$
בורסת ת"א

מכה לתשובה: דלק קידוחים צופה ירידה של עד 20% בהכנסות השנה

החברה שמחזיקה בנתחים ממאגרי הגז לווייתן ותמר נפגעה מצניחת מחירי הנפט ומהירידה החדה בביקוש לגז הטבעי בשל מגפת הקורונה; הפרסום מגיע בתזמון לא נוח, בתקופה שבה מקווה החברה לגייס מאות מיליוני שקלים כדי להימנע מהסדר חוב שני

ליאור גוטמן 22:0813.05.20

שותפות דלק קידוחים פירסמה הערב (ד') הודעה שצפויה להטריד את קבוצת דלק, בעלת השליטה (55%) בה שנאבקת באפשרות של הגעה להסדר חוב. לפי דלק קידוחים, שמחזיקה בכ-45% ממאגר לווייתן ובכ-22% ממאגר תמר, היא צפויה לרשום בשנה הנוכחית ירידה של 10%-20% בהכנסות ממאגרי הגז.

 

החברה כתבה כי "החל ממחצית חודש מרץ 2020 ועד למועד דוח זה נרשמה ירידה בביקושים ובהתאם במכירות הגז הטבעי המופק מהמאגרים לוויתן ותמר, וזאת ביחס לתחזיות השותפות, כמפורט בנתוני התזרימים המהוונים לסוף 2019".

 

התזמון של הפרסום אינו נוח לדלק דיווחים, והוא מגיע בדיוק בתקופה בה היא מקווה לגייס מאות מיליוני שקלים במטרה להימנע מהסדר חוב שני של הקבוצה.

 

יצחק תשובה על רקע אסדת תמר יצחק תשובה על רקע אסדת תמר צילום: אלבטרוס, משה בנימין

 

 

לפי דלק קידוחים, "לא ניתן להעריך את היקף ומשך הזמן של משבר הקורונה, ועל כן קיים קושי לאמוד בשלב זה את השפעתו על הביקושים והמכירות מהמאגרים לוויתן ותמר בשנים הקרובות". החברה מעריכה כי "בשנים 2020 ו-2021 צפוי קיטון בהכנסות השותפות מהמאגרים נטו, אחרי הוצאות תפעול, מסים ותמלוגים, בשיעור של 10%-20% בשנת 2020 ובין 5% ל-15% לשנת 2021, בכל אחד מהמאגרים, זאת ביחס לתחזית ההכנסות בשנים אלו על פי תזרימי המזומנים שפורסמו". במילים אחרות, היכולת של דלק קידוחים לסיים את השנה כפי שציפתה, כבר לא קיימת.

 

המשמעות של הדיווח הזה הוא כפול, עם משמעות קריטית עבור קבוצת דלק. ההיקש הראשון הוא שהציפיה של קבוצת דלק לקבל דיבידנד מדלק קידוחים בשיעור של כמה מאות מיליוני שקלים פחתה. ההיקש השני הוא שהיכולת של דלק קידוחים לבצע מחזור חוב של לפחות 2 מיליארד שקל, הוא אחד התנאים לשלם דיבידנד לקבוצת דלק, עומד בפני אתגר חדש.

 

מדוע דלק קידוחים מפרסמת את ההבהרה הזו? כפי שפורסם בכלכליסט, לשותפות לווייתן היה סעיף בחוזה הייצוא של מצרים שלפיו אם המחיר הממוצע של חבית נפט ירד מתחת לרף של 50 דולר לאורך כל השנה, המצרים יכולים לחתוך את הכמות שהם קונים בעד 50%. דלק קידוחים הסבירה הערב שאכן הם לקחו "הנחת קיטון הכמויות החוזיות שתימכרנה במסגרת הסכמי הייצוא מהמאגרים למינימום המחייב בהתאם להסכמים".

 

עוד הסבירו בדלק קידוחים כי מחיר חבית הנפט מסוג ברנט, אליו צמודים כמעט כל חוזי הגז של המאגרים (פרט לחוזה חברת החשמל שצמוד למדד המחירים האמריקאי) צנח לכ-25 דולר, ולכן הוא פוגע גם בשאר החוזים. המשמעות היא שחוזי הגז הגיעו ל"מחיר הרצפה" שלהם, ולכן סך ההכנסות קטנו. עוד מנחים בדלק קידוחים שנלקחה "הנחת קיטון בביקושים בשוק המקומי בשנים 2020 ו-2021 בשיעור של בין 5% ל-9% ביחס לסך הביקושים שהונח בתזרימי המזומנים". 
x