$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

סמנכ"ל הכספים היוצא של דלק רוצה להיות גדעון תדמור

ברק משרקי, שהפסיד במירוץ לתפקיד מנכ"ל קבוצת דלק לעידן ולס, חובר לדני גוטמן ומשקיעים אמריקאים, ומקים חברה להשקעות בנפט. החברה שיקימו תעסוק ברכישת בארות נפט קיימות, קטנות ומפיקות. החברה תנסה לרכוש חברות קטנות שנקלעו לקשיים

גולן חזני 08:0911.08.20

בעקבות גדעון תדמור: ברק משרקי, סמנכ"ל הכספים היוצא של קבוצת דלק, שבשליטת יצחק תשובה, פונה לעסקים פרטיים ומנסה לשחזר את הנתיב של גדעון תדמור, מנכ"ל דלקקידוחים לשעבר וכיום היו"ר ובעל השליטה בשותפות חיפושי הנפט והגז נאוויטס פטרוליום.

 

לכלכליסט נודע כי משרקי, שהפסיד במירוץ לתפקיד מנכ"ל קבוצת דלק לעידן ולס, יד ימינו של יצחק תשובה, חובר לדני גוטמן ולשורה של משקיעים אמריקאים. הם יקימו יחד חברת השקעות, שתעסוק ברכישת בארות נפט קטנות ומפיקות.

 

 

עידן ולס. הועדף על פני משרקי עידן ולס. הועדף על פני משרקי צילום: עמית שעל

 

 

החברה שמשרקי מקים לא תעסוק בקידוחים ואקספלורציה, אלא תרכוש בארות קיימות. הכוונה של החברה היא לנצל הזדמנויות בארה"ב, שבה חברות רבות, בעיקר קטנות יחסית, נסגרו, פשטו רגל או שגילו שהכדאיות של הפקת נפט במחירים הנוכחיים שנגרמו כתוצאה ממשבר הקורונה אינה קיימת.

 

"החברה תפעל עם הרבה הגנות ותסתכל על העסקאות במשקפיים של תשואה, בלי קשר לכמות החביות שהבארות שיירכשו יפיקו", אמר מקורב להקמת החברה.

 

 

 

ברק משרקי. עזיבתו הייתה שאלה של זמן ברק משרקי. עזיבתו הייתה שאלה של זמן צילום: אתר החברה

 

גוטמן הוא בעצמו מאנשי תשובה לשעבר. הוא הצטרף לקבוצת דלק ב־2006, לאחר שפרש מתפקידו כמנכ"ל כלל פיננסים, והוביל את הקבוצה לרכישת חברת הביטוח ריפבליק תמורת 290 מיליון דולר. גוטמן מונה למנכ"ל החברה וארבע שנים לאחר מכן פרש. ב־2014 עמד בראש קבוצת משקיעים שרכשה את ריפבליק מידי קבוצת דלק לפי שווי נמוך יותר, של 220 מיליון דולר.

 

מה דעתך על מניית דלק קבוצה:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

המסלול שבו בוחר משרקי מזכיר את זה של גדעון תדמור, שעזב את כס מנכ"ל דלק קידוחים ב־2017 והקים את נאוויטס פטרוליום. נאוויטס פטרוליום משקיעה בעיקר בארה"ב וכיום היא מחזיקה במספר בארות מפיקות במדינה וסביבתה. נאוויטס פטרוליום נסחרת לפי שווי שוק של 522 מיליון שקל, לאחר שיחידות ההשתתפות שלה איבדו 47.5% מערכן מתחילת השנה. מהבחינה הזו נאוויטס אינה שונה מיתר החברות שפועלות במגזר זה, שספג פגיעה אנושה בעקבות משבר הקורונה.

 

משרקי הוכשר לתפקידו על ידי אסי ברטפלד, המנכ"ל הקודם של קבוצת דלק, שכיהן בתפקיד מאז 2003, בתקווה שהוא גם יהיה היורש שלו. אולם בסופו של דבר תשובה בחר למנות למנכ"ל את עידן ולס, ששימש כמשנה למנכ"ל וכיד ימינו. משרקי, שלדברי מקורביו נפגע מהבחירה, המשיך לכהן כמנהל הכספים הראשי של הקבוצה וליווה את ולס, שנכנס לתפקיד בינואר, בחודשים המאתגרים האחרונים, שבהם החברה ניהלה מגעים קשוחים מול הבנקים, להם הייתה חייבת 2 מיליארד שקל, ומול מחזיקי האג"ח, להם הייתה חייבת 6 מיליארד שקל. בסופו של דבר נחתמו הסכמים מול כל הגורמים.

 

קבוצת דלק התחייבה לפרוע בקצב מואץ את החובות לבנקים, להסיר שעבודים ולהעביר אותם למחזיקי האג"ח שלא החזיקו בבטוחות. במסגרת ההסדר, שבו התחייבה החברה לגייס חצי מיליארד שקל עד אפריל 2021, השלימה דלק בשבוע שעבר את גיוס ההון השני, בהיקף של 176 מיליון שקל. זאת, בהמשך לגיוס שבוצע במאי בהיקף של 137 מיליון שקל.

 

בחודש שעבר דיווחה קבוצת דלק כי משרקי החליט להתפטר מתפקידו. עד שיעזוב את החברה סופית, משרקי ישמש כמשנה למנכ"ל. במקומו מונה תמיר פוליקר, שכיהן בעבר כסמנכ"ל הכספים של קבוצת עזריאלי, מנכ"ל סונול, סמנכ"ל הכספים של חברת החשמל ומנכ"ל אספן גרופ.

 

עזיבתו של משרקי נחשבת לאבידה עבור דלק, משום שהוא היה איש הקשר המרכזי שלה בשנים האחרונות מול שוק ההון והגופים המוסדיים. עם זאת, מרגע שלא מונה למנכ"ל, עזיבתו הייתה רק שאלה של זמן, וכעת ולס הוא שיידרש להתמודד עם האתגרים השונים של הקבוצה, שהבולט בהם בשלב זה הוא השלמת מכירת החברה־הבת דלק ישראל עד לחודש הבא.

x