שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מנועי הכסף
גג עמוד מנועי הכסף

פודקאסט כלכליסט

האם אתם יודעים איך קוראים לנגיד בנק ישראל?

אם התשובה שלילית - אל תילחצו, אתם כנראה לא לבד. גם בשאר העולם המצב דומה - כאשר נדמה שבנקים מרכזיים מאבדים מהרלוונטיות שלהם. מדוע זה קורה? פודקאסט מנועי הכסף פרק 88

שי סלינס 17:2006.02.20

תעשו ניסוי. תרדו למטה לרחוב ותשאלו אנשים איך קוראים לנגיד בנק ישראל הנוכחי. פשוט לשאול מה שמו. סביר להניח ששני אנשים מתוך עשרה יידעו את התשובה. אולי שלושה אם הלכתם בשדרת רוטשילד בחלק של בין בנק הפועלים ללאומי ובדיוק הטריידרים מחדרי המסחר ירדו להפסקת סיגריה ברחוב.

 

וזה לא במקרה. גם אם תרדו לרחוב באיווה או בקולורדו ותשאלו איך קוראים ליושב ראש הבנק המרכזי של ארה"ב - סביר להניח שתקבלו תשובה זהה. אפילו בניו יורק או בלוס אנג'לס לא בטוח שיידעו מי זה ג'יי פאואוול.

 

ושלא יהיה לכם ספק. המצב לא תמיד היה כך. יעקב פרנקל, דוד קליין, בן ברננקי ובטח סטנלי פישר - היו דמויות מפתח בבנקים המרכזיים ובשיח הכלכלי במדינות שלהם. לא  כולם אהבו אותם. ממש לא. אבל הם היו דמויות מוכרות. על חלקם אפילו עשו סרטים.

פודקאסט שבועי על הנושאים החמים בעולם הכלכלה
 
להאזנה לפודקאסט לחצו כאן >>

 

אז האם ה'אפרוריות' של הנגידים והיו"רים של הבנקים המרכזיים בעולם היא מקרית. האם יש קשר לכך שאנחנו בתקופה כלכלית טובה או אולי שתופעה זו מתרחשת מכיוון שהבנקים המרכזיים איבדו מכוכם כגופים החשובים ביותר לכלכלה. על כך דיברנו בפרק ה-88 של פודקאסט מנועי הכסף של כלכליסט עם הכלכלן והאסטרטג הראשי של פסגות אורי גרינפלד.  

יו"ר הפדרל ריזרב ג'יי פאוול ונגיד בנק ישראל אמיר ירון יו"ר הפדרל ריזרב ג'יי פאוול ונגיד בנק ישראל אמיר ירון צילום: בנק ישראל

 

x