$
שווקי חו"ל

קטשופ מקולקל: אג"ח קראפט היינץ נפלו לדירוג "זבל"

זאת בעקבות הורדות דירוג של חברות פיץ' ו-S&P; לפי הערכות, הסיבה למהלך היא החלטת ענקית המזון שלא לקצץ את הדיבידנד שלה למרות הדו"חות הבעייתיים שהציגה

שירות כלכליסט 11:0515.02.20
איגרות החוב של ענקית המזון קראפט היינץ נפלו לדירוג "זבל" לאחר שאתמול (ו') שתי חברות דירוג אשראי מרכזיות - פיץ' ו-S&P - הורידו את דירוג החוב של החברה. 

 

 

 

מודי'ס, חברת דירוג האשראי המרכזית השלישית, עדיין מחשיבה את האג"ח של קראפט היינץ כבנות השקעה, אך העניקה לחברה תחזית שלילית.

קפה של קראפט היינץ קפה של קראפט היינץ צילום: בלומברג

 

חברת S&P העולמית קיצצה אתמול את הדירוג של היינץ בדרגה אחת מ-BBB- ל-BB+, שהיא מדרגת ההשקעה הנמוכה ביותר. פיץ' ביצעה את אותו מהלך מוקדם יותר אתמול.

 

לפי גורמים בשוק ההון, ייתכן שההחלטה של היינץ משלשום שלא לקצץ את הדיבידנד שלה היא שהכבידה דירוג האשראי שלה. זאת בהשוואה לחברות אחרות שדורגו ב-BBB- ועשו מאמצים להפחית את רמות החוב. היינץ מסרה בתגובה כי החברה מאמינה שהיה זה חשוב למחזיקי המניות לשמור על הדיבידנד בתקופה שבה היא עוברת שינויים. "אנחנו ממשיכים להיות מחויבים להפחתת המינוף לאורך זמן, בזמן שאנחנו מחזירים את החברה ליצירת צמיחה בת קיימא ולהחזרים", אמר מייקל מולן, סגן נשיא בכיר בחברה.

 

מה דעתך על מניית THE KRAFT HEINZ:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

הדאגה בקרב חלק מהמשקיעים היא שחברות ביטוח, קרנות פנסיה וקרנות נאמנות אחרות, שיש להן מגבלות קפדניות בעניין אחזקות של אג"ח "זבל" ייאלצו כעת למכור את האיגרות של קראפט היינץ, ובכך להגדיל את ההפסדים בהן.עם זאת, מכירה בעקבות הורדת הדירוג של קראפט היינץ ל"זבל" יכולה להציע הזדמנויות רכישה, במיוחד בתקופה שבה התשואות על חברות בדירוג BB של שוק אג"ח הזבל האמריקאי עומדות על קרוב לשיעור של 3.5%.

 

לפי מרקטווץ', יותר מאשר "מלאכים נופלים" אחרים (כינוי לחברות שעברו מדירוג השקעה לדירוג "זבל"), החובות של קראפט היינץ עשויים להיות קשים יותר לספיגה עבור קרנות אג"ח עם מגבלות מחמירות.

 

אג"ח בשווי של כמעט 14 מיליארד דולר של חברת המזון יבשילו אחרי 10 שנים, וחלקן אף לאחר 30 שנה, כך על פי BofA Global Research. מדובר בקושי מכיוון שתיקי השקעות רבים לחברות בדירוג נמוך נוטים להשקיע בחובות בעלי תאריך קצר יותר.

 

האג"ח של החברה ספגו נפילות בימים האחרונים לאחר שחברת המזון והמשקאות אמנם דיווחה ביום חמישי על רווח ברבעון האחרון של 2019 שעבר את הציפיות, אך המכירות לא עמדו בתחזית.

 

איגרות החוב הנסחרות ביותר של קראפט היינץ, שמיועדות להבשיל ב-2046, נסחרו אתמול בתשואה של 5.14% בעקבות ההורדה, עלייה של קרוב ל-1% מ-4.14% ביום שני. אנליסטים ב-CreditSight אמרו כי הם מצפים להמשך הלחץ על ערימת החוב בסך 29.2 מיליארד דולר של קראפט היינץ שכבר לא תהיה כשירה יותר להיות כלולה במדדי אג"ח מדורגי השקעות.

 

מצבה הפיננסי של קראפט היינץ הפך לדחוק יותר ויותר בשעה שהיא מנסה להדביק את טעמו המשתנה במהירות של הצרכן. הביקוש למאכלים בריאים יותר מכביד על הדרישה למוצרים מעובדים, עמוד התווך של קו המוצרים של ענקית המזון והמשקאות. 

 

מניותיה של היינץ ירדו 9% בשבוע האחרון. ברקשייר הת'אווי של וורן באפט מחזיקה קרוב ל-27% בחברה, כך לפי FactSet.

x