שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

דיווח שוטף

הבורסה זינקה כמעט ב-3% בפתיחת החצי השני של 2020; מזרחי טפחות ניתר ב-10%

מדדי ת"א 35 ות"א 125 קפצו ב-2.9% ו-2.8% בהתאמה; ברקע, תוכנית הדיור של שר השיכון ליצמן תאפשר תחרות בין יזמים בשיטת כל המרבה במחיר - מזרחי טפחות בעל תיק המשכנתאות הגדול בשוק; מדד הבנקים המריא ב-4.8%, כמו גם ת"א נדל"ן; אופקו המריאה ב-20% על רקע יעילות בבדיקות קורונה שהיא עורבת בארה"ב

מיקי גרינפלד ונועם לנדמן 17:2601.07.20

דיווח שוטף מהבורסה בת"א: העדכונים החשובים, המניות הבולטות, אגרות החוב ועדכוני האנליסטים 

ת"א 35 ת"א 125 בנקים-5 טכנולוגיה ביומד נפט וגז נדל"ן

 

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

17:25 - חגיגה בירוק - הבורסה ננעלה בזינוק חד עם פתיחת המחצית השנייה של 2020: מדד ת"א 35 קפץ ב-2.9%, ת"א 125 ב-2.8%. ברקע לעליות החזקות: תוכנית הדיור של שר השיכון ליצמן תאפשר תחרות בין יזמים בשיטת כל המרבה במחיר - מזרחי טפחות, בעל תיק המשכנתאות הגדול בשוק, זינק ב-10.1%. מדד הבנקים המריא ב-4.8%, כמו גם ת"א נדל"ן. לאומי קפץ ב-3.4%, פועלים ב-4.3%.

 

עוד בלטו במסחר - אופקו המריאה ב-20%, על רקע יעילות בבדיקות קורונה שהיא עורכת במדינת ניו יורק. לאחר דוחות - דלק ירדה ב-2.4%, אל על נסוגה ב-2.1%, דור אלון קפצה ב-10%, רבוע נדל"ן זינקה ב-17% (גם על רקע תוכנית ליצמן), קסטרו עלתה ב-3.7%. כלל ביטוח ביטוח קפצה ב-6% על רקע פרישתו המידית של היו"ר דני נוה. 

 

16:50 - אופקו מזנקת ב-20% (קופצת ב-10% בוול סטריט): חברת שירותי הבריאות מדגימה יעילות בבדיקות הקורונה שהיא עורכת - דיווחה כי לאחר כמעט רבע מיליון בדיקות עובדים ב-350 בתי אבות במדינת ניו יורק - 29% מהנבדקים יצאו חיוביים.

 

16:35 - המדדים המובילים בבורסה מתחזקים ככל שמניות הבנקים והנדל"ן ממריאות - ת"א 35 מזנק ב-2%, ת"א 125 קופץ ב-2.2%.

 

16:00 - בנק מזרחי טפחות, בעל תיק המשכנתאות הגדול ביותר בשוק (ראו עדכון מוקדם יותר), מנתר סביב 10% על רקע תוכנית הדיור של שר השיכון ליצמן. לאומי ממריא ב-3.5%, פועלים מזנק ב-2.4%, דיסקונט ב-3.1%, הבינלאומי ב-3.2%. מדד הבנקים קופץ ב-3.8%.

 

15:20 - רובוגרופ נוסקת השבוע ב-100%: מרחיבה פעילות עם לגו העולמית - חברת מערכות ההדרכה בתחום הרובוטיקה תגביר את שיתוף הפעולה עם אימפריית משחקי החשיבה הדנית, באמצעות שילוב תוכן לימודי ברובוט וירטואלי חדש. בסוף חודש מרץ השנה חתמה עם אמזון על שת"פ דומה ללמידה מקוונת. מניית רובוגרופ ממריאה ב-400% מתחילת השנה. מוקדם יותר היום זינקה המניה ב-25%, אך מאז נמחקו העליות והמניה אף עברה לירידות של 1%.

 

 

לגו רובוט לגו רובוט צילום: Lego

 

13:05 - ועדת הבדיקה של פרשת העלמות המס בבנק פועלים תבחן גם את פרשת פיפ"א - בנק פועלים שילם קנס של 30 מיליון דולר בשל מעורבותו בסיוע להלבנת הון של בכירי התאחדות הכדורגל העולמית. הוועדה החיצונית בראשות השופט בדימוס יורם דנציגר כבר בודקת את ההתנהלות הקשורה להעלמות המס שבו שילם הבנק קנס ענק של 875 מיליון דולר - הרחבת המנדט נועדה לספק מענה לתביעה נגזרת אפשרית על ההתנהלות מול פיפ"א.

 

11:15 - עליות חדות נרשמות בסקטור הנדל"ן: מדד ת"א נדל"ן נוסק ב-4%. בולטות - מבנה עולה ב-6%, אלוני חץ ב-5%, אלקטרה נדל"ן ב-9%, לווינשטיין נכסים ב-8%. ברקע, תוכנית הדיור החדשה של שר השיכון ליצמן שלמעשה מעלימה את שיטת מחיר למשתכן המזוהה עם שר האוצר היוצא משה כחלון.

 

במוקד התוכנית - שיווק קרקעות שיצור הפרדה בין אזורי יוקרה, מרכז ופריפריה, כשהתחרות בין היזמים תהיה בשיטת כל המרבה במחיר. ליצמן אמנם כן מעוניין לתת מענקי דיור בערים המרוחקות, אך לשם כך הוא יידרש לשכנע את שר האוצר ישראל כץ שתוכניתו מיטיבה עם קופת המדינה.

 

התוכנית החדשה של משרד השיכון שנחשפה אתמול ב"כלכליסט" תגדיל בשנתיים הקרובות את הכנסות המדינה ממכירת קרקעות לבנייה למגורים ב־4 מיליארד שקל, כך עולה מהערכות גורמים בממשלה. ההערכות מתבססות על תוכנית השיווקים של רשות מקרקעי ישראל והשוואת ההכנסות הצפויות ממכירת הקרקע במתכונת של מחיר למשתכן לעומת שיטת השיווק החדשה.

 

 

שר השיכון ליצמן שר השיכון ליצמן

   

10:55 - הבנקים מזנקים: מדד הבנקים קופץ ב-2.2%, פועלים מזנק ב-2.5%, מזרחי טפחות ב-4.1%, לאומי ב-1.9%.

 

10:40 - אל על בדרך להדממה: ההנהלה צפויה להוציא לחל"ת את הטייסים שעדיין עובדים - לאחר שאתמול בוטלו שלוש טיסות - גם היום לא נרשמו טייסים לטיסות המיועדות למחר. אם העיצומים יימשכו, ההנהלה תוציא לחל"ת את הטייסים. סלע המחלוקת: דרישת הטייסים לקבל אופציות למניות במסגרת תוכנית ההבראה.

 

10:30 - אנרג'יקס מטפסת ב-2.8%: מעדכנת הבוקר על חתימת הסכם עם חברת Vestas לרכישת טורבינות במסגרת היערכותה לתחילת עבודות ההקמה של שני פרויקטים להקמת חוות רוח בפולין. עלות ההקמה הכוללת של חוות הרוח מוערכת בטווח של 560-620 מיליון שקל. החברה מעריכה שה-EBITDA השנתי שיניבו שתי חוות הרוח יסתכם ב-60-70 מיליון קל ותשואת פרויקט (לפני מימון) תעמוד על מעל ל-10%.

 

אסי לוינגר, מנכ"ל אנרג'יקס מסר: "האינדיקציות החיוביות שאנו מקבלים מהמוסדות הפיננסיים מצביעים על עוצמת המשק בפולין ואיכות הפרויקטים. אנו ממשיכים לראות בשוק בפולין פוטנציאל רב ומנוע צמיחה נוסף בתחום הרוח לאור המגמה החיובית בשוק זה בכל מה שקשור לתחום האנרגיות המתחדשות".

 

10:25 - אל על: בוטלו הטיסות לניו יורק ולפריז; הוועד: ההנהלה לא מכבדת הסכמים - פגישה בין יו"ר ועד הטייסים לבין מנכ"ל החברה הסתיימה אתמול בפיצוץ; הוועד מאשים את החברה באי כיבוד הסכמי עבודה, וטוען: לא הודענו על השבתת החברה. הנוסעים שהיו אמורים להמריא הבוקר לניו יורק הועברו לטיסה של יונייטד.

 

מטוס אל על בנתב"ג מטוס אל על בנתב"ג צילום: רויטרס

 

 

10:20 - מניית דלק קופצת ביותר מ-4%: קבוצת דלק הודיעה כי קיבלה את אישור מועצת הנפט להעברת הזכויות בכריש תנין לקרן נוי והיא צפויה להשלים את העסקה בימים הקרובים. כמו כן, הודיעה הקבוצה שהתקבלו כל האישורים והתמלאו התנאים המתלים להשלמת עסקת פי גלילות והיא צפויה להיות מושלמת בימים הקרובים.

 

שתי העסקאות ביחד הן בהיקף כולל של כמיליארד שקל (720 מיליון שקל פי גלילות ו-318 שקל מכריש תנין), שאמור להתקבל בדלק ישראל וקבוצת דלק.

 

10:05 - המסחר נפתח: מדדי ת"א 35 ות"א 125 עולים ב-0.6%; אנרג'יאן מובילה את ת"א 35 עם זינוק של 6%, קבוצת דלק עולה ב-3.7% לאחר הדוחות - ת"א נפט וגז מטפס ב-2.6%; עוד לאחר הדוחות: אל על נולת ב-4% קסטרו מזנקת ב-8%; כלל ביטוח מטפסת ב-3% על רקע הפרישה המיידית של היו"ר דני נוה. 

 

9:55 - בזן מדווחת הבוקרעל פירעון סופי של שתי סדרות אג"ח בהיקף כולל של כ-395 מיליון שקל, סדרה א' וסדרה ד' שנפרעה בפדיון מוקדם כחלק ממהלך כולל לחיזוק יציבותה הפיננסית של הקבוצה על רקע הקורונה, שכלל הארכת מח"מ החוב לזמן ארוך וחתימה על כתב וויתור בהסכם מול הבנקים.

 

9:20 - דיווחים שיוצאים הבוקר לבורסה:

 

או.פי.סי אנרגיה: החברה שבבעלות קנון (69.75%) של עידן עופר מעדכנת הבוקר שרשות החשמל החליטה להעניק מתן רישיון קבוע לייצור חשמל ורישיון הספקה לתחנת הכוח בחדרה, לתקופה של 20 שנה. הרשיונות ייכנסו לתוקף לאחר לאחר אישור שר האנרגיה ויימסרו לה כנגד הפקדת ערבויות.

 

אלביט מערכות: החברה זכתה בחוזה בהיקף של 53 מיליון דולר לאספקה ואינטגרציה של חליפות מודיעין לחיל ים של מדינה בדרום-מזרח אסיה. תקופת החוזה היא לשנתיים.

 

חברת 'רני צים מרכזי קניות' וקרן הנדל"ן ריט1 חתמו על הסכם לשיתוף פעולה ביניהן בפרויקט בגני תקווה, לפיו התחייבה צים למכור 50% מזכויותיה בפרויקט במרכז המסחרי בהקמה 'לב גני תקווה' תמורת 110 מיליון שקל לקרן ריט1 (סכום המשקף לפרויקט שווי של 220 מיליון שקל.

 

פי.אל.טי פיננסים: החברה הפועלת בתחום האשראי החוץ בנקאי הודיעה כי רשות שוק ההון העניקה לרני צים היתר שליטה בחברת פי.אל.טי פיננסים, וכעת יעמוד שיעור ההחזקה שלו בחברה על 51.39%.  במקביל, העניק המפקח על נותני השירותים הפיננסיים ברשות שוק ההון רישיונות מורחבים לחברה לעסוק במתן אשראי ובמתן שירות בנכס פיננסי.

 

8:40 - עוד כמה מהחברות שפרסמו דוחות בשעות האחרונות של הרבעון: כנפיים (בעלת השליטה באל על), רבוע נדל"ן, דור אלון, אלון רבוע כחול, אינטרקיור, אלעד קנדה, אי.די.בי פתוח (ראו כאן דוחות דסק"ש)

 

7:40 - שורה של עדכונים מהחברות המקומיות:

 

הפניקס: החברה הגיעה להסכמות עם ועד העובדים וההסתדרות בדבר תכנית התייעלות בחברה, שתכלול פיטורי 350 עובדים - כ-10% מכוח האדם שלה. במסגרת ההסכם נקבע כי מלבד הפיצויים המגיעים לפי חוק, תשלם החברה לעובדים המפוטרים גם פיצויים מוגדלים ומענקים בהיקף מוערך של 20 מיליון שקל. הפיצוי המוגדל יינתן ע"פ ותק, כך שבקרב העובדים הותיקים, היקף הפיצוי יגיע ל-100 אלף שקל.

 

 

אייל בן סימון מנכ"ל הפניקס אייל בן סימון מנכ"ל הפניקס צילום: פאביאן קולדורף

 

 

אל על: החברה רשמה הפסד נקי בסך 140 מיליון דולר ברבעון ראשון של 2020 לעומת הפסד של 55 מיליון דולר ברבעון מקביל אשתקד; ההכנסות ברבעון ראשון, שאל על טסה בחלקו, ירדו ב-25% והסתכמו ב-321 מיליון דולר לעומת 429 מיליון דולר ברבעון ראשון אשתקד .

 

קבוצת דלק: הקבוצה סיימה את הרבעון הראשון בהפסד עצום של 2.77 מיליארד שקל. זאת כנגד רווח נקי מיוחס לבעלי המניות של כ-290 מיליון שקל בתחילת 2019. סך הכנסות החברה מכלל הפעילות בישראל ובחו"ל הסתכמו בכ-2.95 מיליארד שקל, גידול של כ-49% ביחס לסך ההכנסות בתחילת 2019, כאשר הגידול מיוחס לתחילת ההפקה ממאגר לווייתן בישראל ולמכירות נפט על ידי איתקה שמפיקה באזור הים הצפוני. עלות ההכנסות של הקבוצה הסתכמה בכ-2 מיליארד שקל, זינוק של כ-44% ביחס לרבעון הראשון של 2019.

 

קסטרו-הודיס: הקבוצה רשמה ברבעון הראשון הפסד של 87 מיליון שקל, כמעט כמו ההפסד של הקבוצה בכל 2019 (שעמד על 85 מיליון שקל). הכנסות ברבעון נחתכו ל-284 מיליון שקל, בהשוואה ל-364 מיליון שקל בתקופה המקבילה בשנה שעברה.

 

שיכון ובינוי: החברה דיווחה אתמול בערב על הפסקת העסקתו של איל לפידות כמנכל החברה. זאת כשבועיים לאחר חשיפת כלכליסט על החלטת הדירקטוריון לפטר אותו. לפידות הודיע על התפטרותו - בשלב זה עדיין לא סוכמו תנאי העזיבה.

 

כלל ביטוח: דני נוה החליט לפרוש מיידית מתפקידו כיו"ר כלל ביטוח ולא להמתין לאסיפה הכללית שבה התכוון להימנע מלהציג מועמדות לכהונה נוספת.  

 

7:30 - פותחים רבעון חדש ומחצית חדשה בבורסה בת"א - לאחר ערב של עליות בניו יורק  (דאו ג'ונס התחזק ב-0.9% נאסד"ק טיפס ב-1.9% ו-S&P 500 ב-1.5%). בטוקיו נרשמת הבוקר ירידה של 0.4%, מול עלייה של 0.7% בקוספי (בורסת הונג קונג בחופשה).

 

אתמול ננעלה הבורסה בעליות: ת"א 35 טיפס ב-0.6%, ת"א 125 התחזק ב-1%. אנרג'יאן זינקה ב-24.3% לאחר דיווח על תנאים טובים מהצפוי ברכישת אדיסון;  בסיכום חודשי - ת"א 35 ות"א 90 נחתכו ב-5.2%. אנרג'יאן קפצה ב-14% בראש ת"א 35, דלק קידוחים בתחתית המדד - צללה ב-28%. 

 

בסיכום רבעוני - ת"א 35 טיפס ב-0.3%, ת"א 90 קפץ ב-6.4%. לייבפרסון המריאה ב-72.5% בחודשים אפריל-מאי-יוני בראש מדד ת"א 35, בתחתית - איירפורט סיטי שצנחה ב-28%. בת"א 90, באטמ נסקה ב-127.1%, בראש המדד, נורסטאר נפלה ב-49% בתחתית. מדדים ענפיים: ת"א בלוטק הוא המדד הענפי המצליח ברבעון - זינק ב-32.5%, המדד המאכזב הוא ת"א מניב-חו"ל שצנח ב-20.3%.

 

 

פותחים מחצית שנייה בבורסה פותחים מחצית שנייה בבורסה צילום: בלומברג

 

x