שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוקי חו"ל

צפוי אבל מדאיג: הצמיחה בגרמניה בשפל של 6 שנים

למרות צמיחה של 10 שנים ברציפות נרשמת האטה משנה לשנה - ב-2019 צמחה הכלכלה רק ב-0.6%, לעומת 2018 אז נרשמה צמיחה של 1.5%, וב-2017 - 2.2%; לשכת הסטטיסטיקה הפדרלית בגרמניה: "הייצוא הגרמני המשיך לעלות לכיוון הממוצע השנתי ב-2019, אך בקצב איטי יותר מאשר בשנים קודמות"

שירות כלכליסט 12:4515.01.20
הכלכלה הגרמנית צמחה ב-0.6% ב-2019, כך לפי נתונים שפרסמה לשכת הסטטיסטיקה הפדרלית בגרמניה - צניחה חדה בצמיחה והשפל הגדול ביותר שלה מאז 2013. יחד עם זאת, התוצאות עומדות בשורה אחת עם תחזיות הכלכלנים. התמ"ג השנתי ל-2019 מציג האטה מהצמיחה של 1.5% שנרשמה ב-2018 ומההתרחבות של 2.2% שנרשמה בכלכלה הגרמנית ב-2017.

 

"לפיכך, הכלכלה הגרמנית צמחה שנה עשירית ברציפות - זאת הייתה התקופה הארוכה ביותר של צמיחה בגרמניה המאוחדת. עם זאת, הצמיחה איבדה את המומנטום שלה ב-2019", כך נמסר מהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בגרמניה. "הצמיחה ב-2019 נתמכה בעיקר על ידי הוצאות צריכה. הייצוא הגרמני המשיך לעלות לכיוון הממוצע השנתי ב-2019, אך בקצב איטי יותר מאשר בשנים קודמות".

 

 

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל צילום: Jasper Juinen

 

עוד נכתב בדוח, כי במגזר השירות, הביצועים הכלכליים עלו, בעוד שבתעשייה נרשמה ירידה ניכרת. הירידה בצמיחה הכלכלית היא חלק מטרנד הנראה במדינה בשנים האחרונות שהחמיר בעקבות מתיחות סביב נושא הסחר בעולם ששפגע בייצוא של סחורות, עליו נסמך הכוח הכלכלי של המדינה. תעשיית הרכב המקומית גם היא נתונה ללחצים רבים בעקבות האטה במכירת רכבים והמעבר לייצור כלי רכב ידידותיים לסביבה יותר.

 

2019 הייתה שנה צחיחה במיוחד לגרמניה שמתפקדת כמנוע העומד מאחורי הצמיחה של אירופה כולה. המדינה בקושי נמנעה ממיתון - לאחר ני רבעונים רצופים של התכווצות בצמיחה. נתוני התמ"ג האחרון שפורסמו בנובמבר מראים צמיחה זעומה של 0.1% ברבעון השלישי, עלייה מהתכווצות של 0.2% שנרשמה ברבעון שלפניו.

נתוני הצמיחה האחרונים ודאי יגבירו את הקריאות לעבר הממשלה הגרמנית להעלאת ההוצאה הציבורית על מנת להמריץ את הכלכלה.

 

גורמים באופוזיציה האשימו את הממשלה בהתעסקות יתר על המידה במדיניות ה-"Black Zero" של שמירת תקציב מאוזן, והימנעות מיצירת חוב חדש. אפילו נשיא צרפת, עמנואל מקרון, ידידה של קנצלרית גרמניה, אנג'לה מרקל, האשים את גרמניה בשנה שעברה כי יש לה "פטיש תקציבי".

x