$
מט"ח וסחורות

שוק המטבעות הווירטואליים נחתך תוך שעה ב-10 מיליארד דולר

משרד התובע הכללי של ניו יורק האשים את פלטפורמת המסחר בביטקוין ביטפינקס בכך שהשתמשה ב-700 מיליון דולר מעתודות המזומן של המטבע טתר כדי לכסות על הפסד של 850 מיליון דולר מכספי לקוחות

שירות כלכליסט 21:0026.04.19

שווי שוק המטבעות הווירטואליים כולו נפל תוך זמן קצר על רקע חששות רגולטוריים שהוצתו מחדש וספקות לגבי הלגיטימיות של המטבע טתר (Tether).

 

 

 

השוק כולו הפסיד 10 מיליארד דולר תוך שעה בלבד אתמול (ה'), כך על פי הנתונים שנאספו בחברת CoinMarketCap. הירידות החלו לאחר שמשרד התובע הכללי של ניו יורק האשים את המפעיל של פלטפורמת המסחר בביטקוין Bitfinex ואת טתר לימיטד, שמנפיקה את מטבעות טתר, בהסתרת הפסדים בגובה 850 מיליון דולר. הטענה היא כי ביטפינקס השתמשה ב-700 מיליון דולר מעתודות המזומן של טתר כדי לכסות על הפסד של 850 מיליון דולר מכספי לקוחות. ההאשמות פורטו במסמכים שהוגשו לבית המשפט הגבוה במנהטן.

 

 

ביטקוין ביטקוין צילום: Dan Kitwood

 

 

טתר הוא מטבע קריפטו שאמור להיות מוצמד לדולר, מה שמכונה stablecoin. במסגרת הפרשה, התעורר החשד שלטתר לימיטד אין מספיק דולרים כדי לתמוך בכל המטבעות שבתפוצה.

 

המחיר של ביטקוין, המטבע הווירטואלי הגדול בעולם, נפל ב-4% ב-24 השעות האחרונות, כך לפי אתר CoinDesk. באותו הזמן, מחיריהם של אתר ו-XRP, המטבעות הווירטואליים הבאים בתור מבחינת שווי השוק שלהם, נפלו ב-6% ו-3%, בהתאמה. המחיר של טתר ירד ב-1%.

 

לפי טענות משרד התובע המרכזי, ביטפינקס העבירה 850 מיליון דולר ליישות בפנמה בשם קריפטו קפיטל, אך היא לא חשפה את הפעולה בפני המשקיעים. לאחר מכן נטען כי מנהלי ביטפינקס וטתר החלו "לעסוק בשורה של עסקאות תאגידיות סותרות", במסגרתן ביטפינקס העניקה לעצמה גישה לעתודות המזומן של טתר. לפי הטענות, העסקאות הללו, שגם לא דווחו למשקיעים, נועדו להסתיר את ההפסדים הגדולים של ביטפינקס.

 

מביטפינקס נמסר בתגובה כי טענות משרד התובע הכללי "מלאות בהנחות כוזבות". בחברה מכחישים את ההפסד של 850 מיליון דולר וטוענים כי הכספים "לא אבדו, אלא למעשה נשמרו". עוד הוסיפו ומסרו כי הם משתפים פעולה עם משרד התובע.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x