$
בורסת ת"א

החקירה הפלילית בדרך? חברת IFF פנתה עם ממצאי החקירה הפנימית למשרד המשפטים האמריקאי

החשש המיידי של IFF ושל הבכירים לשעבר בפרוטרום הוא מתרחיש שבו ה־DOJ יפתח בחקירה פלילית על הפרת החוק פדרלי העוסק בשקיפות חשבונאית ובמניעת מעשי שחיתות של גופים וחברות בעלי זיקה לארה"ב במדינות זרות

תומר גנון ורן אברמסון 06:5213.08.19

חברת IFF פנתה למשרד המשפטים האמריקאי (DOJ) עם ממצאי החקירה הפנימית שערכה על מנגנון התשלומים החשאיים של פרוטרום ברוסיה ובאוקראינה. גורם המקורב ל־IFF אישר את המידע ל"כלכליסט". לדברי אותו גורם, "IFF רוצה לנקות את השורות ולחתור במהירות לסיום הפרשה".

 

מנכ"ל IFF אנדראס פיביג מנכ"ל IFF אנדראס פיביג צילום: אוראל כהן

 

החשש המיידי של IFF, ובוודאי של הבכירים לשעבר בפרוטרום, הוא מתרחיש שבו ה־DOJ יפתח בחקירה פלילית על הפרת ה־FCPA (ה־Foreign Corruption Practice Act). מדובר בחוק פדרלי העוסק בשקיפות חשבונאית ובמניעת מעשי שחיתות של גופים וחברות בעלי זיקה לארה"ב במדינות זרות.

 

בשנים האחרונות הרשויות האמריקאיות מרבות לפתוח בהליכים כאלה, ודאי כשהחברה עצמה מודה שנעשו מעשים לא כשרים. חלקם המכריע של ההליכים מסתיים בקנסות עתק, במסגרת הסדרים. מי שכבר שילמה בעבר קנסות גבוהים בשל חקירה כזו, שגם במרכזה עמדו חשדות לתשלומי שוחד לעובדי ציבור ברוסיה ואוקראינה, היא חברת התרופות טבע. בחברה הודו כי שילמו 65 מיליון דולר לבכיר בבית הנבחרים הרוסי ובעלי חברה להפצת תרופות כדי לקדם את מכירות תרופת הדגל שלה, קופקסון. החקירה הופסקה לאחר שטבע הגיעה להסדר שבמסגרתו שילמה 519 מיליון דולר לרשויות בארה"ב.

 

חברה נוספת ששילמה בעבר קנס עתק על חשדות דומים, בגובה 1.4 מיליארד דולר, היא סימנס הגרמנית - במסגרת פרשת השוחד בחברת החשמל בישראל. כפי שעלה מכתב האישום שהוגש בעבר בפרשה, הפעילות בישראל היתה חלק מדפוס פעולה שיטתי של תשלומי שוחד לעובדי ציבור במדינות שונות, ובהן ברזיל, ארגנטינה, רוסיה, יוון, הונגריה, איטליה, שוויץ, טורקיה, סין ואוסטרליה.

 

במסגרת הסדר שעליו חתמה ב־2009 סימנס מול הרשויות בארה"ב, למדו הרשויות בישראל כי החברה שילמה מיליוני דולרים גם לבכירים בחברת החשמל. מידע זה היווה את אחת החתיכות החסרות בפאזל הראיות במסגרת החקירה נגד השופט והדירקטור לשעבר בחברת החשמל, דן כהן, שקיבל מסימנס כ־4 מיליון דולר. כהן נמלט מישראל ב־2006, הוסגר ב־2013 ובמסגרת הסדר טיעון שעליו חתם הוא הודה בקבלת שוחד בהיקף של 1.1 מיליון יורו כדי להטות מכרז לרכישת טורבינות גז. הוא ריצה כארבע שנות מאסר ושילם קנס של 10 מיליון שקל. באחרונה הגיע כהן להסדר פשרה גם בתביעה אזרחית שהגישה נגדו חברת החשמל, שבמסגרתה ישלם עד 10 מיליון שקל בכפוף לתנאים מתלים.

 

סימנס עצמה הגיעה גם בישראל להסדר, שבמסגרתו שילמה 223 מיליון שקל (160 מיליון שקל עבור החברה העולמית ו־63 מיליון שקל עבור החברה־הבת המקומית), כדי לסיים הליכים פליליים שנפתחו נגדה. במסגרת הסדר פשרה בתביעה אזרחית שהגישה נגדה חברת החשמל על נזקי הפרשה, שילמה סימנס עוד 90 מיליון שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x