להתאכלס בתחילת 2024. לאור הגידול בהיקף היחידות העוברות דרומה, נדרשות התאמות ותוספות בתוכניות הבינוי. אלה, לרבות העלויות, מבוצעים בכפוף להסכם, תוך דיאלוג מקצועי בין משרד הביטחון לזכיין. פרויקט קריית המודיעין אינו מושפע מקריית התקשוב".

 

x