בורסת ת"א

תשובה: דלק תשלים את עסקת שברון גם בלי להכניס שותפים חדשים

בעל השליטה בקבוצת דלק ניסה להרגיע את המשקיעים בשיחה בהולה בעקבות הצניחה במניה בשבועות האחרונים; דלק הצהירה בעבר שתרכוש עד סוף 2019 את נכסי הנפט של שברון באיזור הים הצפוני ב-1.65 מיליארד דולר

ליאור גוטמן 13:3513.08.19

בעל השליטה בקבוצת דלק, יצחק תשובה, קיים הבוקר (ג') שיחת משקיעים בהולה בעקבות הצניחה שנרשמה בשבועות האחרונים במניית דלק.

 

במהלך השיחה ניסה תשובה להרגיע בעיקר את הגופים המוסדיים ולהפיג חששות שהיו בנוגע למינוף של דלק וליכולת שלה לשרת את החוב.

 

דלק הצהירה בעבר שעד סוף 2019 היא תרכוש את נכסי הנפט של שברון באזור הים הצפוני בעלות של כ-1.65 מיליארד דולר, זאת דרך חברת איתקה שבשליטת קבוצת דלק.

       

יצחק תשובה יצחק תשובה צילום: קבוצת דלק

 

   

במהלך השיחה הצהיר תשובה ש"דיווחנו אתמול על הקצאת מניות בכורה באיתקה על סך 300 מיליון דולר, ואנחנו מנהלים מו"מ למכירת גז ונפט ממאגרי שברון לתקופה של שלוש שנים.

 

"אנחנו מרגישים שהשוק נמצא בחוסר ודאות ובהירות בקשר לעסקת שברון ולכן ראינו לנכון להבהיר את תמונת המצב כפי שהקבוצה רואה אותה, והקבוצה נערכת להשלמת הרכישה של נכסי שברון גם אם השותפים יגיעו לאחר הביצוע.

 

"ברבעון הראשון של שנת 2019 קצב ההפקה היומי של שדות הנפט היה 60 אלף חביות נפט ביום. לאחר העסקה תמכור איתקה 82 אלף חביות נפט ביום, זאת לעומת מכירות של כ-22 אלף בלבד היום".

 

תשובה הוסיף שדלק רכשה הגנות (גידורים) של כ-32 מיליון חביות נפט, על בסיס מחיר של 65 דולר. "המשמעות היא שלתקופה של שלוש שנים אנחנו מוגנים עם 50% מהאספקה. גם במחיר מתחת ל-65 דולר אנו מבטיחים הכנסה לכל התקופה ולכל הכמות עליה גידרנו. אם המחיר של חבית הנפט יעלה נקבל את המחיר הגבוה.

 

"עד למועד הסגירה של העסקה אנחנו בוחנים אפשרות להגן על כמות נוספת של 18 מיליון חביות, היקף כללי שיהווה 75% מכלל התפוקה העתידית של השדות".

 

תשובה הסביר שלחברת איתקה יש נכס מס בהיקף של 2.2 מיליארד דולר שיאפשר לה הכנסות פטורות ממס על כל הסכום בשנים הקרובות. "להערכתנו ה-EBITDA הממוצע לשלוש השנים הקרובות יהיה מיליארד דולר בשנה, כשחלק מהסכום מוגן בעסקאות כדי לצמצם השפעה של תנודות במחיר הנפט. לקבוצת דלק יהיה תזרים מזומנים חזק ויציב עם יכולת פרעון של כ-40% מהאג"ח. המשמעות היא שכל החוב הנותר יהיה סך הכל כ-300 מיליון דולר, וזה יתן לנו תזרים חופשי ורווחים משמעותיים לחלוקה, וכל זה טרם ההשבחה והגדלת הרזרבות".

 

לדבריו, ברגע שהעסקה תושלם תגדיל דלק את תפוקת הנפט ממאגר סטלה מכ-22 אלף לכ-30 אלף חביות ביום, זאת לאחר חיבור של מאגרים נוספים.

 

מנכ"ל הקבוצה אסי ברטפלד הוסיף שהחברה הייתה חייבת להתמקד בעסקים נוספים. "אם לא היינו מחפשים פעילויות נוספות היינו נשארים רק עם מאגר לוויתן, כי ממאגר תמר אנחנו חייבים לצאת תוך שנתיים ומכוח מתווה הגז הממשלתי. לגבי בעלי האג"ח לטווח הקצר והארוך, יש לנו את המקורות אפשרות לשרת את החוב ולא היינו פוגעים בהם עם העסקה הזו ולא היינו מדברים על עסקאות חדשות שיניבו תזרים מזומנים.

 

"זה האני מאמין שלי. היינו חייבים לייצר עסקים נוספים והחלטנו ללכת לחו"ל ולהתמקד במכירה. מאז שרכשנו את איתקה אמרנו את זה וזה היה המוטו שלנו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x