$
שווקי חו"ל

קרן המטבע שוב חותכת את תחזית הצמיחה בעולם: הכלכלה תתכווץ השנה ב-4.9%

באפריל העריכה הקרן שהכלכלה העולמית תתכווץ ב-3% ב-2020; לפי התחזית, התוצר של ארה"ב ירד ב-8% ושל גוש היורו ב-10.2%; "ההתאוששות תהיה הדרגתית יותר מהציפיות המוקדמות"

שירות כלכליסט 16:1424.06.20
קרן המטבע הבינלאומית (IMF) חותכת שוב את התחזיות הכלכליות שלה ל-2020, ומזהירה כי המימון הציבורי יצטמצם במידה משמעותית בעקבות הניסיונות של הממשלות ברחבי העולם להילחם בהשפעות משבר הקורונה.

 

הקרן, שמובילה היו"ר קריסטלינה גורג'ייבה, חתכה את תחזית הצמיחה העולמית של 2020 לרמה שלילית של 4.9%, גרוע משמעותית מהתחזית שפירסמה באפריל, אז צפתה ירידה של 3% בתוצר השנה.

 

אם התחזית אכן תתממש, תהיה זו השנה הגרועה ביותר של הפעילות הכלכלית הגלובאלית מאז השפל הגדול, בשנות ה-30 של המאה הקודמת, וגרועה בהרבה מהשנים 2010-2008, תקופת המשבר הפיננסי.

 

 

קריסטלינה גורג'ייבה, יו"ר קרן המטבע הבינלאומית קריסטלינה גורג'ייבה, יו"ר קרן המטבע הבינלאומית צילום: אי פי איי

 

 

בחודש ינואר, רגע לפני ההתפשטות של מגיפת הקורונה ברחבי העולם, ציפתה הקרן לצמיחה שנתית גלובאלית של 3.3%.

 

הרבעון השני של אפריל-יוני צפוי להיות החלש ביותר השנה ולאחר מכן תחל ההתאוששות, אף שזו תהיה "איטית". ב-IMF אמרו כי המגפה גרמה לירידה חסרת תקדים בפעילות הכלכלית, ו"למגפת הקוביד-19 הייתה השפעה שלילית גדולה מהצפוי על הפעילות במחצית הראשונה של 2020, והשיקום צפוי להיות הדרגתי יותר מהתחזיות המוקדמות".

 

הקרן חתכה למעשה את התחזית השנתית כמעט לכל המדינות הנסגרות ולכל האזורים הגיאוגרפיים – כלכלת ארה"ב צפויה להתכווץ ב-8% בסיכום השנה, 2.1% פחות מהתחזית שפרסמה הקרן באפריל. היוצאת מן הכלל היא סין, שצפויה להציג לפי התחזית צמיחה שנתית של 1%.

 

כלכלת גוש היורו צפויה לקרוס ממש, עם תוצר שלילי שנתי של 10.2%, בדומה לבריטניה – בתחזית של אפריל ציפתה הקרן להתכווצות של 7.5% באירופה ושל 6.5% בבריטניה.

 

ב-IMF חתכו היום גם את התחזית לשנה הבאה, וצופים כעת שב-2021 הצמיחה הכלכלית תשתקם לעלייה של 5.4%, התחזיות המוקדמות של הקרן העריכו צמיחה של 5.8% בשנה הבאה. כלכלת ארה"ב צפויה לצמוח בשנה הבאה ב-4.5%.

x