$
שווקי חו"ל

הפד הודיע על שינוי מדיניות האינפלציה: הריבית עשויה להישאר נמוכה תקופה ממושכת

הבנק המרכזי בארה"ב יאפשר לשיעור האינפלציה לטפס מעל היעד המסורתי של 2%, לפני שיעלה את הריבית; מאחורי השינוי עומדת ההנחה כי עלייה באינפלציה לא משקפת בהכרח האצה בצמיחה

שירות כלכליסט 17:1027.08.20

יו"ר הבנק המרכזי בארה"ב, ג'רום פאוול, הודיע כצפוי על שינוי במדיניות הבנק - מיעד אינפלציה של 2% ליעד "אינפלציה ממוצעת", שעשויה להשאיר את הריבית על שיעור נמוך לתקופה ממושכת.

 

במלים אחרות, הפד יאפשר לשיעור האינפלציה לטפס גבוה מהיעד המסורתי של 2%, לפני שיעלה את הריבית. פאוול נשא דברים במסגרת כנס הנגידים המסורתי של ג'קסון הול - שנערך השנה באופן וירטואלי.

 

יו"ר הפד פאוול יו"ר הפד פאוול צילום: רויטרס

 

עוד לפני המגפה החלו דיונים בפד בשאלת יעד האינפלציה של הפד, שבאופן מסורתי עמד על 2% (ושונה בשנים האחרונות ל'סביבת 2%') – ובאופן ספציפי במדיניות הקובעת שעלייה מעבר ל-2% מחייבת העלאת ריבית. דיונים אלה הואצו בחודשים האחרונים.

 

לנוכח ההכרה בכך שעלייה בשיעור האינפלציה אינה משקפת עוד אוטומטית האצת הצמיחה בכלכלה האמריקאית, ההנחה עתה בפד היא שאין צורך להעלות ריבית בהגעה ליעד, ושנדרש שינוי לכיוון "ריבית ממוצעת".

 

בהודעת הריבית האחרונה (נשארה בטווח שבין 0%-0.25%) בסוף יולי אמר פאוול כי "נמשיך עם הריבית הנמוכה ותוכניות החירום עד שנהיה בטוחים שהכלכלה מתאוששת". עוד אמר כי "לאחר נסיגה חדה, הפעילות הכלכלית והתעסוקה התאוששו מעט בחודשים האחרונים אך הם עדיין מהותית מתחת לרמות של תחילת השנה", נאמר אז בהודעת הפד.

 

עוד הוסיף כי "אנחנו מחויבים להשתמש בכל מגוון הכלים שלנו על מנת לתמוך בכלכלה בתקופה המאתגרת הזו. הותרנו את הריבית קרובה לרמה אפסית מתחילת חודש מרץ ואמרנו שכך יישאר עד שנהיה בטוחים שהכלכלה בדרך להשגת תעסוקה מלאה ועמידה ביעד יציבות המחירים. אנחנו רוכשים סכומים גדולים של אג"ח מדינה ואג"ח גובה משכנתאות על מנת לסייע לשמירת התנאים בשוווקים, שחיוניים להמשך זרימת האשראי לכלכלה".

x