שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוקי חו"ל

מגמה מעורבת בנעילה בוול סטריט; גרופון זינקה ב-57%

דאו ג'ונס עלה ב-0.2%, לאחר שהיה אדום במשך רוב שעות המסחר, נאסד"ק טיפס ב-0.9%; טראמפ קורא להחרמת טיקטוק אותה מיקרוסופט מעוניינת לרכוש; אחרי הדוחות - גרופון נסקה, אובר איבדה 5.2%, טי-מובייל קפצה ב-6.5%; שיעור האבטלה בארה"ב ירד ל-10.2%; הזהב נסוג בחדות מהשיא - צלל ב-2% ל-2,028 דולר

נועם לנדמן 23:0607.08.20

ניקיי האנג סנג שנגחאי  פוטסי דאקס קאק

 

 

23:00 - המדדים בוול סטריט חתכו חלק מהירידות בשעת המסחר האחרונה, וננעלו במגמה מעורבת. דאו ג'ונס עלה ב-0.2%, מדד S&P 500 טיפס ב-0.1%, ונאסד"ק סיים במינוס 0.9%.

 

22:45- קנדה הודיעה היום כי תטיל מכסים על סחורות אמריקאיות המכילות אלומיניום בהיקף 2.7 מיליארד דולר; זאת, לאחר שאתמול הודיע נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כי יטיל מכס של 10% על אלומיניום המיובא מקנדה - לאחר שהוקפא לפני כשנה.

 

22:15 - מחיר  הנפט הגולמי מסוג WTI איבד 1.75 לרמה של 41.2 דולר לחבית.

 

20:40 - לאחר חמישה ימי מסחר ברציפות בהם ננעל בשיא - מחיר הזהב צלל היום ב-2% (41.40 דולר) ל-2,028 דולר לאונקיה. ברקע, הדולר מזנק בשל נתוני תעסוקה חיוביים בארה"ב שנרשמו החודש. יחד עם זאת, המתכת היקרה רשמה תשעה שבועות ברצף של עליות - השבוע טיפסה בקצת יותר מ-2%.

 

20:05 - הירידות מתחזקות ומדד נאסד"ק נחלש ב-1% על רקע נסיגה במניות הטכנולוגיה, בראשן מיקרוסופט ואפל שיורדות ב-2.3%.

 

19:15 - מיקרוסופט מכבידה על המדדים המובילים - נחלשת ב-1.5% על רקע המתיחות הגוברת בין סין לארה"ב בשל מלחמת הסחר הטכנולוגי: מיקרוסופט מעוניינת לרכוש את פעילות טיקטוק בארה"ב, כשמנגד, הנשיא טראמפ קורא להחרים את בייטדאנס, החברה האם של אפליקציית שיתוף הסרטונים (ראו עדכון מוקדם יותר).

 

18:50 - אילומינה Illumina צונחת ב-14% לאחר הדוחות: החברה, הפועלת למיפוי הגנום האנושי ונסחרת בנאסד"ק 100, רשמה צלילה של 25% בהכנסות הרבעון השני ל-633 מיליון דולר לעומת הרבעון המקביל אשתקד. הצפי עמד על סכום גבוה יותר של 697.6 מיליון דולר. הרווח המתואם עמד על 92 מיליון דולר או 62 סנט למניה לעומת 200 מיליון דולר או 1.35 דולר למניה ברבעון המקביל, ואף נמוך מהתחזיות שעמדו על רווח מתואם גבוה יותר של 67 סנט למניה.

 

18:40 - בורסות אירופה ננעלו בירוק לאחר נתוני התעסוקה החיוביים שנרשמו בארה"ב ואף רשמו עלייה שבועית: מדד דאקס הגרמני טיפס היום ב-0.6%, פוטסי הבריטי וקאק הצרפתי הוסיפו 0.1%. בלון היום - Hikma Pharmaceuticals זינקה בלונדון ב-11%, חברת הפארמה סיפקה מחצית שנה מוצלחת ותחזית אופטימית יותר לשנת 2020 בכללותה. עוד בלונדון, חברת הברוקרים TP ICAP צללה ב-6.7% לאחר הדוחות.

 

בסיכום שבועי - מדד דאקס טיפס ב-2.9%, פוטסי עלה ב-2.3% וקאק הוסיף 2.2%. 

 

17:25 - ההסלמה נמשכת - תחת צו נשיאותי של טראמפ, משרד האוצר האמריקאי הטיל סנקציות חדשות על מנהיגת הונג קונג, קארי לאם, ועשרה אישים נוספים בממשל שלה - המדדים בוול סטריט ללא שינוי מהירידות הקלות שרשמו בפתיחה. בתמיכת בייג'ינג, ההנהגה בהונג קונג חוקקה לאחרונה חוק המגביל שם את האוטונומיה, למורת רוחם של האמריקאים. "ההנהגה בהונג קונג פועלת לפי מדיניות בייג'ינג שנועדה לדכא את התושבים", אמרו במשרד האוצר האמריקאי.

 

 

מנהיגת הונג קונג קארי לאם מנהיגת הונג קונג קארי לאם צילום: רויטרס

 

17:00 - גולדמן זאקס הוריד בדיעבד את שיעור הרווח שלו ברבעון השני ל-373 מיליון דולר, מ-2.4 מיליארד דולר, אחרי שהגיע להסדר תשלום בסכום עתק של 3.9 מיליארד דולר לטובת ממשלת מלזיה - שמביא לסיומה את החקירה הממושכת סביב מעורבות הבנק בקרן השקעות מושחתת. מניית הבנק מוחקת 0.5% בפתיחה.

 

הבנק הודיע היום כי ייעד 2.96 מיליארד דולר עבור עלויות משפטיות ורגולטוריות, לעומת 945 מיליון דולר שהופרשו בדוחות הרבעון השני, שפורסמו ב-15 ביולי. חלק גדול מהסכום הזה צפוי לעבור למשרד המשפטים האמריקאי במסגרת הסדרת ההאשמות הנוגעות לקרן ההשקעות שסרחה, שמה 1MDB. תובעים פדרליים מארה"ב האשימו את הבנק בהפרת חוקים האוסרים על שוחד ושחיתות בכך שהתעלם מסימנים מחשידים בנוגע לקרן, מתוך רצון להרוויח עמלות שבסופו של דבר הגיעו ל-600 מיליון דולר.

 

על פי ההסדר, גולדמן ישלם 2.5 מיליארד דולר במזומן לממשלת מלזיה כדי להסדיר האשמות לפיהן הבנק אפשר את המעילה במיליארדי דולרים מכספי הקרן. בנוסף, התחייב הבנק להחזרה של 1.4 מיליארד דולר בנכסים שנגנבו מהקרן.

 

בדצמבר דיווח הוול סטריט ג'ורנל שתובעים אמריקאים מבקשים להטיל קנס של שני מיליארד דולר על הבנק, וכן לחקור את הליכי העבודה שלו וחוקיותם. בסך הכל פרשת 1MDB עלתה לגולדמן בתשלומי עונשין של יותר מ-5.1 מיליארד הדולר ששילם כדי להסדיר חקירות ממשלתיות בנוגע לפעילויות הסחר במשכנתאות שלו בעקבות המשבר של 2008. הבנק לא הודה אז בכל אשמה.

 

 

בנק גולדמן זקס בנק גולדמן זקס צילום: בלומברג

 

16:30 - פתיחה שלילית ביומו האחרון של המסחר השבוע בניו יורק למרות נתוני התעסוקה החיוביים. ברקע, חזית טכנולוגית בין ארה"ב לסין. המדדים דאו ג'ונס, S&P 500 ונאסד"ק נחלשים ב0.3%. לאחר הדוחות - גרופון ממריאה ב-40%, גו פרו צוללת ב-7%, אובר נסוגה ב-4%, דרופבוקס צונחת ב-6%, טי-מובייל קופצת ב-5%, בוקינג מטפסת ב-2.7%, טריפאדוויזר צוללת ב-5.7%.

 

16:20 - פייזר וגיליאד מטפסות בטרום בעד 1% לאחר שפייזר הודיעה שתסייע לחברת גיליאד בייצור תרופת הרמדסיביר לטיפול בקורונה, כחלק מהסכם רב-שנתי. מדובר בעסקת ייצור נדירה בין שתיים מיצרניות התרופות הגדולות בעולם. "יחד אנחנו יותר חזקים מאשר לבד," אמר מנכ"ל פייזר אלברט בורלה בהצהרה לתקשורת. רמדסיביר, שקיבלה אישור חירום ממנהל המזון והתרופות האמריקאי לטיפול בחולי קורונה קשים, לא עברה עדיין תהליך אישור רשמי של הסוכנות.

 

15:50 - גו-פרו צוללת בטרום ב-7% לאחר הדוחות: חברת מותג מצלמות האקסטרים דיווחה על הפסד של 20 סנט למניה ברבעון השני, הפסד גדול יותר מהצפי שעמד על 23 סנט. יחד עם זאת, ההכנסות התעלו על התחזיות. אמנם המכירות בחנויות עצמן צללו ב-54% בשל המגפה, אך בחברה אמרו כי המכירות אונליין גדלו משמעותית ברבעון.

 

15:35 - החוזים על המדדים המובילים בניו יורק מוחקים את הירידות עקב נתוני תעסוקה חיוביים - 1.76 מיליון משרות חדשות נוספו ביולי בארה"ב, לעומת צפי נמוך יותר ל-1.68 מיליון. כמו כן, שיעור האבטלה בארה"ב ירד ל-10.2% מרמה של 11.1% ביוני.

 

לאחר הדיווח הנ"ל, הזהב נסוג מהשיא שלו, יורד ב-0.6% ל-2059.50 דולר לאונקיה. הנפט מסוג WTI אמנם מאבד 1% ל-41.60 דולר לחבית בעקבות חשש לירידה בביקוש בשל הקורונה, אך לקראת נעילה שבועית חיובית. תשואת אג"ח ארה"ב ל-10 שנים מטפסת אחרי נתוני האבטלה ל-0.549%. עוד בתגובה לנתוני התעסוקה המפתיעים לטובה - הדולר מתחזק לעומת היורו והפאונד.

 

15:20 - עוד לאחר הדוחות - טי-מובייל מזנקת ב-5% בטרום לאחר שעקפה את תחזיות הרווח לרבעון השני, עם 9 סנט למניה לעומת צפי ל-7 סנט. מפעילת הסלולאר התעלתה גם על צפי ההכנסות.

 

דרופבוקס צונחת ב-6% למרות שעקפה את צפי הרווחים עם 22 סנט למניה, לעומת תחזיות ל-17 סנט למניה. החברה אף עקפה את הצפי להכנסות בשל הזינוק במשתמשים שעברו לעבוד מהבית.

 

גרופון מנתרת ב-34% לאחר שהכתה את תחזיות הרווח - רשמה ברבעון השני רווח נקי של 93 סנט למניה לעומת צפי להפסד של 2.75 דולר למניה - פער עצום לטובת החברה לעומת התחזיות. ההכנסות הכפילו עצמן לעומת הצפי. יחד עם זאת, בחברת הקופונים הודיעו כי יחלו בסבב נוסף של פיטורים על מנת לקצץ בהוצאות.

 

 

גרופון גרופון צילום: בלומברג

 

14:50 - בוקינג קופצת ב-4% בטרום: רשמה הפסד רבעוני - אך קטן מהצפוי: חברת שירותי ההזמנות לנופש הפסידה ברבעון השני של 2020 10.81 דולר למניה, נמוך מהתחזיות להפסד של 11.50 דולר למניה. ההזמנות לנופש התרסקו ב-91%. המנכ"ל והנשיא של בוקינג גלן פוגל Glenn Fogel אמר כי בוקינג "חטפה במלוא העוצמה" מהקורונה. אמש אף הודיעה כי תפטר לא פחות מרבע מעובדיה - 4,200 סה"כ.

 

טריפאדוויזר מטפסת ב-2.6% בטרום - רשמה הפסד רבעוני של 76 סנט למניה מעל התחזיות להפסד קטן יותר של 63 סנט למניה. ההכנסות דווקא התעלו על הצפי, ובחברה אף ציינו כי מאז אפריל נרשמת עלייה בכמות ההזמנות לנופש.

 

14:05 - צפי לפתיחה שלילית בוול סטריט - החוזים על המדדים המובילים יורדים בעד 0.5%. ברקע, נשיא ארה"ב טראמפ חתם על צווים נשיאותיים שאוסרים על עסקאות עם שתי חברות האם הסיניות של אפליקציית שיתוף הסרטונים טיקטוק ושל אפליקציית המסרים המיידיים וויצ'ט. הצווים ייכנסו לתוקף בעוד חודש וחצי. בורסת הונג קונג נחתכה ב-1.8%. באירופה נרשמות תנועות קלות.

 

טיקטוק מודיעה תגובה: "אנו המומים מההוראה המנהלתית האחרונה - נפנה לבית המשפט בארה"ב". כמו כן, מיקרוסופט מעוניינת לרכוש את פעילות טיקטוק בארה"ב.

 

 

נשיא ארה"ב טראמפ נשיא ארה"ב טראמפ צילום: MCT

 

ב-15:30 (שעון ישראל) יפורסם דוח התעסוקה החודשי בארה"ב. הצפי הוא לירידה במספר המובטלים ל-10.6% ביולי מ-11.1% ביוני. יחד עם זאת, התחזיות הן להאטה במספר המועסקים החדשים לעומת יוני: הצפי עומד על 1.48 מיליון משרות שנוספו החודש, לאחר שביוני נוספו 4.8 מיליון.

 

10:35 - המסחר בבורסות אירופה נפתח הבוקר (ו') במגמה שלילית. ברקע, ירידות השערים באסיה לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ חתם על צווים נשיאותיים האוסרים על עסקאות עם בייטדאנס וטנסנט (ראו הרחבה קודמת). מדד פוטסי נסחר ללא שינוי והמדדים דאקס וקאק מאבדים עד 0.3% מערכם. מוקדם יותר ננעלו הבורסות באסיה בירידות - ניקיי נחלש ב-0.4%, מדד שנגחאי המשולב איבד 1% מערכו ומדד הנאג סנג נפל ב-1.8%.

 

9:05 - בורסות אסיה יורדות הבוקר (ו') לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ החריף את המתחים הקיימים בין ארה"ב וסין כאשר חתם על צווים נשיאותיים נגד שתי אפליקציות סיניות פופולריות - וויצ'ט של טנסנט וטיקטוק של בייטדאנס. מניית טנסנט - החברה השנייה באסיה מבחינת שווי שוק - ירדה מוקדם יותר בשיעור של 10.1%. כעת היא נחלשת בשיעור קל יותר אך עדיין חד - של 4.6%.

 

לפי הצווים, הם נחתמו במאמץ "להתמודד עם מצב חירום לאומי בכל הנוגע למידע ותקשורת בשרשרת האספקה הטכנולוגית. "תפוצת האפליקציות, שנשלטות על ידי ממשלת סין, ממשיכה לאיים על הביטחון הלאומי, יחסי החוץ והכלכלה של ארה"ב. ארה"ב חייבת לנקוט בפעולה אגרסיבית נגד הבעלים של טיקטוק כדי להגן על הביטחון הלאומי", נכתב בצו שמופנה לבייטדאנס.

טנסנט טנסנט צילום: רויטרס

 

"סין יכולה לחסום את אפל או את מיקרוסופט מסין. נראה שסקטור המידע מתפצל לשתי מחנות. יכול להיות שאנו עדים להתחלה של מלחמת טכנולוגיית מידע", כך לדברי ננה אוטסוקי (Nana Otsuki), אנליסט בכיר בחברת האבטחה מונקס (Monex Securities). "משקיעים בעולם המערבי יצטרכו להסס בטרם ישקיעו בסין, ויפסידו הזדמנויות צמיחה בעת שבה אין הרבה הזדמנויות כאלו, אולי למעט נאסד"ק", הוסיף האנליסט.  

 

ההכרזה של טראמפ העכירה את ההתלהבות בסין מנתוני הסחר, לפיהם הייצוא הסיני זינק ביולי ב-7.2% לעומת החודש המקביל אשתקד, לעומת תחזיות לעלייה של 0.2% בלבד והרמה הגבוהה ביותר זה שבעה חודשים - ולמעשה מאז פרוץ המגפה בסין.  

 

אמש ננעל המסחר בוול סטריט בעליות שערים, כאשר דאו ג'ונס ו-S&P 500 רושמים יום חמישי רצוף של עליות עם התחזקות של 0.7% ו-0.6% בהתאמה. האחרון רחוק 1.3% מהשיא שרשם בפברואר. נאסד"ק הוסיף 1% לערכו, כאשר בלטו בעיקר בעליות מניות אפל ופייסבוק, שהוסיפו 3.5% ו-6.5% בהתאמה. מדובר בשיא הסגירה ה-32 במדד זה מראשית השנה. המשקיעים שאבו עידוד מירידה בלתי צפויה בתביעות לדמי אבטלה ומהמשך השיחות בארה"ב סביב חבילת סיוע נוספת.

 

 

x