בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

רשות שוק ההון ביקשה מידע לגבי מינוי נחום ופישר במגדל

שלומי נחום מונה לתפקיד מנהל חטיבת הביטוח הכללי בחברה וגיא פישר מונה למנהל ההשקעות הראשי שלה. המינויים נעשו בפברואר, בהובלת המנכ"ל רן עוז והיו"ר ניר גלעד, והגבירו את המתיחות בינם לבין בעל השליטה שלמה אליהו, שהתנגד להם

גולן חזני ועירית אבישר 08:3031.05.20

רשות שוק ההון ביקשה לקבל מידע בנוגע למינוי שני מנהלים בכירים בחברת הביטוח מגדל. כך פרסמה החברה בדו"ח הכספי שלה, שפורסם בסוף השבוע שעבר. לכלכליסט נודע כי מדובר בשלומי נחום, מנהל חטיבת הביטוח הכללי בחברה; וגיא פישר, מנהל ההשקעות הראשי של החברה. שני המינויים נעשו בפברואר האחרון, והעצימו את המתיחות בין בעל השליטה במגדל שלמה אליהו לבין היו"ר ניר גלעד והמנכ"ל רן עוז ‑ מתיחות שהגיעה לשיאה בניסיון ההדחה של גלעד, שהוקפא לעת עתה.

 

 

 

מה דעתך על מניית מגדל ביטוח:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
40% 0% 60%

בתחילת השנה החליט עוז להזיז מתפקיד מנהל ההשקעות הראשי את אסף שוהם ולמנות במקומו את פישר. אליהו לא אהב את המהלך. שהם היה בעבר מנהל ההשקעות של אליהו ביטוח ונחשב מקורב אליו, ואליהו רצה שימשיך בתפקידו. אולם בסופו של דבר הצליח עוז, בגיבויו של היו"ר גלעד, לבצע את חילופי התפקידים בפברואר האחרון.

 

אליהו ייעד את שלומי נחום לתפקיד אחר בחברה

 

באותו חודש מונה נחום למנהל פעילות הביטוח הכללי בחברה, לאחר שלפני כן הוא כיהן כמנכ"ל חברת הביטוח שירביט. אליהו היה זה שהוביל את צירופו של נחום למגדל, אבל ייעד אותו לתפקיד אחר, מנהל הביטוחים הפרטיים. עוז, שהוביל את תהליך הבחירה תוך מיפוי שוק עמוק עם חברה חיצונית וסינון של עשרות מועמדים לכל תפקיד, מינה את נחום לתפקיד במקומה של נטע עברי, למרות התנגדות אליהו.

 

 

מימין: שלמה אליהו בעל חברת הביטוח אליהו ורן עוז מימין: שלמה אליהו בעל חברת הביטוח אליהו ורן עוז צילומים: טל שחר, תומי הרפז

 

המינויים הללו רק הגבירו את המתיחות בין בעל השליטה ליו"ר ולמנכ"ל, שבשיאה, באפריל האחרון, הוביל אליהו באמצעות הדירקטוריון מהלך להדחת גלעד. מהלך זה נעשה לאחר שבשמונה שנותיו של אליהו הוא החליף לא פחות מ־4 יושבי ראש ו־4 מנכ"לים. עבור יו"ר רשות שוק ההון משה ברקת זה היה מהלך אחד יותר מדי והוא הקפיא את ההדחה.

 

ברקת פנה לחברי דירקטוריון במגדל ביטוח, בבקשה לקבל מידע על תהליכי קבלת החלטות בנושא הדחת גלעד. כעת מתברר כי הדירקטוריון התבקש להעביר מידע גם לגבי תהליך המינוי של פישר ונחום.

 

בדו"ח מצוין כי הדירקטוריון כבר השיב לברקת בנושא המידע המבוקש.

 

אמנם סאגת החלפת היו"ר הוקפאה, אולם מתיחות שכזו בין בעל השליטה להנהלה אינה בריאה. יחד עם זאת, בסביבת מגדל טוענים כי האירועים הללו נשארים בין בעל השליטה והדירקטוריון, ואינם משפיעים על הניהול השוטף של החברה.

 

מגדל הפסידה 563 מיליון שקל ברבעון הראשון

 

כאמור, מגדל פרסמה את דו"חות הרבעון הראשון ביום רביעי שעבר, ומהם עלה כי היא סיימה את הרבעון עם הפסד כולל של 563 מיליון שקל. זאת, לעומת רווח של 543 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. רוב ההפסד נגרם מהמפולת בשווקים בעקבות משבר הקורונה.

 

תיק הנוסטרו של מגדל נפגע ברבעון הראשון ב־700 מיליון שקל לפני מס. עם זאת, בחברה מציינים כי נכון להיום כל ההפסדים הללו קוזזו בעקבות התיקון בשווקים. הירידה בשוק ההון השפיעה גם על יכולת גביית דמי הניהול המשתנים בחברה (דמי ניהול המותנים בתשואה מינימלית). כתוצאה מהנפילות נוצר "בור" בסעיף זה של 1.1 מיליארד שקל. עד שהבור לא יתמלא, לא ניתן יהיה לגבות דמי ניהול משתנים. בחברה מציינים כי נכון להיום הבור הצטמצם משמעותית ועומד על 500 מיליון שקל.

 

x