שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מט"ח וסחורות

צפי לעלייה משמעותית של מחירי הנפט ב־2020

זאת עקב החלטתה של אופ"ק+ לקצץ את תפוקת הנפט העולמית במטרה להתגבר על ההיצע העודף. מי שדחפה לכך היא סעודיה, שחוששת מגירעון שנתי של 50 מיליארד דולר עקב מחירי נפט נמוכים

דורון פסקין 20:1607.12.19

בסוף השבוע, לאחר יומיים של דיונים קדחתניים במטה ארגון המדינות יצואניות הנפט (אופ"ק) בווינה, החליטו החברות בארגון - ביחד עם יצרניות הנפט העצמאיות בראשות רוסיה -לקצץ באופן מיידי עוד כ־500 אלף חביות ביום. אופ"ק תקצץ כ־370 אלף חביות, והיצרניות העצמאיות עוד כ־130 אלף . מדיניות קיצוץ התפוקה של אופ"ק החלה ב־2017 במטרה לאושש את מחירי הנפט בשוק העולמי.

 

 

 

ההחלטות כוונו כלפי ארה"ב, שלא נכחה בדיונים ועומדת כיום בראש יצרניות הנפט בעולם. ארה"ב מייצרת כיום 12.3 מיליון חביות ביום, עלייה של כ־10% בהשוואה לשנה שעברה. 

 

שדה נפט של אקסון מוביל בדרום עיראק שדה נפט של אקסון מוביל בדרום עיראק צילום: איי פי

 

 

לאור ההסכמות, תפוקת החברות באופ"ק+, האחראיות ללמעלה מ־40% מהתפוקה העולמית, תפחת ב־1.7 מיליון חביות ביום לעומת 2017. שר הנפט הסעודי הפתיע כשהופיע בכינוס לראשונה מאז מונה לתפקיד, והודיע כי אם כל המדינות יעמדו בהתחייבויותיהן, סעודיה תקצץ עוד 400 אלף חביות ביום, קרי הקיצוץ יעמוד על 2.1 מיליון חביות ביום והתפוקה הסעודית על 9.7 מיליון חביות ביום. השווקים הגיבו בעלייה מיידית של 2% לעומת תחילת היום.

 

הקיצוץ בתפוקה ותגובת השווקים הם המסר שערב הסעודית ואופ"ק+ מעוניינות להעביר: השפעה על עודף ההיצע הקיים, שיוביל לעליית מחירי הנפט ב־2020. הרצון הסעודי להעלות את מחירי הנפט בשוק העולמי מגיע על רקע תחזיות קודרות לגבי השנה הבאה: נוכח החשש כי מחיר החבית ימשיך לדשדש סביב 50 דולר - באפריל עמדו המחירים על שיא של 75 דולר לחבית - התחזית היא כי הגרעון התקציבי של ערב הסעודית יסתכם בשנה הבאה בכ־50 מיליארד דולר.

 

השינויים בשוק הנפט מגיעים על רקע הנפקת הענק של 1.5% ממניות חברת הנפט הלאומית של סעודיה, אראמקו, יצרנית הנפט הגדולה בעולם. ההנפקה שהתקיימה בשוק המקומי הסתיימה בשווי של 25.6 מיליארד דולר - ההנפקה הגדולה בהיסטוריה ושווי שוק מוערך של 1.7 טריליון דולר. הסעודים כיוונו לשווי שוק של 2 טריליון דולר, והעובדה שזה לא קרה נתפשה על ידי מומחים פיננסים כסימן לסיכונים הרבים האופפים השקעה זו.

הכותב הנו מנהל חברת קונקורד המזה"ת www.concordmena.com

x