$
מט"ח וסחורות

ג'יי.פי מורגן: הזינוק בביטקוין מזכיר את הבועה של 2017

לפי אנליסטים בבנק ההשקעות האמריקאי, מחיר המטבע הממשי עלה בחודשים האחרונים מעל לשווי שלו - "ב-2017 הפער הזה נפתר על ידי ירידה במחיר הממשי שלו"

שירות כלכליסט 13:5520.05.19

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

מחיר הביטקוין עלה מעל לשווי האמיתי שלו, כך לטענת אנליסטים בבנק ההשקעות האמריקאי ג'י.פי.מורגן. לטענתם, מטבע הקריפטו הגדול ביותר זינק מעבר "לשווי האינהרנטי" שלו, בדומה למה שקרה ב-2017 - אז הזינוק הוביל בסופו של דבר לירידה חדה בשווי המטבע.  

במאמר שפרסמו האסטרטגים של הבנק, בהובלת ניקולאס פניריטזוגלרו (Nikolaos Panigirtzoglou), הם התייחסו לביטקוין כאל סחורה וחישבו את "עלות הייצור שלו" בהתבסס על נתונים כמו כוח המיחשוב המוערך שנדרש כדי לכרות את המטבע, הוצאות החשמל ויעילות האנרגיה של החומרה. "בימים האחרונים, המחיר הממשי הפך גבוה משמעותית מהעלות השולית", טענו. "הפער הזה בין השווי הממשי והאינהרנטי מזכיר במידה מסויימת את הזינוק בשווי שהתרחש בסוף 2017. באותו הזמן הפער הזה נפתר ברובו על ידי ירידה במחיר הממשי".

 

לאחר שהמטבע הווירטואלי טיפס לשיא של 19 אלף דולר בדצמבר 2017, הוא צלל ולאורך מרבית הרבעון הראשון של 2018 נסחר במחיר נמוך מ-4,000 דולר. הביטקוין ניעור שוב לחיים באפריל השנה, אז טיפס מעל ל-5,000 דולר. הראלי במחיר המשיך גם החודש והמטבע התחזק ב-50%. נכון לשעת הבוקר במסחר בלונדון, הוא התחזק כבר ב-11% ונסחר מעט מתחת ל-7,900 דולר, כך לפי הנתונים שאספו בסוכנות בלומברג.

 

"הגדרת שווי אינהרנטי או הוגן לכל מטבע קריפטו היא ללא ספק אתגר", סיכמו בבנק. "למעשה, הדעות משתנות כשחלק מהחוקרים טוענים שאין למטבעות הללו ערך בסיסי, ואילו אחרים מעריכים כי השווי ההוגן גבוה מהמחיר הנוכחי".

 

 צילום: שאטרסטוק

בטל שלח
    לכל התגובות
    x