$
בורסת ת"א

דיווח שוטף

הבורסה סגרה יום אדום שלישי ברצף; ת"א 35 מחק 2.1%, הבנקים צנחו ב-4%

ת"א 125 נסוג גם הוא ב-2.1%; בבנקים - לאומי נחתך ב-5.7%, פועלים איבד 4.2%, דיסקונט ירד ב-2.3%%; לאחר קפיצה שבועית של 32% במחירי הנפט, מגיעה התגובה במניות הסקטור - קבוצת דלק זינקה ב-14.4%, ת"א נפט וגז קפץ ב-3.2%

מיקי גרינפלד ושיר ריייטר 15:5705.04.20

דיווח שוטף מהבורסה בת"א: העדכונים החשובים, המניות הבולטות, אגרות החוב ועדכוני האנליסטים 

 

ת"א 35 ת"א 125 בנקים-5 טכנולוגיה ביומד נפט וגז נדל"ן

 

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

 

15:50 - הבורסה בתל אביב ננעלה באדום ביום שלישי רצוף של ירידות - הרצף הקודם של יותר משני ימים שליליים היה בין 4 ל-12 במרץ, אז רשמה הבורסה שישה ימי ירידות רצופים.

 

המדדים ת"א 35 ות"א 125 נפלו היום ב-2.1%, מדד הבנקים צנח ב-4%, אחרי שבמהלך רוב היום רשם ירידה מתונה יותר. לאומי נפל ב-5.7%, פועלים מחק 4.2%, דיסקונט ירד ב-2.3%, מזרחי טפחות ב-1.9% ובינלאומי ב-1.4%.

 

קבוצת דלק הובילה את ת"א 35 וזינקה ב-14.4% ברקע נסיקת מחירי הנפט בסוף השבוע, פער ארביטראז' הקפיץ את פריגו ב-6.1%. בצד האדום של מדד הדגל - מבנה נחתכה ב-9.6%, אמות איבדה 6%, בזן נפלה ב-5.7%.

 

עוד במניות האנרגיה - רציו קפצה ב-6.9%, נאוויטס פטרוליום התחזקה ב-4.1%, מדד ת"א נפט וגז טיפס ב-3.2%.

 

15:10 - קבוצת אורון קופצת ב-13.1% אחרי שדיווחה שזכתה במכרז לביצוע עבודות בכביש 60 תמורת 273 מיליון שקל. החברה הבת (100%) של אורון, גילי ויואל עזריה בע"מ, תבצע עבודות להכפלת כביש המנהרות, הכוללות מנהור, גישור וסלילה בקטע שבין גשר גילה ועד צומת חוסאן. תקופת העבודה מוערכת ב-50 חודשים והתמורה תשולם בהתאם לקצב ההתקדמות.

 

14:10 - שינויים באחזקות השליטה של שיכון ובינוי: החברה דיווחה היום שתמיר כהן, מנכ"ל עסקיו של נתי סיידוף, רוכש 4% ממניות שיכון ובינוי מידי סיידוף, שמחזיק בשליטה בחברה, תמורת 56 מיליון דולר. בנוסף מקבל כהן מסיידוף אופציה לרכישת 7.1% נוספים תמורת 98 מיליון דולר. כהן יהפוך לשותף בשליטה בחברה.

 

העסקה מתבצעת לפי מחיר מניה של 12.14 שקל, מחיר הפתיחה של מניית שיכון ובינוי היום היה 12.45 שקל וכעת מתחזקת המניה ב-2.4% למחיר 12.52 שקל.

 

מימין: נתי סיידוף ותמיר כהן מימין: נתי סיידוף ותמיר כהן צילום: אוראל כהן, עמית שעל

 

 

13:15 - מעלות הותירה את דירוג שלמה החזקות ללא שינוי, ברמת +A עם תחזית חיובית: "אשרור הדירוג והתחזית היציבה של ש. שלמה רכב משקף את ביצועיה התפעוליים הטובים של החברה בשנת 2019 ,שעלו על ציפיותינו, בעיקר מבחינת השיפור בשיעור הרווח התפעולי. עם זאת אנו מעריכים כי צפויה הרעה בביצועיה התפעוליים של החברה על רקע הפגיעה הצפויה בפעילות הכלכלית בשל משבר הקורונה וחוסר הוודאות לגבי משך המשבר והתאוששות השוק עד חזרתו לרמת פעילות שגרתית".

 

במקביל אישררה מעלות את דירוג פז נפט, שנותר ללא שינוי ברמת -AA בתחזית יציבה: "אנו צופים ירידה של כ-28% ברווחיות של חטיבת הזיקוק ב-2020 .אנו נמשיך לעקוב אחר ההתפתחויות והשפעתן על פעילות מגזר הזיקוק. להערכתנו, חטיבת הקמעונאות והמסחר וחטיבות התעשיות והנדל"ן יניבו תוצאות תפעוליות דומות ל-2019 ,בעיקר בשל שמירה על רמת מרווחים בטווח דומה". 

 

12:30 - כך נראית התחתית של ת"א 90: קמטק יורדת ב-6.8%, מיטרוניקס יורדת ב-5.6%, מנועי בית שמש מאבדת 5.5%, אלוט ואו.פי.סי אנרגיה נחלשות ב-5.5%.

 

11:40 - מדד ת"א בנקים יורד ב-1.9%, לאומי מאבד 2.5% בתחתית המדד, דיסקונט יורד ב-1.8%, פועלים ובינלאומי ב-1.6%, דיסקונט ב-1.4%.

 

11:20 - כרמיתהתקשרה עם דיסקונט בהסכם מימון לטובת הקמת המפעל החדש באזור התעשייה של נוף הגליל. הבנק יעניק ליצרנית הממתקים והחטיפים מסגרת אשראי של 78 מיליון שקל בריבית של פריים פלוס 1.04%. מתוך הסכום, עד 28 מיליון שקל יופנו לעבודות הבנייה, עד 20 מיליון שקל לטובת מכונות וציוד (סכום שיממן לכל היותר 66% מההשקעה של החברה בסעיף זה) ןעד 30 מיליון שקל מסגרת לתקופה של 7 שנים.  כרמית תשעבד כבטחונות לטובת מסגרת האשראי (בין היתר) את ההכנסות ממכירת המפעל בראשון לציון ואת כל זכויותיה בקרקע שעליה אמור לקום המפעל החדש. במקביל להודעה זו פרסמה כרמית את דוחותיה השנתיים.

 

מרשמלו של כרמית מרשמלו של כרמית

 

 

10:40 - התנודתיות המוכרת. הבורסה עברה לירידות, ת"א 35 ות"א 125 במינוס 0.7%; אורמת טכנ' יורדת ב-4.6% ולייבפרסון ב-3.7% בתחתית ת"א 35.

 

10:10 - המסחר נפתח, בפעם המי יודע כמה לאחר עיכוב של מנגנון ממתן תנודות: מדד ת"א 35 עולה ב-0.8%, ת"א 125 עולה ב-0.7%; הזינוק במחירי הנפט בסוף השבוע מקפיץ את קבוצת דלק לפסגת ת"א 35 עם התחזקות של 19%, השותפות דלק קידוחיםמטפסת ב-9.5%, אנרג'יאןב-12%, בזןב-6.3%; בפסגת ת"א 90 נאוויטסמטפסת ב-13% ורציו ב-11%.

 

9:40 - ארקו החזקותיוצאת לגיוס הון של 40 מיליון שקל באמצעות הנפקת זכויות, לפי שווי מינימאלי של 60 אגורות למניה - מחיר הבסיס של המניה עומד הבוקר על 65 אגורות. המנכ"ל והיו"ר אריה קוטלר הוא בעל המניות הגדול בארקו, עם החזקה של 33.3%.

 

9:30 - דור אלון שבשליטת מוטי בן משה מודיעה כי על רקע הירידה החדה במחירי הנפט בעולם בעת האחרונה ,ובמטרה לנצל את רמות מחירי הנפט הנמוכים בשוק בתקופה זו, רכשה החברה ב-30 במרץ  חוזים עתידים סחירים לתקופה של עד 4 חודשים (יוני-ספטמבר), לרכישת נפט גולמי מסוג ברנט, בהיקף של 1 מיליון חביות (1,000 חוזים) בטווח מחירים של כ- 26-34 דולר לחבית. "בשל העלייה התלולה במחירי הנפט, עלה שווי החוזים האמורים בכ-6 מיליון דולר בהשוואה לשווי במועד הרכישה, וככל שמחיר הנפט יישאר ברמתו הנוכחית, עליית ערך זו תיזקף לרווח של החברה בדוחותיה הכספיים", מציינת החברה. דור אלון מדגישה שבשל "התנודתיות הגבוהה" במחיר הנפט בתקופה האחרונה יכול הרווח כאמור להשתנות באופן ניכר עד למועד המימוש.

 

מוטי בן משה מוטי בן משה צילום: עמית שעל

 

8:40 - אנלייט אנרגיה הוציאה אמש עדכון על פרויקט 'רוח בראשית': רשות החשמל פרסמה הצעת החלטה לשימוע במסגרתה מבקשת הרשות לתקן את מנגנון קביעת התעריף לאנרגיית רוח. השימוע עתיד להסתיים ב-30 באפריל השנה. "החברה מעריכה כי ביחס לפרויקט, לתיקון עשוי להיות אפקט חיובי של עד כ-3.5% ביחס לתעריף אותו כיום רשות החשמל רואה לנכון להעניק לפרויקט, תחת הנוסחה הקיימת", מציינת אנלייט, ומוסיפה כי הגיעה לסגירה פיננסית של מימון הפרויקט.  הסגירה הפיננסית ומשיכת החוב הראשונה מותנות בהשלמת האישורים האחרונים להקמת הפרויקט, ובהם, קבלת אישור תעריפי מרשות החשמל וקבלת היתר בנייה מלא - אנלייט מעריכה כי התנאים יושלמו בפרק זמן של 90 יום.

 

7:50 - עוד בעניין סקטור הנפט: נדחה המפגש (הוירטואלי) של ארגון אופ"ק והמדינות הלא חברות שהיה אמור להתקיים מחר - כך דיווחה אתמול רשת CNBC. לאחר ההודעה של הנשיא טראמפ בחמישי (ראו עדכון מוקדם) ההערכות היו שהמפגש יוקדש לאפשרות הצמצום בתפוקת הנפט, ועתה לא ברור כיצד יגיבו מחירי הנפט מחר לדחייה, ובהתאם, החברות הרבלנטיות. ברקע לדחייה (לפי דיווחים), האשמות הדדיות בין רוסיה לבין סעודיה בעניין הנפילה של מחירי הנפט. שר החוץ הסעודי פייסל בן פרחאן הגיב לטענות שיצאו מגורם רשמי רוסי שלא הזדהה, לפיה סעודיה פתחה במלחמת מחירים על מנת לפגוע בתעשיית הנפט האמריקאית: "ההצהרות הן שקריות. רוסיה היתה זו שסירב להסכם, בשעה שיתר 22 המדינות ניסו לשכנע אותה לבצע קיצוצים נוספים בתפוקה ולהאריך את ההסכם הקיים", אמר השר הסעודי (הדברים נמסרו על ידי סוכנות הידיעות של הממלכה).

 

7:15 - יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק  חשף לראשונה בפני מחזיקי האג"ח את התוכנית שתאפשר לו לעמוד בשירות החוב ולהימנע מהסדר. התוכנית מבוססת על מכירת דלק ישראל, שמפעילה את רשת תחנות הדלק בשם זה, ב־400 מיליון דולר, פירעון חובות לבנקים בשנה הקרובה באמצעות חלק מהתמורה לטובת שחרור ביטחונות שיועברו למחזיקי האג"ח, שלהם אין ביטחונות כלל.

 

  

יצחק תשובה יצחק תשובה צילום: קבוצת דלק

 

 

מה דעתך על מניית דלק קבוצה:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

7:00 - בורסת ת"א תיכנס בעוד שעה קלה לשבועיים של מסחר חלקי ביותר, בשל חג הפסח, אך רגע לפני החג צפויה לנו החלטת ריבית של בנק ישראל: הנגיד אמיר ירון צפוי לפרסם מחר בשעה 16:00 את המדיניות המוניטארית המעודכנת שלו (הריבית עומדת כיום על 0.25%), ובימים טרופים אלה, כל הודעה של הבנק המרכזי הופכת לסופר משמעותית, עם אפקט ציבורי לא פחות מכלכלי.

 

כאמור, חופשות ומסחר חלקי על הפרק, כך יראה הזיג-זג שלפנינו: בימים רביעי-חמישי השבוע לא יתקיים מסחר בשל החג (ליל הסדר ברביעי בערב); בשבוע הבא לא יתקיים מסחר בימים שלישי-רביעי בשל חג שביעי של פסח: בימי חול המועד, ראשון ושני הבא, יתקיים מסחר חלקי, כמקובל בבורסה בימים אלה, והוא יסתיים ב-14:25.

 

ברקע למסחר היום, הירידות שנרשמו במדדים בשישי בניו יורק - דאו ג'ונס נסוג ב-1.7%, נאסד"ק ו-S&P 500 ירדו ב-1.5% כ"א. אלה פערי הארביטראז' עמם שבות הדואליות הבכירות לבורסה המקומית: פער חיובי - טבע 0.4%, פריגו 6%, כיל 0.4%; פער שלילי - אלביט מערכות 0.2%-, נייס 0.1%-, טאואר 0.4%-, אורמת טכנ' 4.5%-, לייבפרסון 2.7%-, אי.אפ.אפ 1.2%-.

 

חשוב לא פחות, הנסיקה של הנפט בסוף השבוע - בהמשך להודעה של הנשיא טראמפ בעניין הקיצוץ הקרוב בתפוקה של אופ"ק-רוסיה. טראמפ הודיע בחמישי כי שוחח עם מנהיגי סעודיה ורוסיה והוא צופה כי בקרוב הן יקבלו הסכמה משותפת על קיצוץ של 10 מיליון חביות נפט ליום.

 

בתגובה להודעה זינוק ה-WTI ביום חמישי ב-24.7% וביום שישי ב-12% נוספים – הברנט טיפס ב-17.8% בחמישי והוסיף עלייה של 13%. אתמול דווח ב-CNBC

 

הקפיצה במחירים תגרור מן הסתם עניין בחברות הרלבנטיות בבורסה המקומית - קבוצת דלק, שותפות דלק קידוחים שבבעלותה, השותפה בלווייתן רציו, השותפה בתמר ישראמקו, תמר פטרוליום וחברת הנפט נאוויטס פטרוליום.

 

מאגר לווייתן מאגר לווייתן צילום: אלעד גרשגורן

x