$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

אנטרופי מכוונת לדירקטור שמבין טכנולוגיה בדיסקונט

חברת הייעוץ מכוונת את בעלי המניות לדירקטור מעולם הטכנולוגיה, כשבמועמדים נכלל דני ימין, שהיה מנכ"ל מיקרוסופט ישראל; עוד ברשימה מונא בח'ית, ש"מציגה אפשרות לגיוון בכמה פרמטרים"

נעמי צורף 07:5904.08.20

ללא גרעין שליטה, הדירקטוריון מהותי: חברת הייעוץ למוסדים אנטרופי מציעה לבעלי המניות בדיסקונט לשפר את הגיוון בדירקטוריון הבנק, כך עולה מעבודתה שהגיעה לידי "כלכליסט".

 

באנטרופי לא ממליצים במפורש במי לתמוך, אך רומזים בעבודתם כי כדאי לגוון את הרכב הדירקטוריון ולחזקו באנשים מתחום הטכנולוגיה. היום יקיימו בעלי המניות בבנק, נטול גרעין השליטה, את האסיפה הכללית השנתית, ובמסגרתה יהיה עליהם למנות חמישה דירקטורים מתוך שבעה מועמדים.

 

 

מימין: מונא בח'ית, איריס אבנר ודני ימין מימין: מונא בח'ית, איריס אבנר ודני ימין צילומים: עמית שעל, יאיר שגיא, אלעד גרשגורן

 

אחת המועמדות לדירקטוריון היא רו"ח מונא בח'ית, שלדברי אנטרופי "מציגה אפשרות לגיוון הדירקטוריון בכמה פרמטרים, ויש בכך, לטעמנו, חשיבות לא פחותה בפרט כאשר נושא ה־ESG (פרמטרים הקשורים באחריות חברתית וסביבתית של תאגידים - נ"צ) מקבל משנה תוקף לאחרונה".

 

בחית' מכהנת כחברת הנהלה במרכז הרפואי לגליל, כדירקטורית בחברת החשמל וחברה בוועדה לסיווג חברות ממשלתיות. בעבר שימשה כדירקטורית בעמידר ומילאה תפקידים נוספים בגופים ממשלתיים ופרטיים. בח'ית בעלת תואר ראשון בכלכלה וחשבונאות, תואר שני בהצטיינות במינהל עסקים, תואר שני בהצטיינות יתרה בניהול מערכות בריאות ותואר שני במשפטים. תקרת הזכוכית של דירקטורים ערבים בבנקים אמנם נשברה כאשר סאמר חאג' יחיא מונה לדירקטור בבנק לאומי, ובהמשך אף מונה ליו"ר הבנק. אולם עדיין, הייצוג של דירקטורים ערבים במערכת הבנקאית נמוך משמעותית מחלקם בלקוחות הבנקים.

 

בח'ית תתמודד על התפקיד מול מועמדים המכהנים כבר היום בדירקטוריון: איריס אבנר, ד"ר יעקב ליפשיץ ויו"ר הבנק הנוכחי שאול קוברינסקי. מתוך ארבעתם ייבחרו שלושה לדירקטוריון. אנטרופי ממליצה לבעלי המניות לאשר קדנציה שלישית ואחרונה כדירקטור לקוברינסקי, המשמש כיו"ר מאז 2018. "נכון לתת משקל משמעותי לעקרון היציבות ולהמשכיות בשימור הרכבו הקיים של דירקטוריון הבנק, נושא המתחדד בנוגע לזהות יו"ר הדירקטוריון", נכתב בעמדת חברת הייעוץ.

 

 

חשיבות לחדשנות

 

עוד ממליצה אנטרופי לתמוך במינוי דח"צ בעל ידע וניסיון בתחומי טכנולוגיות המידע, בדגש על חדשנות טכנולוגית בתחומים כמו סייבר, פינטק, דיגיטל ויזמות בהייטק, המהווים אתגר מרכזי במערכת הבנקאית.

 

"היום חסר גורם בעל ניסיון ורקע מעשי בתחום טכנולוגיות המידע בדירקטוריון", נכתב. אנטרופי ציינה כמה מועמדים העונים על קריטריון זה. אחד מהם הוא דני ימין, שכיהן, בין היתר, כמנכ"ל מיקרוסופט ישראל וכסגן נשיא מיקרוסופט העולמית לתאגידים עסקיים בסין. ימין הוא מועמד חדש, שיתמודד על התפקיד מול הדירקטורים הקיימים ברוך לדרמן ואהרן אברמוביץ', ומתוך השלושה ייבחרו שניים.

 

כמועמדים נוספים בעלי רקע טכנולוגי הזכירו באנטרופי את אבנר, המכהנת כחברה בוועדת טכנולוגיות בדיסקונט ולה ניסיון של יותר מארבע שנים כדירקטורית בחברת טאואר; את ליפשיץ, שכיהן כדירקטור בדיסקונט בשנים שבהן הבנק עבר הסבה מקיפה של מערכות המידע; ואת לדרמן, שכיהן כראש החטיבה הבנקאית בלאומי והוביל את פיתוח הבנקאות הדיגיטלית.

 

 

הפתעה בדו"ח הרבעוני

 

בנק דיסקונט הפתיע בסוף הרבעון הראשון של 2020 עם דו"חות כספיים טובים מהצפוי, למרות הירידה החדה בשורת הרווח. הבנק, בניהולו של אורי לוין, חתם את הרבעון עם רווח נקי של 279 מיליון שקל. זו אמנם ירידה של 31% לעומת הרבעון המקביל, אולם ביחס להפרשות הגבוהות להפסדי אשראי שביצעו הבנקים נוכח המשבר - זהו רווח נאה.

 

עם זאת, לדיסקונט, בדומה לבנקים אחרים, מחכים אתגרים רבים בעקבות המשבר, ובהיעדר גרעין שליטה, להרכב הדירקטוריון יש חשיבות.

x