שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוקי חו"ל

שכרה 'ציידי ראשים': סעודיה מקימה בלונדון שלוחה של בורסת תאדאוול

הפייננשל ניוז מדווח על התוכנית של הבורסה הסעודית, שנמצאת עדיין בשלבים ראשוניים. הסעודים בוחנים אתרים בסיטי של לונדון ושכרו מאתרי בכירים, לטובת ארגון צוות שינהל את המרכז

שירות כלכליסט ומיקי גרינפלד 19:0315.01.20

הבורסה הסעודית מתכננת להקים שלוחה בבריטניה, שתרכז את פעילותה באירופה - במטרה למשוך יותר משקיעים מוסדיים מהעולם לשוק ההון של הממלכה ולחברות הציבוריות הסעודיות.

 

 

אתר הפיננשל ניוז הבריטי דיווח היום (ד') שבורסת 'תאדאוול' שבריאד בוחנת אתרים שונים בסיטי של לונדון למיקום המרכז העתידי שלה בעיר, ושכרה "ציידי ראשים" במטרה לאייש את הצוות שיוביל את המרכז החדש.

 

בורסת סעודיה, תאדאוול בורסת סעודיה, תאדאוול צילום: בלומברג

 

המהלך צפוי לקחת זמן מה - מקורות מסרו לאנשי הפייננשל טיימס כי התוכנית הסעודית עדיין בשלבים מוקדמים. אם אכן הדברים יצאו לפועל, גם לונדון תצא נשכרת מהמהלך, שיחזק את הסטסוס שלה כמרכז פיננסי אירופאי ועולמי למרות הברקזיט.

 

רמז למהלך המתוכנן ניתן אולי במינוי המפתיע שעליו הודיעה תאדאוול מוקדם יותר החודש - צירופו של מנכ"ל בורסת לונדון לשעבר חבייר רולט (Xavier Rolet) לדירקטוריון הבורסה, לצד מארק מייקפיס (Mark Makepeace), גם הוא חבר הנהלה בכיר לשעבר ב-LSE. בתקופת כהונתו בלונדון נסע רולט פעמים רבות לסעודיה ונפגש עם הגורמים הבכירים ביותר בממלכה ובשווקים, בניסיון למשוך את הנפקת ענקית הנפט ארמקו לבורסה של לונדון.

 

ארמקו יצאה לאחרונה להנפקת ענק של 25.6 מיליארד דולר בסעודיה, ולמרות סכום העתק שגויס (ההנפקה הגדולה בעולם), בסעודיה נרשמה אכזבה, לנוכח היעדרם של משקיעים בינלאומיים מרשימת המשתתפים – שעליה נמנו בעיקר משקיעים סעודים. בשווקים עדיין ממתינים להודעה על הנפקה אפשרית נוספת באחת הבורסות המובילות בעולם, שבה ללא ספק רשימת המשקיעים תהיה מגוונת יותר.

 

לונדון לונדון צילום: שאטרסטוק

 

רולט אמנם פרש מהבורסה של לונדון (LSE) בטונים צורמים, לאחר עימות עם קרן אקטיביסטית שהיתה בעלת מניות בחברה המפעילה של הבורסה, ולאחר הכישלון בהשלמת המיזוג המתוכנן עם חברת הבורסה של פרנקפורט. ואולם קשה להתווכח עם הצלחתו בתפקיד.

 

תחת הנהגתו, ממאי 2009 עד נובמבר 2017, זינק השווי של LSE מ-800 מיליון פאונד ל-14 מיליארד פאונד, והיא הפכה לבורסה החשובה בעולם לצד הבורסות בניו יורק. המגזין המכובד Harvard Business Review הכניס את רולט לרשימת 100 המנכ"לים הטובים בעולם.

 

בהובלת הנסיך מוחמד בן סלמאן, יורש העצר הסעודי, עוברת הממלכה שורה של רפורמות כלכליות מרחיקות לכת (לצד רפורמות חברתיות), כאשר המטרה הכוללת היא הפחתת התלות של סעודיה בהכנסות מנפט. במסגרת זו, הרגולטור של שוק ההון הסעודי משקיע זמן רב בקידומה של הבורסה בשווקים הבינ"ל ואחד ההישגים שרשם בשנה שעברה היה הכללת תאדוול במדד השווקים המתעוררים של MSCI.

x