$
שווקי חו"ל

כלכלת יפן התכווצה בקצב שנתי של 6.3% ברבעון הרביעי - המדינה על סף מיתון

זהו קצב ההאטה השנתי החריף ביותר שנרשם ביפן מזה 6 שנים - הכלכלנים ציפו לנסיגה של 3.7%; מגיפת הקרונה עלולה לגרור רבעון שלילי נוסף, ובכך תיכנס המדינה רשמית למיתון; NLI: "אם המגיפה לא תיבלם עד למשחקים האולימפיים, הנזק לכלכלה היפנית יהיה עצום"; בסינגפור ובניו זילנד הורידו את תחזית הצמיחה ל-2020 בשל המגיפה

שירות כלכליסט 09:0817.02.20

מתקרבת למיתון: כלכלת יפן התכווצה בקצב שנתי של 6.3% ברבעון הרביעי של 2019, קצב ההאטה החריף ביותר מזה 6 שנים והירידה הרבעונית הראשונה מזה 5 רבעונים.  

העלאה חדה במס הקנייה (מע"מ) חתכה את הוצאות משקי הבית והעסקים. תחזית הכלכלנים עמדה על ירידה של 3.7% "בלבד".

 

מגיפת הקורונה עלולה להוביל לנסיגה בתוצר גם ברבעון הראשון של 2020, כך שיפן למעשה על סף כניסה למיתון (לפי ההנחה המקובלת, שני רבעונים רצופים של נסיגה בתוצר מגלמים כניסה למיתון).

 

"יש סיכוי גבוה שהכלכלה תרשום נסיגה נוספת ברבעון של ינואר-מרץ – המגיפה פוגעת בעיקר בתיירות וביצוא אך היא מכבידה מאד גם על הצריכה של משקי הבית", אמר הבוקר ל-CNBC טארו סאיטו (Taro Saito), אנליסט בכיר ב-NLI Research Institute.

 

"אם המגיפה הזו לא תיבלם עד לימי המשחקים האולימפיים, הנזק לכלכלה היפנית יהיה עצום", הוסיף סאיטו.

  

 צילום: רויטרס

 

עוד עדכוני תוצר  שיצאו מאסיה-פסיפיק הבוקר: כלכלת תאילנד רשמה עלייה מתונה של 1.6% ברבעון הרביעי, קצב הצמיחה הנמוך ביותר מזה 5 שנים. תחזית הכלכלנים עמדה על עלייה של 2.1%. בסיכום 2019 צמחה כלכלת תאילנד ב-2.4%, קצב הצמיחה הנמוך ביותר מאז 2014.

 

ראשת ממשלת ניו זילנד ג'סינדה ארדרן עדכנה היום שקצב הצמיחה של הכלכלה המקומית צפוי לרדת בשנת 2020 לבין 2% ל-2.5% בעקבות ההשפעה השלילית של המגיפה. התחזית הקודמת עמדה על הטווח שבין 2.2% ל-2.8%.

 

גם בסינגפור הורידו את תחזית הצמיחה ל-2020 בשל המגיפה לטווח של בין רמה שלילית של 0.5% לרווח חיובית של 1.5% - התחזית הקודמת עמדה על בין 0.5% ל-2.5%.

x