$
בורסת ת"א

פסגות: "ללא מיחזור חוב, אחזקת דלק קידוחים בלווייתן עלולה לעבור לידיים פרטיות"

בית ההשקעות טוען, שלנוכח השאיפה של קבוצת דלק שדלק קידוחים תחלק דיבידנד של כ־300 מיליון דולר במשך כמה שנים ולפחות עד 2025, "הדבר אפשרי רק אם יהיה מיחזור חוב מלא של דלק קידוחים בלווייתן"

ליאור גוטמן 07:3925.03.20

"קבוצת דלק רוצה שדלק קידוחים תחלק דיבידנד של כ־300 מיליון דולר במשך כמה שנים ולפחות עד 2025. הדבר אפשרי כמובן רק אם יהיה מיחזור חוב מלא של דלק קידוחים בלווייתן. אם לא יהיה מיחזור חוב, אז חלקה של דלק קידוחים במאגר לווייתן (כ־45%) עלול לעבור לידי בעלי החוב הפרטי.

 

במצב כזה, האג"ח של דלק קידוחים יספגו מכה קשה מאוד". כך סיכם אתמול האנליסט נועם פינקו, ממחלקת המחקר של בית ההשקעות פסגות, את מצב קבוצת דלק בכלל ודלק קידוחים בפרט. בפסגות מסבירים שהיקף החוב שאותו יש למחזר השנה עומד על 1.7 מיליארד דולר. בנוסף, קיים חוב בהיקף של כ־400 מיליון דולר אותו יש למחזר עד סוף 2021.

 

לטענת פסגות, "ההנחה שלא ניתן יהיה למחזר את החוב מחמירה להערכתנו, שכן אם לא ניתן יהיה למחזר את החוב בשוק ההון, ככל הנראה ניתן יהיה לעשות זאת מול המערכת הבנקאית". לדבריהם, "שווי המאגר (כ־7.2 מיליארד דולר) משקף פאניקה ולהערכתנו מוטה כלפי מטה. גם לפי השווי הזה, חלקה של דלק קידוחים במאגר שווה כ־3.3-3.2 מיליארד דולר, גבוה משמעותית מהחוב. משווי זה יש להוריד שווי תמלוגי־על ומסים בגובה של כ־800-700 מיליון דולר. דלק קידוחים אמורה לייצר תזרים של מעל ל־400 מיליון דולר השנה, ותזרים דומה ב-2021". הניתוח הוביל למסקנה שדלק קידוחים תנסה למחזר את כלל החובות, לרבות התמלוגים שהיא אמורה לקבל מקידוחי כריש ותנין של אנרג'יאן היוונית.

 

מאגר לווייתן מאגר לווייתן צילום: אלבטרוס

 

x