שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מט"ח וסחורות

ארה"ב עקפה זמנית את סעודיה כיצואנית הנפט הגדולה בעולם

על פי סוכנות האנרגיה הבינלאומית, יצוא הנפט האמריקאי עלה בחודש יוני ל-9 מיליון חביות ביום, ובמקביל סעודיה הפחיתה את היצוא כחלק מהמאמץ של אופ"ק להעלות מחירים

שירות כלכליסט 19:4512.09.19

הפקת פצלי הנפט המשגשגת עזרה לארה"ב לעלות לזמן קצר על סעודיה ורוסיה ולהפוך ליצואנית הנפט הגדולה בעולם בפעם הראשונה בהיסטוריה, ןזאת מוקדם יותר השנה. היצוא האמריקאי של נפט גולמי עלה בחודש יוני ב-3 מיליון חביות ביום ל-9 מיליון חביות ביום. כך על פי סוכנות האנרגיה הבינלאומית (IEA). 

 

 

 

במקביל הפחיתה סעודיה את יצוא הנפט ומוצרי אנרגיה אחרים כחלק מהמאמץ המתמשך של אופ"ק ויצרניות נוספות לקצץ בתפוקה להעלות את המחירים. היצוא הרוסי הוגבל על ידי בעיות בצינור שמספק נפט למרכז ומזרח אירופה. התואר של היצואנית הגדולה ביותר אמנם חזר לסעודיה בחודשים יולי ואוגוסט, שלטונה הזמני של ארה"ב בשוק משקף את הסטטוס החדש שלה כאחת מיצרניות האנרגיה המשפיעות ביותר בעולם.

 

קידוח נפט בטקסס, ארה"ב קידוח נפט בטקסס, ארה"ב צילום: גטי אימג'ס

 

ארה"ב יותר מהכפילה את ייצור האנרגיה שלה במהלך העשור החולף, בעיקר בזכות פצלי הנפט. טכנולוגיות קידוח חדשניות פתחו את הגישה למשאבים חדשים, ואפשרו לארה"ב לשאוב יותר נפט מכל מדינה אחרת. "עם התפוקה הגדלה, השאלה היא האם ספקי נפט גולמי אמריקאים יוכלו לתמחר את היצוא שלהם באופן אטרקטיבי מספיק כדי למשוך את השווקים הבינלאומיים", נכתב בהודעת ה-IEA שבסיסה בפריז.

 

ה-IEA, שמנטרת את אספקת האנרגיה העולמית, מסרה שהיצוא האמריקאי היה מוגבל בחודשים יולי ואוגוסט עקב ההוריקנים שאירעו במהלכם ומלחמת הסחר של ממשל טראמפ בסין. "התקנת הצינורות והטרמינלים החיוניים ממשיכה להתקדם, והם יבטיחו שהמגמה הזאת תימשך", כך מסרה הסוכנות בדו"ח שלה.

 

מחירי הנפט ירדו בחודשים האחרונים עקב החששות מביקוש חלש לאנרגיה על רקע מלחמת הסחר והאטת הכלכלה העולמית. מינהל מידע האנרגיה האמריקאי הוריד שלשום (ג') את תחזיתו של צריכת נפט עקב החששות לגבי הכלכלה. הוא צופה כעת שצמיחת הביקוש השנה תהיה החלשה ביותר לפחות מאז 2011. ה-IEA לא שינתה את תחזיתה לביקוש הגולבלי, והוא עומד על עלייה של 1.1 מיליון חביות ביום ב-2019, ו-1.3 מיליון חביות בשנה הבאה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x