שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מט"ח וסחורות

דיווח שוטף

דרמה בשוק המט"ח: השקל ממריא, היורו מתחת ל-4 שקלים

יום שני של עליות חדות במטבע המקומי - הדולר נחלש ב-3.8% לרמה של 3.683 שקלים, היורו נפל ב-5.2% ושערו היציג נקבע על 3.977 שקלים, הפאונד צנח ב-5.8% ונקבע על 4.275 שקלים; קובי לוי, ראש דסק אסטרטגיות שווקים בלאומי שוקי הון: "השקל מתחזק כי הפעולות של בנק ישראל הפחיתו את הלחץ מהשוק"

נועם לנדמן 15:4319.03.20

השקל תופס תאוצה ומתגבר מול המטבעות הזרים: הדולר נחלש היום ב-3.8% בשוק המט"ח המקומי ושערו היציגה נקבע על 3.683 שקלים, היורו צנח ב-5.2% ושערו היציג נקבע על 3.977 שקלים. הפאונד צולל ב-5.8% ונקבע על 4.275 שקלים. 

"אתמול בנק ישראל הוציא הודעה דרמטית שהוא עומד להתערב בשוק המטח ע"י הזרמת נזילות דולרים בסך 15 מיליארד דולרים, מבלי שיתרות הדולרים של בנק ישראל ישתנו מהמהלך הזה", כך לדברי קובי לוי, ראש דסק אסטרטגיות שווקים בלאומי שוקי הון.

 

 

שטרות שטרות צילום: Pixabay

 

לפי ההודעה, בנק ישראל יקצה בשלב זה עד 15 מיליארד דולר לעסקאות החלף (בין מטבעות) מול מערכת הבנקאות המקומית גם לטווחים של למעלה משבוע. הבנק ימשיך להפעיל כלי זה כל עוד הלחצים לנזילות דולרית ימשיכו להיות גבוהים מאוד.

 

לוי מוסיף כי "ממש כמה דקות אחרי ההודעה, שער החליפין של הדולר התחזק. בעצם, ניתן לומר שהשקל מתחזק מול הדולר כי הפעולות של בנק ישראל הפחיתו את הלחץ מהשוק". 

 

יצוין שכלי זה מופעל על ידי שימוש ביתרות המט"ח שבנק ישראל צבר בשנים האחרונות. רמת היתרות הגבוהה מאפשרת את הספקת הנזילות הנדרשת למערכת הפיננסית המקומית באופן יעיל.

 

לגבי הפאונד, אומר לוי כי "הוא נופל בין היתר כי התגובה של הממשלה בבריטניה להתפשטות הנגיף הייתה איטית וזה מתבטא בשער החליפין".

x