שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

הפגיעה בשוק המשרדים מגיעה גם לריט 1 שחותכת תחזית לשנה כולה

קרן הריט מורידה את תחזית ההכנסות המתואמות מדמי שכירות לשנת 2020 ב-15-5 מיליון שקל - ההכנסות ברבעון השני ירדו ב-6.7% ל-80 מיליון שקל; המנכ"ל שמואל סייד: "הפגיעה בהכנסות בתחום המשרדים, התעשייה והלוגיסטיקה לא צפויה להיות מהותית ב-2020 - המשבר פותח צוהר לבחינה ורכישת נכסים מניבים במחיר אטרקטיבי"

חזי שטרנליכט 12:1713.08.20

ההשפעות השליליות של משבר הקורונה על שוק המשרדים פגע בהכנסות קרן ריט 1 בסיכום הרבעון השני - פגיעה שאילצה אותה לחתוך את תחזיות ההכנסות והרווח שלה לשנה כולה. ריט 1 מתמחה בהשכרת מגוון של נכסים מניבים, בהם שטחים מסחריים, חניונים ושטחי משרדים -  כולם ספגו טלטלה במשבר, אולם תחום המשרדים ספג את המכה הקשה ביותר, ולפי הערכות שונות הוא לעבור שינוי שיימשך גם הרבה מעבר לתקופת המגיפה.

 

ה-NOI של ריט 1 (הכנסות השכירות המתואמות) ירד בסיכום הרבעון השני ל-80 מיליון שקל בהשוואה ל-85 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד, קיטון של כ-6.7%. נתון ה-FFO הריאלי, הרווח התפעולי התזרמי, ירד ב-9.7% והסתכם ב-57 מיליון שקל.

 

הרווח הנקי של קרן ריט 1 התרסק בשיעור חד של 93% והסתכם בתום הרבעון השני ב-4.39 מיליון שקל מול 67.3 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. נתון הרווח הנקי נחשב לפחות מייצג בחברות שעוסקות בנדל"ן מניב, והוא הושפע מאוד מהתאמה בשווי ההוגן בסך של 57.6 מיליון שקל שביצעה ריט 1 ברבעון השני.

 

הקרן חתכה את תחזית דמי השכירות המתואמים (NOI) בשיעור של בין 1.5% ל-3% - היא מצפה ל-BOI שנתי בטווח שבין 330 ל-340 מיליון שקל, מול תחזית קודמת ל-335 עד 350 מיליון שקל. הרווח התזרימי התפעולי (FFO) של קרן הריט צפוי לרדת בשיעור חד יותר של 2% עד 4% והוא ינוע בתום השנה בין 240 ל-255 מיליון שקל.

 

למרות הפחתת התחזית, ריט 1 מחלקת דיבידנד לפי התוכנית המקורית שלה - סכום של 18 אגורות למניה בגין הרבעון השני, ובסכום כולל של 32 מיליון קל. הדיבידנד השנתי הצפוי בגין 2020, כ-128 מיליון ש"ח (72 אג' למניה), משקף תשואת דיבידנד של כ- 5.6% (על פי מחיר הנעילה ביום 11 באוגוסט 2020)..

 

שמואל סייד, מנכ"ל ריט 1 מציין היום כי "בטווח הקצר, השלכות משבר הקורונה פגעו בתוצאות החברה באופן מתון יחסית, בעיקר בתחומי המסחר והחניונים.  כי תיק הנכסים המסחריים שלנו מורכב בעיקר ממרכזי קניות פתוחים - שנפגעו פחות מהמרכזים הסגורים. החברה קיבלה פניות ובקשות להקלות שכר דירה ונענתה לחלקן, לאחר שביצענו בדיקה ובחינה בהתאם לנסיבות הספציפיות של כל בקשה, בעיקר בדרך של פריסת חיובי שכר דירה".

 

בניגוד להתבטאויות שנשמעו מצד מנהלי חברות הייטק שמתכננים לשנות סדרי עולם ולעזוב את המשרדים ה"מסורתיים", סייד מבקש להרגיע: "הפגיעה בהכנסות בתחומי המשרדים, התעשייה והלוגיסטיקה ובתי החולים הסעודיים בשנת 2020 לא צפויה להיות מהותית. נכון לפרסום מועד הדוח שיעור הגבייה הוא גבוה בדומה לחודשים שלפני המשבר". מעבר לכך אף נפתח לדבריו צוהר "לבחינה ורכישת נכסים מניבים במחירים אטרקטיביים דבר שעשוי להשפיע על ההכנסות ורווחיות החברה בשנים הבאות"..

 

שמואל סייד מנכ"ל ריט 1 שמואל סייד מנכ"ל ריט 1 צילום: עמית שעל

 

x